“Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004р; “Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004рДата конвертації03.06.2016
Розмір445 b.“Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004р;

 • “Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004р;

 • “Бомбус” – охорона джмелів;

 • “Новий будинок для сови” – штучні гніздівлі для сов;

 • “Полтавщина заповідна” – оголошення нових об’єктів ПЗФ.“Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004р;

 • “Громадська екологічна варта” – створення громадської екологічної інспекції 2004р;

 • “Бомбус” – охорона джмелів;

 • “Новий будинок для сови” – штучні гніздівлі для сов;

 • “Полтавщина заповідна” – оголошення нових об’єктів ПЗФ.

На розбудову природо-заповідного фонду спрямована і загальнодержавна Програма формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, до виконання якої долучився і Пирятинський район на початку 2000-х рр. Саме спільна мета щодо збереження та відтворення природних ресурсів об’єднала пирятинську громаду з науковцями Київського національного університету імені Тараса Шевченка та громадськими організаціями.

 • На розбудову природо-заповідного фонду спрямована і загальнодержавна Програма формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки, до виконання якої долучився і Пирятинський район на початку 2000-х рр. Саме спільна мета щодо збереження та відтворення природних ресурсів об’єднала пирятинську громаду з науковцями Київського національного університету імені Тараса Шевченка та громадськими організаціями.

 • Першими кроками стала реалізація кількох малих проектів: «Громадська екологічна варта», «Бомбус», "Полтавщина заповідна" та ряд інших. Районною радою прийнята Програма формування регіональної екологічної мережі Пирятинського району, завдяки якій робота стала планомірною. Щороку проводяться екологічні конференції, статус яких уже вийшов за межі районних. Про неформальність та актуальність яких свідчить різноплановість останніх конференцій: 2008р. – “До чистих джерел Пирятинського краю”, 2009р. – “Ліси – наше багатство”.

Поряд з цим, в районі проведено 4 експедиції за участі студентів Київського університету і місцевих школярів. Ентузіазм природоохоронців підтриманий фінансово з районного бюджету.

 • Поряд з цим, в районі проведено 4 експедиції за участі студентів Київського університету і місцевих школярів. Ентузіазм природоохоронців підтриманий фінансово з районного бюджету.

На території проектованого національного парку виявлено 400 безхребетних, 27 видів риб, 117 птахів, а всього до Червоної книги України внесено 15 видів.

 • На території проектованого національного парку виявлено 400 безхребетних, 27 видів риб, 117 птахів, а всього до Червоної книги України внесено 15 видів.

 • Зокрема, на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Леляківський" сформувався дуже цікавий та унікальний ентомокомплекс. Тут під час дослідження було відмічено 8 червонокнижних видів комах. Найбільш цікавими були дані про вусача великого дубового та лярри анафемської – за останні 45 років це п’ята та шоста, відповідно, знахідки цих комах в Україні.

Багата історико-культурна спадщина нашого краю. Це і об’єкти Березова Рудка, Полкостень, Кроти.

 • Багата історико-культурна спадщина нашого краю. Це і об’єкти Березова Рудка, Полкостень, Кроти.

 • Зокрема на території гідрологічного заказника місцевого значення "Березоворудський" представлена прибережно-болотна, водна рослинність, луки, заплавні ліси та діброви і степові ділянки. Помірне антропогенне навантаження та достатнє зволоження сприяли формуванню мозаїчності угрупувань, що забезпечило значне флористичне різноманіття. Тут представлений комплекс видів водно-болотних угідь, надзвичайно багата й ентомофауна заказника. Окрім низки природоохоронних цінностей заказнику притаманна історико-культурна, естетична та етична цінності. Так, дивом вціліла до наших днів степова ділянка, своїм збереженням завдячує старовинним похованням часів шведських походів. Тут сконцентровано близько 30 курганів, висотою до 1, 5 м, діаметром до 10 м. Плуг не торкався цієї землі вже більше 300 років. Поруч, на заплавній терасі знаходиться урочище "Три яри". Надзвичайно цікавою знахідкою постає тут Свята криниця. Вона являє собою колодязь шахтного типу, споруджений на природному джерелі чистої води. На зрубі з тесаних колод споруджено капличку, яка прикриває шахту колодязя. Криниця прикрашена образами та рушниками. Вона регулярно відвідується віруючими та іншими жителями довколишніх сіл, про що свідчить велика кількість різнокольорових стрічок, розвішених на гілках навколишніх дерев та кущів.Звичай залишати стрічки поблизу святих криниць для того, щоб залишити тут хвороби, дійшов до наших днів ще з часів язичества.

 • Звичай залишати стрічки поблизу святих криниць для того, щоб залишити тут хвороби, дійшов до наших днів ще з часів язичества.

 • П’ять поколінь Закревських змінювали й розбудовували маєток у Березовій Рудці, зробивши його перлиною садово-паркової архітектури ХVIII ст. – початку XIX ст.

 • До архітектурного - паркового ансамблю входить також і піраміда – каплиця, збудована в центральній частині села. Березоворудська піраміда – одна з трьох європейських пірамід (друга – в селі Комендантівка Кобеляцького району Полтавської області, а третя – у Римі), побудована у 1899 році за всіма правилами будівництва єгипетських пірамід.

 • Історично щасливому збігу обставин завдячує флора і фауна урочище "Бурти". Тут в Х – ХІІ століттях стояв літописний давньоруський город "Полкостень". Масивні оборонні споруди городища перетворили його територію на неугіддя, непридатні для оранки. Таким чином, протягом близько 800 років ця земля не знала плуга і перетворилася на своєрідний резерват, де збереглися елементи степових екосистем.Памятка природи місцевого значення "Старий шлях" являє собою ділянку стародавнього чумацького шляху з Прилук до Пирятина. Свідками давніх історичних подій є 2 кургани, висотою 1, 5 м, розташовані в північній частині пам’ятки природи. Це шведські поховання 18 століття. Імовірно, вони пов’язані з боєм шведів з пирятинськими козаками 28 листопада 1708 року на переправі через р. Перевод. Невелика ділянка характеризується високим рівнем біологічного різноманіття, що притаманне лісостеповій зоні. Таким чином, ця памятка природи має цілий ряд різноманітних цінностей: історичну, оскільки пов’язана з подіями козацької доби; естетичну – з неї відкривається чудовий краєвид на долину річки Удай; вона також є місцем мешкання ряду видів, що охороняються міжнародними конвенціями і репрезентує собою типові ландшафти лісостепу України.

 • Памятка природи місцевого значення "Старий шлях" являє собою ділянку стародавнього чумацького шляху з Прилук до Пирятина. Свідками давніх історичних подій є 2 кургани, висотою 1, 5 м, розташовані в північній частині пам’ятки природи. Це шведські поховання 18 століття. Імовірно, вони пов’язані з боєм шведів з пирятинськими козаками 28 листопада 1708 року на переправі через р. Перевод. Невелика ділянка характеризується високим рівнем біологічного різноманіття, що притаманне лісостеповій зоні. Таким чином, ця памятка природи має цілий ряд різноманітних цінностей: історичну, оскільки пов’язана з подіями козацької доби; естетичну – з неї відкривається чудовий краєвид на долину річки Удай; вона також є місцем мешкання ряду видів, що охороняються міжнародними конвенціями і репрезентує собою типові ландшафти лісостепу України.

Є версія, що в міжльодовикові часи долиною теперішнього Удаю тік Прадніпро. Палеонтологічні знахідки ще не опрацьовані належним чином, однак відкривають перспективи і для цього напрямку досліджень. Їх орієнтовний вік становить декілька сотень тисяч років. Серед знахідок є значна кількість решток хижих ссавців. Окрім того, зустрічаються кістки крупних рептилій. Це вказує на те, що дані скам’янілості відображають фауну і часів льодовиков’я і міжльодовиков’я.

 • Є версія, що в міжльодовикові часи долиною теперішнього Удаю тік Прадніпро. Палеонтологічні знахідки ще не опрацьовані належним чином, однак відкривають перспективи і для цього напрямку досліджень. Їх орієнтовний вік становить декілька сотень тисяч років. Серед знахідок є значна кількість решток хижих ссавців. Окрім того, зустрічаються кістки крупних рептилій. Це вказує на те, що дані скам’янілості відображають фауну і часів льодовиков’я і міжльодовиков’я.

 •  

Отже, створення Національного природного парку "Пирятинський"парку сприятиме розв’язанню цілого ряду проблем в галузі охорони природи нашого краю. Лише один працівник сектору охорони навколишнього природного середовища на 3 райони фізично не в змозі протидіяти браконьєрству та забезпечити належну охорону всього природного комплексу. Лише за умови створення Національного парку можна належним чином організувати збереження, відтворення й ефективне використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню і естетичну цінність.

 • Отже, створення Національного природного парку "Пирятинський"парку сприятиме розв’язанню цілого ряду проблем в галузі охорони природи нашого краю. Лише один працівник сектору охорони навколишнього природного середовища на 3 райони фізично не в змозі протидіяти браконьєрству та забезпечити належну охорону всього природного комплексу. Лише за умови створення Національного парку можна належним чином організувати збереження, відтворення й ефективне використання природних комплексів та об’єктів, які мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову, освітню і естетичну цінність. • Пирятинці живуть сьогодні за принципом екологічного маніфесту: "Птахи і звірі, квіти й дерева благають до людини: збережи де стоїш, де живеш – на відстані погляду та голосу, хоч би на віддалі протягнутої руки!".

 • Ми готові до виконання Указу Президента України

 • № 1129/2008 від 01.12.2008 року "Про розширення мережі та територій національних природних парків та інших природно - заповідних об’єктів" і просимо та щиро сподіваємося на Вашу підтримку в цій важливій та благородній справі.
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка