КурортологіяДата конвертації03.06.2016
Розмір445 b.


Курортологія


 • Курортологія — наука, що вивчає лікувальні курортні чинники. Курорт — це місцевість з набором лікувальних чинників, певних кліматичних, географічних та гігієнічних умов. • Курортні ресурси України надзвичайно багаті та різноманітні. Сприятливий у терапевтичному відношенні клімат південних (Чорноморське узбережжя, насамперед Південний берег Криму) районів дозволив створити там приморські і гірські курорти, де широко використовується кліматотерапія як основна (або одна з основних) лікува¬льна методика,— Алушта, Аркадія, Великий Фонтан, Євпаторія, Старий Крим, Феодосія, Чорноморка, Ялта та ін. • Мінеральні води різного складу виявлено майже в усіх областях України. Найбільша кількість мінеральних дже¬рел зосереджена в її західній частині. У Закарпатській області є великі ресурси вуглекислих вод, які використо¬вуються на курортах Верховина, Гірська Тиса, Карпати, Шаян; на базі вуглекислих вод функціонує Свалявська група курортів. Сульфідні води складають курортні ресур¬си курорту Синяк, а хлоридно-натрієві— курортної місце¬вості Усть-Чорна.Добре вивчені та широко використовуються для курорт¬ного лікування багаті джерела мінеральних вод Львів¬ської області:

 • Добре вивчені та широко використовуються для курорт¬ного лікування багаті джерела мінеральних вод Львів¬ської області:

 • сульфідні води (курорти Любень — Ве¬ликий, Немирів),

 • сульфатно-хлоридні-натрієво-магнієвокальцієві (Моршин),

 • гідрокарбонатні та гідрокарбонатно-сульфатні,

 • кальцієво-магнієві, сульфатно-гідрокарбонатні кальцієво-магнієві,

 • сульфатно-натрієво-кальцієві (Трускавець).

 • Досить поширені хлоридно-натрієві води в Лу¬ганській, Дніпропетровській (курорт Солоний Лиман), Полтавській (Миргород), Рівненській (Горинь) та інших областях України. Сульфідні води виявлено в Івано-Франківській області (курорт Черче).У Харківській об¬ласті є значні запаси кремнистих гідрокарбонатних кальцієво-натрієво-магнієвих (курорт Березівські Міне¬ральні Води) і гідрокарбонатних натрієво-магнієво-кальцієвих (Рай-Оленівка) вод. Радонові води різного хімічного складу поширені в Житомирській, Вінницькій (курорт Хмільник), Рівненській, Хмельницькій, Київській (курорт Біла Церква), Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Луганській (курортна місцевість Старобєльськ), Донецькій і Запорізькій областях.

 • У Харківській об¬ласті є значні запаси кремнистих гідрокарбонатних кальцієво-натрієво-магнієвих (курорт Березівські Міне¬ральні Води) і гідрокарбонатних натрієво-магнієво-кальцієвих (Рай-Оленівка) вод. Радонові води різного хімічного складу поширені в Житомирській, Вінницькій (курорт Хмільник), Рівненській, Хмельницькій, Київській (курорт Біла Церква), Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Луганській (курортна місцевість Старобєльськ), Донецькій і Запорізькій областях.Окрім використання мінеральних вод на курортах України, їх широко застосовують як лікувальні та лікува¬льно-столові мінеральні води в позакурортних умовах (розлив у пляшки). Найвідоміші українські мінеральні води: березовська, березанська, буковинська, гоголівська, драговська, кришталева, куяльник, луганська, лужанська й мелітопольська, миргородська, одеська, поляна-квасова, поляна-купель, регіна, свалява, трускавецька, феодосійська, харківська та ін.

 • Окрім використання мінеральних вод на курортах України, їх широко застосовують як лікувальні та лікува¬льно-столові мінеральні води в позакурортних умовах (розлив у пляшки). Найвідоміші українські мінеральні води: березовська, березанська, буковинська, гоголівська, драговська, кришталева, куяльник, луганська, лужанська й мелітопольська, миргородська, одеська, поляна-квасова, поляна-купель, регіна, свалява, трускавецька, феодосійська, харківська та ін.Особливо багата Україна на запаси лікувальних грязей, що розташовані головним чином у південних (Азовське-Чорноморське узбережжя) і північно-західних| (Прикарпаття, Житомирщина) областях. У приморській зоні переважають сульфідні мулові грязі, що добуваються із солоних озер і лиманів, зокрема зі знаменитих лиманів Одеської області (Куяльницький, Хаджибейський), грязьових озер Криму (Сакське, Майнакське, Аджиколь).

 • Особливо багата Україна на запаси лікувальних грязей, що розташовані головним чином у південних (Азовське-Чорноморське узбережжя) і північно-західних| (Прикарпаття, Житомирщина) областях. У приморській зоні переважають сульфідні мулові грязі, що добуваються із солоних озер і лиманів, зокрема зі знаменитих лиманів Одеської області (Куяльницький, Хаджибейський), грязьових озер Криму (Сакське, Майнакське, Аджиколь).На базі цих грязьових родовищ функціонують найстаріші і найвідоміші курорти — Бердянськ, Євпаторія, Куяльниць¬кий, Саки, Хаджибейський та ін. У північно-західних і деяких інших областях України зосереджені запаси голов¬ним чином торф'яних грязей, що використовуються на курортах Миргород, Моршин, Немирів, Черче та ін.

 • На базі цих грязьових родовищ функціонують найстаріші і найвідоміші курорти — Бердянськ, Євпаторія, Куяльниць¬кий, Саки, Хаджибейський та ін. У північно-західних і деяких інших областях України зосереджені запаси голов¬ним чином торф'яних грязей, що використовуються на курортах Миргород, Моршин, Немирів, Черче та ін.Курорти поділяються на

 • Курорти поділяються на

 • кліматичні,

 • бальнеологічні

 • грязьові.

 • Більшість із них є змішаними — бальнеокліматичними або кліматобальнеологічними.За кліматичними особливостями розрізняють курорти:

 • За кліматичними особливостями розрізняють курорти:

 • приморські,

 • гірські,

 • розташовані на рівнинах (у лісовій місцевості, лісостеповій, у степах) Головними лікувальними чинниками кліматичних курортів є аеротерапія, геліотерапія, морські купання (таласотерапія), купання в озерах та річках, кумисотерапія, лікування виноградомНайважливіші кліматичні курорти містяться на Південному березі Криму. У приморській зоні розташо¬вані курорти для нетуберкульозних хворих: Ялта, Алушта, Гурзуф, Лівадія, Місхор та ін. У Симеїзі та Алупці є санаторії для хворих на туберкульоз легенів, лімфатичних вузлів, нирок, гортані

 • Найважливіші кліматичні курорти містяться на Південному березі Криму. У приморській зоні розташо¬вані курорти для нетуберкульозних хворих: Ялта, Алушта, Гурзуф, Лівадія, Місхор та ін. У Симеїзі та Алупці є санаторії для хворих на туберкульоз легенів, лімфатичних вузлів, нирок, гортаніЄвпаторія — дитячий кліматичний і грязьовий курорт, який відзначається поєднанням теплого помірного волого¬го морського і степового клімату. Одним із лікувальних чинників цього курорту є мулова грязь і ропа Мойнакського озера. Для приморської зони характерні сухе, жарке і сонячне літо, тепла, ясна і тривала осінь, рання весна, коротка, м'яка зима. Протягом року можлива аерогеліотерапія, морські купання з травня до жовтня.

 • Євпаторія — дитячий кліматичний і грязьовий курорт, який відзначається поєднанням теплого помірного волого¬го морського і степового клімату. Одним із лікувальних чинників цього курорту є мулова грязь і ропа Мойнакського озера. Для приморської зони характерні сухе, жарке і сонячне літо, тепла, ясна і тривала осінь, рання весна, коротка, м'яка зима. Протягом року можлива аерогеліотерапія, морські купання з травня до жовтня.Трускавець — курорт, розташований у передгір'ї Кар¬пат. На ного території є 11 мінеральних джерел Частина з них використовується для ванн, а частина для пиття. Найвідомішими є джерела № 1 (Марія), № 2 (Софія) та унікальна вода нафтуся Нафтуся, маючи низьку мінералі¬зацію, має виражену сечогінну властивість Показана хворим з патологією сечовивідних шляхів та порушеннями обміну речовин, з хворобами печінки. Мінеральна вода джерел № 1 і № 2 — хлоридно-сульфатно-карбонатно-натрієво-кальцієва — широко застосовується при хворо¬бах шлунка Джерело № 4 (Барбара) — сульфатно-магнієва вода, з неї добувають сіль «Барбара» Окрім мінеральних вод, на цьому курорті застосовують озокерит.

 • Трускавець — курорт, розташований у передгір'ї Кар¬пат. На ного території є 11 мінеральних джерел Частина з них використовується для ванн, а частина для пиття. Найвідомішими є джерела № 1 (Марія), № 2 (Софія) та унікальна вода нафтуся Нафтуся, маючи низьку мінералі¬зацію, має виражену сечогінну властивість Показана хворим з патологією сечовивідних шляхів та порушеннями обміну речовин, з хворобами печінки. Мінеральна вода джерел № 1 і № 2 — хлоридно-сульфатно-карбонатно-натрієво-кальцієва — широко застосовується при хворо¬бах шлунка Джерело № 4 (Барбара) — сульфатно-магнієва вода, з неї добувають сіль «Барбара» Окрім мінеральних вод, на цьому курорті застосовують озокерит.Моршин — бальнеологічний курорт. Мінеральна вода № 1 (Боніфацій) — хлоридно-сульфатно-натрієво-магнієва, дуже високої мінералізації (приблизно 400 г/л). Застосовують для пиття, розбавляючи до різної кон¬центрації При випарюванні отримують «гірку» сіль (так. звана моршинська сіль). Мінеральна вода № 2 (Магдале-на)—хлоридно-натрієва (мінералізація 343 г/л)— здебільшого призначається для ванн. На курорті викори¬стовують також торф'яну грязь та озокерит

 • Моршин — бальнеологічний курорт. Мінеральна вода № 1 (Боніфацій) — хлоридно-сульфатно-натрієво-магнієва, дуже високої мінералізації (приблизно 400 г/л). Застосовують для пиття, розбавляючи до різної кон¬центрації При випарюванні отримують «гірку» сіль (так. звана моршинська сіль). Мінеральна вода № 2 (Магдале-на)—хлоридно-натрієва (мінералізація 343 г/л)— здебільшого призначається для ванн. На курорті викори¬стовують також торф'яну грязь та озокеритЛюбень Великий — бальнеологічний круглорічний ку¬рорт. Розташований у великому тінистому парку з басей¬ном. Основний лікувальний чинник—мінеральна вода, що належить до газових сірководневих вод типу сульфат¬но-кальцієвих Вода придатна лише для ванн. Показана при хворобах серцево-судинної системи без вираженої де¬компенсації, ураженнях суглобів різної етіології, обліте¬руючому ендартеріїті, атеросклерозі, флебіті, радикуліті, міозиті

 • Любень Великий — бальнеологічний круглорічний ку¬рорт. Розташований у великому тінистому парку з басей¬ном. Основний лікувальний чинник—мінеральна вода, що належить до газових сірководневих вод типу сульфат¬но-кальцієвих Вода придатна лише для ванн. Показана при хворобах серцево-судинної системи без вираженої де¬компенсації, ураженнях суглобів різної етіології, обліте¬руючому ендартеріїті, атеросклерозі, флебіті, радикуліті, міозитіДякуємо за увагу!!!

 • Дякуємо за увагу!!!
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка