Дух пориває мене: про нові починаю співатиДата конвертації27.12.2016
Розмір445 b.Дух пориває мене: про нові починаю співати

 • Дух пориває мене: про нові починаю співати

 • В змінених формах тіла. О боги,- бо ж од вас переміни,-

 • Задум співця надихніть: відтоді, коли світ народився,

 • Ген аж до наших часів доведіть нестихаючу пісню.

 •  Історія створення

 • Задум міфологічної поеми “Метаморфози” про чудесні перевтілення богів, другорядних божеств і людей на тварин, рослин, камені й зірки виник в Овідія під впливом творів як грецьких, так і римських письменників — Гомера, Гесіода, ліриків Нікандра, Парфенія, Вергілія, Цінни, Емілія Макра та ін. Поет працював над твором паралельно з написанням «Фастів». У «Метаморфозах» він скористався вже випробуваним розміром — гекзаметром. Поема складається з 15 книг (11 988 рядків) і становить величезний поетичний твір, що за обсягом з тих античних творів, які дійшли до нас, поступається лише епічним поемам Гомера.«Метаморфози» є своєрідною міфологічною енциклопедією, що об'єднує понад 250 міфів, викладених у зв'язній послідовності. Всі вони містять мотив перевтілення і у сукупності покликані створити картину світу як постійного руху та змін форм, живих і неживих. У своєму творі автор створив міфологічну картину аничного світу.

 • «Метаморфози» є своєрідною міфологічною енциклопедією, що об'єднує понад 250 міфів, викладених у зв'язній послідовності. Всі вони містять мотив перевтілення і у сукупності покликані створити картину світу як постійного руху та змін форм, живих і неживих. У своєму творі автор створив міфологічну картину аничного світу.З невичерпної скарбниці греко-римської міфології поет вибрав і обробив сюжети, пов'язані зі всілякими перевтіленнями героїв.

 • З невичерпної скарбниці греко-римської міфології поет вибрав і обробив сюжети, пов'язані зі всілякими перевтіленнями героїв.

 • Так серед численних поетичних оповідань Овідія особливу увагу привертають легенди про Фаетона; про самозакоханого Нарциса, що перетворився в квітку; про політ Дедала та Ікара; новели про Пігмаліона і Галатею; Тісба; ідилія про Філемона і Бавкіду, сказання про Орфея і Еврідіку.

 • Переказуючи без будь-яких істотних змін зміст давніх міфів, Овідій нерідко надає їм нове філософське звучання, підкреслюючи сміливі дерзання людини, що прагне відстояти своє щастя в нерівній боротьбі з богами або ж навіть уподібнитися їм.Ідеї творуКожен міф перетворюється у поета на витончену поетичну новелу, наповнену глибоким сенсом і неповторними яскравими характерами, піднесеними, хвилюючими почуттями і життєвим драматизмом. Тут ми бачимо страждання матері, яка втратила своїх дітей (Ніоба); любов художника, яка дає життя своєму творінню (Пігмаліон і Галатея); силу мистецтва, що перемагає смерть (Орфей і Еврідіка); трагічну загибель закоханих (Тісба).

 • Кожен міф перетворюється у поета на витончену поетичну новелу, наповнену глибоким сенсом і неповторними яскравими характерами, піднесеними, хвилюючими почуттями і життєвим драматизмом. Тут ми бачимо страждання матері, яка втратила своїх дітей (Ніоба); любов художника, яка дає життя своєму творінню (Пігмаліон і Галатея); силу мистецтва, що перемагає смерть (Орфей і Еврідіка); трагічну загибель закоханих (Тісба).Структура поеми

 • В І книзі відображено першопочаткові і найдавніші перетворення.

 • Книги III і IV — занурюють нас в атмосферу іншого, дуже давнього періоду античної міфології.

 • Книги V-VII – міфи часів аргонавтів.

 • Книги VIII-IX — міфи часів Геркулеса.

 • Книги ХІІ-XIII — троянська міфологія.

 • Книги XIII—XV присвячені міфологічній історії Риму.У пісні першій поеми Овідій згадує легенду про чотири віки та чотири покоління людей: золоте, срібне, мідне,залізне. Поет наголошує, що перше покоління було золотим, тобто гармонійним, а останнє – залізне – губить себе жадобою до золота і втрачає гармонію із світом. Сучасні люди, на думку автора, мають іншу природу. Вони з’явились після потопу, що змив скверну залізного віку, і походять з каміння, яке жбурляли позад себе Девкаліон та Пірра (єдині врятувалися під час потопу). Поет вважає, що сучасне покоління може повернутись до “золотої доби”.

 • У пісні першій поеми Овідій згадує легенду про чотири віки та чотири покоління людей: золоте, срібне, мідне,залізне. Поет наголошує, що перше покоління було золотим, тобто гармонійним, а останнє – залізне – губить себе жадобою до золота і втрачає гармонію із світом. Сучасні люди, на думку автора, мають іншу природу. Вони з’явились після потопу, що змив скверну залізного віку, і походять з каміння, яке жбурляли позад себе Девкаліон та Пірра (єдині врятувалися під час потопу). Поет вважає, що сучасне покоління може повернутись до “золотої доби”.Останні частини поеми присвячені міфологічній історії Риму, яка виводиться з часів Троянської війни і до появи в Італії перших поселенців. Закінчується твір похвалою на адресу Юлія Цезаря та Октавіана Августа , які обожнюються й оголошуються покровителями Риму.

 • Останні частини поеми присвячені міфологічній історії Риму, яка виводиться з часів Троянської війни і до появи в Італії перших поселенців. Закінчується твір похвалою на адресу Юлія Цезаря та Октавіана Августа , які обожнюються й оголошуються покровителями Риму.Значення поеми

 • Поема Овідія “Метаморфози” стала невичерпним джерелом сюжетів і мотивів для письменників, художників і музикантів. Серед них Леся Українка (поема “Ніобея”), П. Пікассо (ілюстрації до поеми “Метаморфози”), П. Рубенс (“Пейзаж з Філемоном і Бавкідою”), Ш. Гуно (опера “Філемон і Бавкіда”).

 • Українською мовою “Метаморфози” перекладали І. Стешенко, Олена Пчілка, М. Зеров, А. Содомора.
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка