Дві смерті французької вчительки і бельгійського письменника стали приводом для чергових дискусій про легалізацію евтаназіїДата конвертації03.06.2016
Розмір445 b.Дві смерті - французької вчительки і бельгійського письменника - стали приводом для чергових дискусій про легалізацію евтаназії.

 • Дві смерті - французької вчительки і бельгійського письменника - стали приводом для чергових дискусій про легалізацію евтаназії.Відомий письменник Хьюго Клаус (Hugo Maurice Julien Claus, 1929-2008), який страждав початковою стадією хвороби Альцгеймера, вирішив скористатися своїм правом на евтаназію. У Бельгії вона дозволена, і його прохання задовольнили.

 • Відомий письменник Хьюго Клаус (Hugo Maurice Julien Claus, 1929-2008), який страждав початковою стадією хвороби Альцгеймера, вирішив скористатися своїм правом на евтаназію. У Бельгії вона дозволена, і його прохання задовольнили.Француженка Шанталь Себір (1955-2008), 8 років страждала від рідкісного онкологічного захворювання (пухлини верхніх дихальних шляхів), через що втратила нюх, зір, відчувала нестерпні болі і психологічні страждання, зверталася з проханням про евтаназію в різні інстанції.

 • Француженка Шанталь Себір (1955-2008), 8 років страждала від рідкісного онкологічного захворювання (пухлини верхніх дихальних шляхів), через що втратила нюх, зір, відчувала нестерпні болі і психологічні страждання, зверталася з проханням про евтаназію в різні інстанції.Вона виступала в суді, плакала, благала. Їй відмовили, тому що у Франції, як і в переважній більшості країн, евтаназія заборонена. Точніше, дозволене тільки пасивна евтаназія. Це означає, що хворий може лише відмовитися від підтримуючої терапії - ліків, що подовжують його життя. Нещасна жінка померла.

 • Вона виступала в суді, плакала, благала. Їй відмовили, тому що у Франції, як і в переважній більшості країн, евтаназія заборонена. Точніше, дозволене тільки пасивна евтаназія. Це означає, що хворий може лише відмовитися від підтримуючої терапії - ліків, що подовжують його життя. Нещасна жінка померла.Первинна версія прокуратури про те, що смерть була викликана природними причинами, виявилася сумнівною через наявність в крові Шанталь барбітуратів, які не застосовувалися в її лікуванні, але використовуються при евтаназії.

 • Первинна версія прокуратури про те, що смерть була викликана природними причинами, виявилася сумнівною через наявність в крові Шанталь барбітуратів, які не застосовувалися в її лікуванні, але використовуються при евтаназії.Нідерланди (евтаназія легалізована в квітні 2002 року)

 • Нідерланди (евтаназія легалізована в квітні 2002 року)

 • Бельгія (у вересні 2002 року)

 • штат Орегон США (у 1997 році)

 • Не так давно до них приєднався Люксембург.Закони країн-піонерок значною мірою відрізняються. У Нідерландах про евтаназію може попросити навіть дитина старша дванадцяти років. При цьому їй не обов'язково бути невиліковно хворою. Достатній привід - суб'єктивно оцінені нестерпні страждання фізичного або психічного характеру, що є результатом хвороби або травми. З недавніх пір для евтаназії дітей від 12 до 15 років потрібна згода батьків (раніше не вимагалася), більш старші підлітки вправі вирішувати це питання самостійно.

 • Закони країн-піонерок значною мірою відрізняються. У Нідерландах про евтаназію може попросити навіть дитина старша дванадцяти років. При цьому їй не обов'язково бути невиліковно хворою. Достатній привід - суб'єктивно оцінені нестерпні страждання фізичного або психічного характеру, що є результатом хвороби або травми. З недавніх пір для евтаназії дітей від 12 до 15 років потрібна згода батьків (раніше не вимагалася), більш старші підлітки вправі вирішувати це питання самостійно.У Бельгії неповнолітні не можуть вимагати евтаназії. Закони Нідерландів і Бельгії мають істотні відмінності щодо обов'язків лікаря, вимог до стану здоров'я пацієнта та процедури подачі прохання. Хоча закон про евтаназію і був прийнятий у цих країнах майже одночасно, в Нідерландах він лише легалізував широку практику, що існувала і раніше, в Бельгії же відкрив новий варіант взаємин між лікарем і пацієнтом. Кожен день в Бельгії одна людина прощається з життям, використовуючи право на евтаназію. У Нідерландах - п'ять-шість чоловік щодня.

 • У Бельгії неповнолітні не можуть вимагати евтаназії. Закони Нідерландів і Бельгії мають істотні відмінності щодо обов'язків лікаря, вимог до стану здоров'я пацієнта та процедури подачі прохання. Хоча закон про евтаназію і був прийнятий у цих країнах майже одночасно, в Нідерландах він лише легалізував широку практику, що існувала і раніше, в Бельгії же відкрив новий варіант взаємин між лікарем і пацієнтом. Кожен день в Бельгії одна людина прощається з життям, використовуючи право на евтаназію. У Нідерландах - п'ять-шість чоловік щодня.Цікавий «роман» з евтаназією у швейцарського права. У голландсько-бельгійському варіанті (коли лікар вводить хворому летальну дозу препарату) евтаназія в Швейцарії не дозволена. Але саме в цій країні існує явище, назване «туризм самовбивць», оскільки там юридично дозволена «допомога самогубству», якщо «помічник» не має вигоди від скоєного. І існують організації, які таку допомогу надають.

 • Цікавий «роман» з евтаназією у швейцарського права. У голландсько-бельгійському варіанті (коли лікар вводить хворому летальну дозу препарату) евтаназія в Швейцарії не дозволена. Але саме в цій країні існує явище, назване «туризм самовбивць», оскільки там юридично дозволена «допомога самогубству», якщо «помічник» не має вигоди від скоєного. І існують організації, які таку допомогу надають.Різниця полягає в тому, що людина, що бажає померти, зобов'язана сама виконати останню процедуру - зробити ін'єкцію або випити препарат. А співробітники цих організацій тільки дають препарат і визначають смертельну дозу, але не вводять його. Дуже хворим людям, не здатним прийняти ліки, надаються шлункові зонди. Постановою швейцарського федерального суду від 1 лютого 2007 року психічно хворі люди отримали право просити допомоги для здійснення суїциду.

 • Різниця полягає в тому, що людина, що бажає померти, зобов'язана сама виконати останню процедуру - зробити ін'єкцію або випити препарат. А співробітники цих організацій тільки дають препарат і визначають смертельну дозу, але не вводять його. Дуже хворим людям, не здатним прийняти ліки, надаються шлункові зонди. Постановою швейцарського федерального суду від 1 лютого 2007 року психічно хворі люди отримали право просити допомоги для здійснення суїциду.Не можна заперечувати, що невиліковне, тривале і серйозне психічне захворювання, як і фізичний недуг, може призводити до таких страждань, що людина не бачить подальших життєвих перспектив», - йдеться в рішенні суду.

 • Не можна заперечувати, що невиліковне, тривале і серйозне психічне захворювання, як і фізичний недуг, може призводити до таких страждань, що людина не бачить подальших життєвих перспектив», - йдеться в рішенні суду.З квітня 2005 року в Бельгії набір для смертельної ін'єкції вартістю ? 60 продається в двохстах п'ятдесяти аптеках. Купити набір може тільки практикуючий сімейний лікар. Нововведення запровадили, тому що 40% бажаючих евтаназії хочуть провести її в домашній обстановці, за допомогою сімейного лікаря, а не в умовах лікарні. До складу ін'єкції входять препарати, які просто так не купиш, вони доступні тільки в лікарні і їх витрата суворо контролюється, а сімейні лікарі часто займаються приватною практикою, не маючи доступу до подібних ліків.

 • З квітня 2005 року в Бельгії набір для смертельної ін'єкції вартістю ? 60 продається в двохстах п'ятдесяти аптеках. Купити набір може тільки практикуючий сімейний лікар. Нововведення запровадили, тому що 40% бажаючих евтаназії хочуть провести її в домашній обстановці, за допомогою сімейного лікаря, а не в умовах лікарні. До складу ін'єкції входять препарати, які просто так не купиш, вони доступні тільки в лікарні і їх витрата суворо контролюється, а сімейні лікарі часто займаються приватною практикою, не маючи доступу до подібних ліків.Існує кілька варіантів складу смертельної ін'єкції, протоколи для лікарів та фармацевтів з року в рік удосконалюються, ведуться наукові роботи. Виявилося, що вбити безболісно, швидко, надійно - не така вже й легка справа. З тих пір, як ін'єкції стали застосовувати для евтаназії, спеціальні урядові комісії, що збирають дані про те, «як все пройшло», переглянули багато рекомендацій, частину скасували, в інших випадках перерахували дозування. Зіткнувшись з винятковими випадками, вони розробили спеціальні рекомендації для пацієнтів з нирковою, печінковою недостатністю, стали враховувати ефект звикання до терапії, що передувала евтаназії.

 • Існує кілька варіантів складу смертельної ін'єкції, протоколи для лікарів та фармацевтів з року в рік удосконалюються, ведуться наукові роботи. Виявилося, що вбити безболісно, швидко, надійно - не така вже й легка справа. З тих пір, як ін'єкції стали застосовувати для евтаназії, спеціальні урядові комісії, що збирають дані про те, «як все пройшло», переглянули багато рекомендацій, частину скасували, в інших випадках перерахували дозування. Зіткнувшись з винятковими випадками, вони розробили спеціальні рекомендації для пацієнтів з нирковою, печінковою недостатністю, стали враховувати ефект звикання до терапії, що передувала евтаназії.Похідні барбітурової кислоти (барбітурати) у великих дозах повинні викликати не тільки кому, а й спазми дихальних шляхів, які й призводять до смерті. Але, як з'ясувалося, іноді спазмів доводиться чекати до п'яти днів. Тому тепер барбітурати застосовуються тільки в комбінації з іншими препаратами. Лікар вводить барбітурати як анестезуючий препарат, чекає глибокого засинання пацієнта і другим уколом вприскує велику дозу речовини, яка розслаблює м'язи.

 • Похідні барбітурової кислоти (барбітурати) у великих дозах повинні викликати не тільки кому, а й спазми дихальних шляхів, які й призводять до смерті. Але, як з'ясувалося, іноді спазмів доводиться чекати до п'яти днів. Тому тепер барбітурати застосовуються тільки в комбінації з іншими препаратами. Лікар вводить барбітурати як анестезуючий препарат, чекає глибокого засинання пацієнта і другим уколом вприскує велику дозу речовини, яка розслаблює м'язи.Блокується сигнал, що йде від нервових волокон до скелетної мускулатури, зокрема, перестають скорочуватися м'язи діафрагми, міжреберні м'язи, дихання припиняється. Супротивники евтаназії стверджують, що цей варіант не гуманний. Вмираючий може відчувати задуху і сильні болі, але через повну нерухомість його тіла ніхто з людей про це не підозрює.

 • Блокується сигнал, що йде від нервових волокон до скелетної мускулатури, зокрема, перестають скорочуватися м'язи діафрагми, міжреберні м'язи, дихання припиняється. Супротивники евтаназії стверджують, що цей варіант не гуманний. Вмираючий може відчувати задуху і сильні болі, але через повну нерухомість його тіла ніхто з людей про це не підозрює.Блокується сигнал, що йде від нервових волокон до скелетної мускулатури, зокрема, перестають скорочуватися м'язи діафрагми, міжреберні м'язи, дихання припиняється. Супротивники евтаназії стверджують, що цей варіант не гуманний. Вмираючий може відчувати задуху і сильні болі, але через повну нерухомість його тіла ніхто з людей про це не підозрює.

 • Блокується сигнал, що йде від нервових волокон до скелетної мускулатури, зокрема, перестають скорочуватися м'язи діафрагми, міжреберні м'язи, дихання припиняється. Супротивники евтаназії стверджують, що цей варіант не гуманний. Вмираючий може відчувати задуху і сильні болі, але через повну нерухомість його тіла ніхто з людей про це не підозрює.Як показала практика минулих років, інші агенти менше підходять для евтаназії. Наприклад, можливе використання опіатів (кодеїн, морфін та інші), але багато які пацієнти вже «сидять на наркотиках» (їх вживають для знеболення). У хворих з'являється звикання, і для них навіть величезні дози виявляються не смертельними.

 • Як показала практика минулих років, інші агенти менше підходять для евтаназії. Наприклад, можливе використання опіатів (кодеїн, морфін та інші), але багато які пацієнти вже «сидять на наркотиках» (їх вживають для знеболення). У хворих з'являється звикання, і для них навіть величезні дози виявляються не смертельними.Бували випадки з розряду чорного гумору - людина попрощалася з ріднею і готувалася померти, лікар колов смертельну дозу наркотику, хворий засинав з блаженною посмішкою (нарешті ці нестерпні болі припиняться назавжди!), всі присутні чекають, лікар тримає руку на пульсі вмираючої людини, проходить 20 хвилин і... пацієнт прокидається в повній свідомості в розпал поминальних промов.

 • Бували випадки з розряду чорного гумору - людина попрощалася з ріднею і готувалася померти, лікар колов смертельну дозу наркотику, хворий засинав з блаженною посмішкою (нарешті ці нестерпні болі припиняться назавжди!), всі присутні чекають, лікар тримає руку на пульсі вмираючої людини, проходить 20 хвилин і... пацієнт прокидається в повній свідомості в розпал поминальних промов.Обговорювалася можливість використання і інсуліну, великі дози якого вводять людину в кому. Але з'ясувалося, що смерть від інсуліну може настати і через багато годин, або навіть днів. Іноді кома стає неглибокою, у пацієнта починаються судоми, доводиться вводити нові порції інсуліну. А страждаючі люди, які просять про евтаназію, сподіваються на те, що хоча б їхня смерть буде легкою.

 • Обговорювалася можливість використання і інсуліну, великі дози якого вводять людину в кому. Але з'ясувалося, що смерть від інсуліну може настати і через багато годин, або навіть днів. Іноді кома стає неглибокою, у пацієнта починаються судоми, доводиться вводити нові порції інсуліну. А страждаючі люди, які просять про евтаназію, сподіваються на те, що хоча б їхня смерть буде легкою.Летальна ін'єкція знайшла застосування в США і на Філіппінах для страти злочинців - як більш дешева заміна сумно відомому електричному стільцю. «Техаський коктейль», так називають цю смертоносну суміш, у наш час використовується для страти у більшості американських штатів. В інших країнах - Китаї, Гватемалі, Таїланді - летальні ін'єкції теж застосовують, але не так широко.

 • Летальна ін'єкція знайшла застосування в США і на Філіппінах для страти злочинців - як більш дешева заміна сумно відомому електричному стільцю. «Техаський коктейль», так називають цю смертоносну суміш, у наш час використовується для страти у більшості американських штатів. В інших країнах - Китаї, Гватемалі, Таїланді - летальні ін'єкції теж застосовують, але не так широко.За складом «техаський коктейль» схожий з набором для евтаназії: велика доза барбітуратів швидкої дії (зазвичай злочинець втрачає свідомість через 1-2 хвилини після початку його введення), потім вводиться міорелаксант, що зупиняє дихання, потім препарат, що припиняє роботу серця. Злочинця фіксують на ліжку і вводять йому крапельниці в кожну руку. Друга крапельниця, запасна, починає подавати компоненти «коктейлю», якщо перша вийде з ладу.

 • За складом «техаський коктейль» схожий з набором для евтаназії: велика доза барбітуратів швидкої дії (зазвичай злочинець втрачає свідомість через 1-2 хвилини після початку його введення), потім вводиться міорелаксант, що зупиняє дихання, потім препарат, що припиняє роботу серця. Злочинця фіксують на ліжку і вводять йому крапельниці в кожну руку. Друга крапельниця, запасна, починає подавати компоненти «коктейлю», якщо перша вийде з ладу.За правилами деяких штатів, виконавці знаходяться в сусідній із засудженим кімнаті, речовини вводяться спеціальною ін'єкційною машиною, а на стелі в камері смерті знаходиться монітор, що транслює зображення в кімнату виконавців. В інших штатах воліють вводити розчини вручну. Виконавці ж, як і раніше кати, надягають на голову чорні ковпаки.

 • За правилами деяких штатів, виконавці знаходяться в сусідній із засудженим кімнаті, речовини вводяться спеціальною ін'єкційною машиною, а на стелі в камері смерті знаходиться монітор, що транслює зображення в кімнату виконавців. В інших штатах воліють вводити розчини вручну. Виконавці ж, як і раніше кати, надягають на голову чорні ковпаки.Раз у раз лікарі заявляють, що летальна ін'єкція зовсім не така безболісна і гуманна, як здається. Справа ускладнюється тим, що американські лікарі не мають права виконувати страту. Все роблять техніки, що мають диплом молодшого медичного працівника, от і трапляються непередбачувані ситуації. Найпоширеніша - тривалий на 40-60 хвилин пошук підходящої вени. Іноді невірно визначається пропорція компонентів суміші.

 • Раз у раз лікарі заявляють, що летальна ін'єкція зовсім не така безболісна і гуманна, як здається. Справа ускладнюється тим, що американські лікарі не мають права виконувати страту. Все роблять техніки, що мають диплом молодшого медичного працівника, от і трапляються непередбачувані ситуації. Найпоширеніша - тривалий на 40-60 хвилин пошук підходящої вени. Іноді невірно визначається пропорція компонентів суміші.У результаті або суміш випадає в осад, закупорюючи вени, що веде до повільної і болісної смерті; або людина починає задихатися у зв'язку з настанням паралічу легенів, перебуваючи в повній свідомості. Якщо суміш не потрапляє у вену, або на руці затягнуть занадто тугий джгут, смерть теж затягується на десятки хвилин.

 • У результаті або суміш випадає в осад, закупорюючи вени, що веде до повільної і болісної смерті; або людина починає задихатися у зв'язку з настанням паралічу легенів, перебуваючи в повній свідомості. Якщо суміш не потрапляє у вену, або на руці затягнуть занадто тугий джгут, смерть теж затягується на десятки хвилин.Ось лише один приклад. 14 березня 1984 року Джеймс Отрей (James Autrey) помирав майже 10 хвилин. Весь цей час він був при свідомості і кричав від болю. Можливо, що катетер перехилився, порушивши потрапляння струменю препарату у вену. Також можливо, що голка вийшла з вени або проколола її, внаслідок чого препарат потрапив в навколишні тканини. При попаданні в м'язи ці медикаменти можуть викликати інтенсивну біль. Виходить, що електричний стілець обслуговується більш кваліфіковано.

 • Ось лише один приклад. 14 березня 1984 року Джеймс Отрей (James Autrey) помирав майже 10 хвилин. Весь цей час він був при свідомості і кричав від болю. Можливо, що катетер перехилився, порушивши потрапляння струменю препарату у вену. Також можливо, що голка вийшла з вени або проколола її, внаслідок чого препарат потрапив в навколишні тканини. При попаданні в м'язи ці медикаменти можуть викликати інтенсивну біль. Виходить, що електричний стілець обслуговується більш кваліфіковано.Проблем, пов'язаних з евтаназією, багато: і юридичних, і моральних, і навіть чисто технічного характеру. Виявляється, не так-то просто вбити людину уколом «без шуму і пилу», навіть коли вона про це просить або її засудив суд.

 • Проблем, пов'язаних з евтаназією, багато: і юридичних, і моральних, і навіть чисто технічного характеру. Виявляється, не так-то просто вбити людину уколом «без шуму і пилу», навіть коли вона про це просить або її засудив суд.

 • [http://www.npblog.com.ua/index.php/lyudina/evtanazija.html]З грецької мови – «легка смерть».

 • З грецької мови – «легка смерть».

 • Це дія чи бездіяльність, що за своєю природою і наміром означає вбивство особи, щоб запобігти стражданню. (Папа Іван Павло ІІ, енцикліка «Євангеліє життя»)1. Непряма

 • 1. Непряма

 • 2. Пряма1. Непряма евтаназія полягає у намаганні лікаря полегшити страждання особи, що перебуває на останній стадії тяжкої хвороби,

 • 1. Непряма евтаназія полягає у намаганні лікаря полегшити страждання особи, що перебуває на останній стадії тяжкої хвороби,А) призначенням їй ліків, які непрямим чином можна пришвидшити фізіологічний процес умирання, але без яких особа не може обійтись, або

 • А) призначенням їй ліків, які непрямим чином можна пришвидшити фізіологічний процес умирання, але без яких особа не може обійтись, абоБ) припиненням використання засобу, необхідного для життя, що є надзвичайним (недоступним для загалу).

 • Б) припиненням використання засобу, необхідного для життя, що є надзвичайним (недоступним для загалу).2. Пряма евтаназія – діяльність лікаря з метою закінчити життя пацієнта або пришвидшити його смерть.

 • 2. Пряма евтаназія – діяльність лікаря з метою закінчити життя пацієнта або пришвидшити його смерть.1. Активна евтаназія

 • 1. Активна евтаназія

 • 2. Пасивна евтаназія1. Активна евтаназія – запланована тактика лікування, що спричиняє смерть раніше, ніж би це мало природно відбутися.

 • 1. Активна евтаназія – запланована тактика лікування, що спричиняє смерть раніше, ніж би це мало природно відбутися.Це смерть на вимогу у випадках, коли смертельно хвора людина, що терпить дуже сильний біль, після довгих свідомих дискусій просить про смертельну дозу наркотику і сама його вживає, що спричинює смерть.

 • Це смерть на вимогу у випадках, коли смертельно хвора людина, що терпить дуже сильний біль, після довгих свідомих дискусій просить про смертельну дозу наркотику і сама його вживає, що спричинює смерть.2. Пасивна евтаназія – спричинення смерті через припинення підтримування життєвих функцій у хворого.

 • 2. Пасивна евтаназія – спричинення смерті через припинення підтримування життєвих функцій у хворого.1. Добровільна

 • 1. Добровільна

 • 2. Недобровільна

 • 3. Примусова1. Добровільна: здійснюється лікарем стосовно тяжко хворого пацієнта, який перебуває у повній свідомості, згідно з його письмовим проханням.

 • 1. Добровільна: здійснюється лікарем стосовно тяжко хворого пацієнта, який перебуває у повній свідомості, згідно з його письмовим проханням.2. Недобровільна: через тяжкий стан пацієнта, який не може висловити прохання про евтаназію, здійснюється:

 • 2. Недобровільна: через тяжкий стан пацієнта, який не може висловити прохання про евтаназію, здійснюється:А) на прохання законного представника пацієнта

 • А) на прохання законного представника пацієнта

 • Б) за медичним висновком (підгрунтям якого є буцімто вищі інтереси хворого)3. Примусова: здійснюється стосовно людей (здорових та хворих) за рішенням влади або посадових осіб наперекір вимогам та інтересам хворого.

 • 3. Примусова: здійснюється стосовно людей (здорових та хворих) за рішенням влади або посадових осіб наперекір вимогам та інтересам хворого.1. «Вбивство з милосердя»

 • 1. «Вбивство з милосердя»

 • 2. Самогубство, асистоване лікарем

 • 3. Особиста активна евтаназія

 • 4. Особиста пасивна евтаназія1. «Вбивство з милосердя» - переважно здійснюється у випадках ,коли лікар, спостерігаючи нестерпні страждання безнадійного хворого і не маючи змоги допомогти, вводить йому більшу дозу знеболювального препарату, унаслідок чого настає смерть; таке вбивство важко проконтролювати.

 • 1. «Вбивство з милосердя» - переважно здійснюється у випадках ,коли лікар, спостерігаючи нестерпні страждання безнадійного хворого і не маючи змоги допомогти, вводить йому більшу дозу знеболювального препарату, унаслідок чого настає смерть; таке вбивство важко проконтролювати.2. Самогубство, асистоване лікарем – здійснюється, якщо лікар допомагає своїми діями померти невиліковно хворому на його прохання.

 • 2. Самогубство, асистоване лікарем – здійснюється, якщо лікар допомагає своїми діями померти невиліковно хворому на його прохання.3. Особиста активна евтаназія - здійснюється без допомоги лікаря. Хворий сам вимикає прилад, чим спричиняє швидку безболісну смерть.

 • 3. Особиста активна евтаназія - здійснюється без допомоги лікаря. Хворий сам вимикає прилад, чим спричиняє швидку безболісну смерть.4. Особиста пасивна евтаназія – хворий відмовляється від засобів, необхідних для життя (їжа, вода, ефективне лікування, яке могло б продовжити життя).

 • 4. Особиста пасивна евтаназія – хворий відмовляється від засобів, необхідних для життя (їжа, вода, ефективне лікування, яке могло б продовжити життя).

 • [Терешкевич Д-Г., «Біоетика», Л., «Світ», 2008]Життя людини в Україні визнається найвищою соціальною цінністю. „Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань”(ст.27 Конституції України). Право на життя гарантується і ст.281 Цивільного кодексу України.

 • Життя людини в Україні визнається найвищою соціальною цінністю. „Кожна людина має невід’ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я, життя і здоров’я інших людей від протиправних посягань”(ст.27 Конституції України). Право на життя гарантується і ст.281 Цивільного кодексу України.
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка