Назвіть як найбільше епітетів, які характеризують мореДата конвертації03.06.2016
Розмір445 b.Назвіть як найбільше епітетів, які характеризують море

 • Назвіть як найбільше епітетів, які характеризують море • Чорне море є внутрішньоконтинентальним морем Атлантичного океану. Омиває береги України, Росії (Краснодарський край), Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини. Море займає площу 420,3 тис. км2, об'єм водної маси становить 547 тис. км3, що перевищує об'єми Каспійського у шість, а Балтійського – у 16 разів, хоча за площею всі три моря майже однакові. Найбільша ширина Чорного моря – від Батумі до Бургаса – 1150 км, найменша між мисом Сарич і мисом Керемпе – 265 км.

 • Береги Чорного моря, крім північно-західних, порізані мало. Прилеглі до України акваторії Чорного моря утворюють великі лимани: Дністровський, Тилігульський, Дніпровсько-Бузький; затоки: Одеську, Каламіцьку, Каркінітську, Феодосійську. Довжина берегової лінії в межах нашої країни становить 1540 км. Значна її частина припадає на Кримський півострів. Найбільші з островів Чорного моря – Джарилгач, Довгий. Березань, Зміїний.

Виникнення Чорного моря пов’язане з тектонічними перетвореннями, що відбулися на початку третинного періоду у східному районі Середземного моря. Ще у ранньому пліоцені увесь понтійський простір був частиною великого прісноводного озера, яке виникло внаслідок поділу Сарматського моря на окремі басейни. Пізніші зміни перетворили басейн майбутнього Чорного моря у самостійне озеро, однак на межі пліоцену і плейстоцену відбулися останні вертикальні переміщення ділянок земної кори, внаслідок чого море набуло теперішніх обрисів та глибини. На початку четвертинного періоду подальші тектонічні зміни надали остаточну форму берегової лінії і перетворили річкову долину Босфора у протоку.

 • Виникнення Чорного моря пов’язане з тектонічними перетвореннями, що відбулися на початку третинного періоду у східному районі Середземного моря. Ще у ранньому пліоцені увесь понтійський простір був частиною великого прісноводного озера, яке виникло внаслідок поділу Сарматського моря на окремі басейни. Пізніші зміни перетворили басейн майбутнього Чорного моря у самостійне озеро, однак на межі пліоцену і плейстоцену відбулися останні вертикальні переміщення ділянок земної кори, внаслідок чого море набуло теперішніх обрисів та глибини. На початку четвертинного періоду подальші тектонічні зміни надали остаточну форму берегової лінії і перетворили річкову долину Босфора у протоку.Здавна Чорне море вважалось непривітним та негостинним. Це пояснює походження його першої назви – “Pontos Axeinos” (Негостинне море). Коли ж під час грецької колонізації мореплавство тут дещо пожвавилось, то і назва змінилась: з того часу воно стало називатись “Pontos Euxenius” (Гостинне море). Під час турецького панування Чорне море опустіло – шторми і тумани лякали турецьких мореплавців, які дали морю у XIII ст. назву Караденіз (“Kara Deniz”, Чорне – тобто Погане море).

 • Здавна Чорне море вважалось непривітним та негостинним. Це пояснює походження його першої назви – “Pontos Axeinos” (Негостинне море). Коли ж під час грецької колонізації мореплавство тут дещо пожвавилось, то і назва змінилась: з того часу воно стало називатись “Pontos Euxenius” (Гостинне море). Під час турецького панування Чорне море опустіло – шторми і тумани лякали турецьких мореплавців, які дали морю у XIII ст. назву Караденіз (“Kara Deniz”, Чорне – тобто Погане море).Клімат Чорного моря має риси субтропічного, тобто спекотне і сухе літо та теплу і вологу зиму. Безхмарна й спекотна погода влітку зумовлена Азорським максимумом. Лише зрідка проходять грози і смерчі. Причина появи смерчів - хитливий стан атмосфери, приплив холодного повітря в район, зайнятий теплими повітряними масами. Вони найчастіше утворяться восени, коли повітря з охолодженої суші приходить на ще теплу поверхню води. Звичайно смерчі з'являються при грозі, коли по небу повзуть «кошлаті» чорні хмари. Взимку середземноморські, рідше – атлантичні циклони спричиняють дощі та тумани. В окремі роки арктичне повітря викликає замерзання моря в Одеській затоці. Вітри й притік річкових вод призводять до виникнення двох кілець постійних морських течій, спрямованих проти годинникової стрілки.

 • Клімат Чорного моря має риси субтропічного, тобто спекотне і сухе літо та теплу і вологу зиму. Безхмарна й спекотна погода влітку зумовлена Азорським максимумом. Лише зрідка проходять грози і смерчі. Причина появи смерчів - хитливий стан атмосфери, приплив холодного повітря в район, зайнятий теплими повітряними масами. Вони найчастіше утворяться восени, коли повітря з охолодженої суші приходить на ще теплу поверхню води. Звичайно смерчі з'являються при грозі, коли по небу повзуть «кошлаті» чорні хмари. Взимку середземноморські, рідше – атлантичні циклони спричиняють дощі та тумани. В окремі роки арктичне повітря викликає замерзання моря в Одеській затоці. Вітри й притік річкових вод призводять до виникнення двох кілець постійних морських течій, спрямованих проти годинникової стрілки.

 • Поверхня води Чорного моря переважно спокійна. Хвилі виникають за вітряної погоди, особливо взимку. Під час бур вони можуть зростати до висоти 15 м і більше та загрожувати малим суднам. Припливи і відпливи майже непомітні, бо сягають ледве 10 см висоти.Щорічно річки приносять у Чорне море310 км3 прісної води, причому понад 130 км3 річного стоку припадає на Дунай, що більше, ніж річні атмосферні опади. Верхньою течією з Азовського моря у Чорне надходять опріснені води, а глибинною течією через Босфор вливаються солоні води з Мармурового моря. Щорічно Чорне море віддає у вигляді випаровування в атмосферу 360 км3 води, решта виноситься поверхневим стоком у Мармурове та нижньою течією – в Азовське моря.

 • Щорічно річки приносять у Чорне море310 км3 прісної води, причому понад 130 км3 річного стоку припадає на Дунай, що більше, ніж річні атмосферні опади. Верхньою течією з Азовського моря у Чорне надходять опріснені води, а глибинною течією через Босфор вливаються солоні води з Мармурового моря. Щорічно Чорне море віддає у вигляді випаровування в атмосферу 360 км3 води, решта виноситься поверхневим стоком у Мармурове та нижньою течією – в Азовське моря.

 • У результаті цих процесів солоність поверхневих вод моря становить 17-18 ‰, біля дна вона збільшується до 22-22,5 ‰Температура чорноморської води біля поверхні підвищується влітку до 24-26°С, в мілководних затоках – іноді до 29°С, взимку вона знижується до 5-7°С, а у північно-західній частині – до нуля і навіть нижче (з утворенням льоду). Температура глибинних вод протягом року зберігається майже без змін і становить 9°С.

 • Температура чорноморської води біля поверхні підвищується влітку до 24-26°С, в мілководних затоках – іноді до 29°С, взимку вона знижується до 5-7°С, а у північно-західній частині – до нуля і навіть нижче (з утворенням льоду). Температура глибинних вод протягом року зберігається майже без змін і становить 9°С.

Чорне море – унікальне через наявність у ньому сірководню. У центральних районах з глибин 100-150 м, а ближче до берегів – від 150-200 м і до самого дна вода насичена сірководнем. На дні моря виділяється отруйний газ H2S, який убиває все живе. Особливо небезпечним є те, що кількість сірководню на дні зростає і він піднімається з дна все вище. Сірководнева "подушка" займає 87 % об'єму всього моря й заселена лише бактеріями, які споживають сірководень. Верхня частина вод містить кисень і заселена тваринами, рослинами та мікроорганізмами. Жодного іншого такого моря у світі немає.

 • Чорне море – унікальне через наявність у ньому сірководню. У центральних районах з глибин 100-150 м, а ближче до берегів – від 150-200 м і до самого дна вода насичена сірководнем. На дні моря виділяється отруйний газ H2S, який убиває все живе. Особливо небезпечним є те, що кількість сірководню на дні зростає і він піднімається з дна все вище. Сірководнева "подушка" займає 87 % об'єму всього моря й заселена лише бактеріями, які споживають сірководень. Верхня частина вод містить кисень і заселена тваринами, рослинами та мікроорганізмами. Жодного іншого такого моря у світі немає. 

 •  

 • Із – за сірководня у морі значно скоротилася чисельність риб-хижаків і дельфінів. На жаль, це реальна жахлива катастрофа, яка загрожує Україні.

Хоча, існує думка і іншої групи вчених, що екологічна катастрофа не загрожує Україні. Цілком можливо, що концентрація сірководню на дні Чорного моря зростає, але відбувається це дуже повільно. І вже точно не становить ніякої небезпеки. А щоб унаслідок перенасичення сірководнем спричинилася екологічна катастрофа, або взагалі стався вибух, концентрація цієї речовини у воді має бути на порядок більше реальної. Тож сірководневого вибуху в Чорному морі можна не побоюватися.

 • Хоча, існує думка і іншої групи вчених, що екологічна катастрофа не загрожує Україні. Цілком можливо, що концентрація сірководню на дні Чорного моря зростає, але відбувається це дуже повільно. І вже точно не становить ніякої небезпеки. А щоб унаслідок перенасичення сірководнем спричинилася екологічна катастрофа, або взагалі стався вибух, концентрація цієї речовини у воді має бути на порядок більше реальної. Тож сірководневого вибуху в Чорному морі можна не побоюватися.

У Чорному морі живе понад 660 видів рослин.. Рослинний світ Чорного моря представлений водоростями. У північно-західній частині моря є величезне скупчення червоних водоростей — філофори .

 • У Чорному морі живе понад 660 видів рослин.. Рослинний світ Чорного моря представлений водоростями. У північно-західній частині моря є величезне скупчення червоних водоростей — філофори .Зустрічаються й інші види водоростей: зостера, цистозира, ульва

 • Зустрічаються й інші види водоростей: зостера, цистозира, ульваРосте в Чорному морі. Густо вкриває підводні камені та скелі. Досягає висоти 1,7 м. Це найкрупніша водорість флори України. Має вигляд куща, але не має стебла та коренів. Складається зі стебловидної слані – талому. В його тканинах утворюються повітряні пухирці, завдяки яким пагони плавають у воді й мають розправлений вигляд. Вони дають прихисток великій кількості морських організмів.

 • Росте в Чорному морі. Густо вкриває підводні камені та скелі. Досягає висоти 1,7 м. Це найкрупніша водорість флори України. Має вигляд куща, але не має стебла та коренів. Складається зі стебловидної слані – талому. В його тканинах утворюються повітряні пухирці, завдяки яким пагони плавають у воді й мають розправлений вигляд. Вони дають прихисток великій кількості морських організмів.

Звичайна водорість прибережних районів Чорного моря. Росте на будь-якому твердому ґрунті, на підводних скелях і спорудах. Її тіло складається з 2 плотно зімкнутих слоїв кліток. Не має стебла, листя та коренів. Слоєвище пластичне, цільне, розсічене або розгалужене, довжинана 30—150 см, існує біля 20 видів, найбільш широко поширена в морях субтропічних и помірних поясів.

 • Звичайна водорість прибережних районів Чорного моря. Росте на будь-якому твердому ґрунті, на підводних скелях і спорудах. Її тіло складається з 2 плотно зімкнутих слоїв кліток. Не має стебла, листя та коренів. Слоєвище пластичне, цільне, розсічене або розгалужене, довжинана 30—150 см, існує біля 20 видів, найбільш широко поширена в морях субтропічних и помірних поясів.

 • Ульва може використовуватися в їжуКвіткова рослина зостера — одна з найбільш поширених рослин Чорного моря. Вона складається з листків коричневого та світло-коричневого кольору. Вона багата на полісахариди та мінеральні речовини. Особливо цінним є наявність у зостері заліза (73,0 мг%), селену (65—75 мг%), йоду (100—110 мг%). Зостера також багата на полісахарид пектин — зостерин. Зостерин має виражені антимікробні властивості, завдяки чому його використовують для лікування ран, опіків, хронічних неспецифічних гепатитів.

 • Квіткова рослина зостера — одна з найбільш поширених рослин Чорного моря. Вона складається з листків коричневого та світло-коричневого кольору. Вона багата на полісахариди та мінеральні речовини. Особливо цінним є наявність у зостері заліза (73,0 мг%), селену (65—75 мг%), йоду (100—110 мг%). Зостера також багата на полісахарид пектин — зостерин. Зостерин має виражені антимікробні властивості, завдяки чому його використовують для лікування ран, опіків, хронічних неспецифічних гепатитів.

Тваринний світ Чорного моря бідний на види порівняно з середземноморською фауною . Він нараховує близько 350 видів найпростіших тварин, 650 видів ракових, понад 200 видів м'якунів, близько 160 видів риб і 4 види ссавців: тюлень і три види дельфінів. Ссавці і риби мають промислове значення.

 • Тваринний світ Чорного моря бідний на види порівняно з середземноморською фауною . Він нараховує близько 350 видів найпростіших тварин, 650 видів ракових, понад 200 видів м'якунів, близько 160 видів риб і 4 види ссавців: тюлень і три види дельфінів. Ссавці і риби мають промислове значення.

Це- морський кіт, або скат-хвостокол, відноситься до числа небезпечних риб. На його довгому тонкому хвості розташовано один або два гострі відростки із зазубленими шпильками. При нападі на супротивника морський кіт старається ударом хвоста нанести рану за допомогою цих шпильок, на яких є залози, що виділяють сильну отруту. Сила удару морського кота велика, оскільки сам кіт володіє масою до 10 кг і завдовжки буває до 2 метрів.

 • Це- морський кіт, або скат-хвостокол, відноситься до числа небезпечних риб. На його довгому тонкому хвості розташовано один або два гострі відростки із зазубленими шпильками. При нападі на супротивника морський кіт старається ударом хвоста нанести рану за допомогою цих шпильок, на яких є залози, що виділяють сильну отруту. Сила удару морського кота велика, оскільки сам кіт володіє масою до 10 кг і завдовжки буває до 2 метрів.До числа унікальних риб, що зустрічаються в Чорному морі, можна зарахувати вугрів, що прославилися своїми походами в Саргасове море на нерест. Вугор - риба незвичайна. Її тіло схоже на змію - довге, майже кругле. Здатна пересуватися на великі відстані по сирим місцям на суші. В зрілому віці угрі йдуть нереститися на глибину до 100 м в Атлантичний океан, звідки вже не повертаються - після нересту гинуть. Вугор в Чорному морі - риба рідкісна, але цікава.

 • До числа унікальних риб, що зустрічаються в Чорному морі, можна зарахувати вугрів, що прославилися своїми походами в Саргасове море на нерест. Вугор - риба незвичайна. Її тіло схоже на змію - довге, майже кругле. Здатна пересуватися на великі відстані по сирим місцям на суші. В зрілому віці угрі йдуть нереститися на глибину до 100 м в Атлантичний океан, звідки вже не повертаються - після нересту гинуть. Вугор в Чорному морі - риба рідкісна, але цікава.Бички - в основному морські донні риби. Багато видів бичків виділяються своїм незвичайним забарвленням.

 • Бички - в основному морські донні риби. Багато видів бичків виділяються своїм незвичайним забарвленням.

 • Бички завжди були найпопулярнішим видом риб у чорноморських любителів рибного лову. Недаремно завжди існувала простонародна приказка: «Хто бичків не їдав, той моря не знав». На жаль, останніми роками кількість цієї смачної риби в Чорному і Азовському морях різко скоротилася.

Дельфі́ни- ссавці родини зубатих китів ряду китоподібних. Більшість дельфінів — стадні тварини. Вони чудово плавають, можуть розвивати швидкість до 55 км/год. При пошуках їжі й орієнтуванні під водою використовують ехолокацію, мають розвинену звукову сигналізацію. Товариські і дружелюбні тварини, добре приживаються і розмножуються в неволі, піддаються дресируванню. Промисел дельфінів заборонений.

 • Дельфі́ни- ссавці родини зубатих китів ряду китоподібних. Більшість дельфінів — стадні тварини. Вони чудово плавають, можуть розвивати швидкість до 55 км/год. При пошуках їжі й орієнтуванні під водою використовують ехолокацію, мають розвинену звукову сигналізацію. Товариські і дружелюбні тварини, добре приживаються і розмножуються в неволі, піддаються дресируванню. Промисел дельфінів заборонений.Мідії вживаються в їжу. Належать до довгожителів (окремі види живуть до 100 років), вони є численними у Чорному морі. Ведуть сидячий спосіб життя. Мідії – це "легені" Чорного моря. Вони проганяють через себе каламутну воду і видають чисту. Мідії стійкі до бруду і можуть здійснювати свій екологічний подвиг в будь-яких умовах.

 • Мідії вживаються в їжу. Належать до довгожителів (окремі види живуть до 100 років), вони є численними у Чорному морі. Ведуть сидячий спосіб життя. Мідії – це "легені" Чорного моря. Вони проганяють через себе каламутну воду і видають чисту. Мідії стійкі до бруду і можуть здійснювати свій екологічний подвиг в будь-яких умовах.Вони здебільшого живуть на камінні та піщано-кам'янистих ґрунтах. Вони дуже чутливі до температури води, особливо в період розмноження. Мінімальна солоність, при якій можуть жити ці тварини,— не нижче 12 %о. Устриці дуже чутливі також до чистоти води та вмісту у ній кисню. Часто гинуть при заносі їх піском та мулом під час шторму.

 • Вони здебільшого живуть на камінні та піщано-кам'янистих ґрунтах. Вони дуже чутливі до температури води, особливо в період розмноження. Мінімальна солоність, при якій можуть жити ці тварини,— не нижче 12 %о. Устриці дуже чутливі також до чистоти води та вмісту у ній кисню. Часто гинуть при заносі їх піском та мулом під час шторму.Медуза корнерот. Її легко впізнати по м'ясистому куполу і важким щупальцям, на яких і знаходяться клітини, якими медуза жалить та вбиває свою здобич – зоопланктон.

 • Медуза корнерот. Її легко впізнати по м'ясистому куполу і важким щупальцям, на яких і знаходяться клітини, якими медуза жалить та вбиває свою здобич – зоопланктон.Сильне забруднення річок, що впадають в море, стоками з полів, що містять мінеральні добрива, особливо нітрати і фосфати. Це спричиняє за собою бурхливе зростання фітопланктону («цвітіння» моря), зменшення прозорості вод і загибель багатоклітинних водоростей.

 • Сильне забруднення річок, що впадають в море, стоками з полів, що містять мінеральні добрива, особливо нітрати і фосфати. Це спричиняє за собою бурхливе зростання фітопланктону («цвітіння» моря), зменшення прозорості вод і загибель багатоклітинних водоростей.

Екологічна катастрофа 11 листопада 2007 року. В Керченській протоці у результаті шторму було викинуто на берег і затонуло 10 суден.

 • Екологічна катастрофа 11 листопада 2007 року. В Керченській протоці у результаті шторму було викинуто на берег і затонуло 10 суден.

 • Кілька тисяч тонн мазуту і 7 тисяч тонн сірки потрапило в Чорне море.Забруднення вод моря відходами людської життєдіяльності — скидання неочищених або недостатньо очищених стічних вод, сміття .

 • Забруднення вод моря відходами людської життєдіяльності — скидання неочищених або недостатньо очищених стічних вод, сміття .Масовий вилов риби

 • Масовий вилов рибиЛов риби тралом призводить не тільки до знищення її популяції, але й ставить під загрозу існування всієї придонної біологічної системи Чорного моря. Щодоби в море виходять 15–20 кораблів севастопольських рибалок, які тільки за одне тралення знищують колосальні площі біоценозу. Внаслідок різних факторів, у тому числі і перевилову, значно змінився склад фауни.

 • Лов риби тралом призводить не тільки до знищення її популяції, але й ставить під загрозу існування всієї придонної біологічної системи Чорного моря. Щодоби в море виходять 15–20 кораблів севастопольських рибалок, які тільки за одне тралення знищують колосальні площі біоценозу. Внаслідок різних факторів, у тому числі і перевилову, значно змінився склад фауни.

.

 • .

Це свято відзначається в день, коли у 1996 р. шість причорноморських країн –

 • Це свято відзначається в день, коли у 1996 р. шість причорноморських країн –

 • Болгарія, Грузія, Росія, Румунія, Туреччина й Україна –

 • підписали Стратегічний план дій по реабілітації й захисту Чорного моря. План передбачає здійснення практичних заходів, спрямованих на відновлення й збереження Чорного моря.

Чорному морю присвячували свої твори

 • Чорному морю присвячували свої твори

 • Т. Шевченко, О. Олесь, М. Коцюбинський,

 • Ю. Яновський, О. Пушкін, М. Лермонтов,

 • І. Анненській, Д. Румата.

 • Його змальовували І. Айвазовський, А. Куїнджі.

 • Оспівував в піснях Л.Утьосов.Живописець-мариніст вірменського походження. Створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з яких морські пейзажі та сцени морських баталій. Він змальовував надзвичайну красу Чорного моря в своїх картинах.

 • Живописець-мариніст вірменського походження. Створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з яких морські пейзажі та сцени морських баталій. Він змальовував надзвичайну красу Чорного моря в своїх картинах.

А.С. Пушкин о Чёрном море

 • А.С. Пушкин о Чёрном море

 • «Прощай же, море! Не забуду

 • Твоей торжественной красы

 • И долго, долго слышать буду

 • Твой гул в вечерние часы.» • У Черного моря чинара стоит молодая;

 • У Черного моря чинара стоит молодая;

 • С ней шепчется ветер, зеленые ветви лаская;

 • На ветвях зеленых качаются райские птицы;

 • Поют они песни про славу морской царь-девицы.

 • И странник прижался у корня чинары высокой;

 • Приюта на время он просит с тоскою глубокой,

 • И так говорит он: "Я бедный листочек дубовый,

 • До срока созрел я и вырос в отчизне суровой.

 • Один и без цели по свету ношуся давно я,

 • Засох я без тени, увял я без сна и покоя.

 • Прими же пришельца меж листьев своих изумрудных,

 • Немало я знаю рассказов мудреных и чудных".

 • "На что мне тебя? - отвечает младая чинара, -

 • Ты пылен и желт, и сынам моим свежим не пара.

 • Ты много видал - да к чему мне твои небылицы?

 • Мой слух утомили давно уж и райские птицы.

 • Иди себе дальше; о странник! тебя я не знаю!

 • Я солнцем любима, цвету для него и блистаю;

 • По небу я ветви раскинула здесь на просторе,

 • И корни мои умывает холодное море". • ЧЕРНОЕ МОРЕ

 • Простимся, море... В путь пора.

 • И ты не то уж: всё короче

 • Твои жемчужные утра,

 • Длинней тоскующие ночи,

 • Всё дольше тает твой туман,

 • Где всё белей и выше гребни,

 • Но далей красочный обман

 • Не будет, он уж был волшебней.

 • И тщетно вихри по тебе

 • Роятся с яростью звериной,

 • Всё безучастней к их борьбе

 • Твои тяжелые глубины.

 • Тоска ли там или любовь,

 • Но бурям чуждые безмолвны,

 • И к нам из емких берегов

 • Уйти твои не властны волны.

 • Суровым отблеском ножа

 • Сверкнешь ли, пеной обдавая,—

 • Нет! Ты не символ мятежа,

 • Ты — Смерти чаша пировая.Дмитрий Румата (простой человек, увлеченный волшебством Черного моря)

 • Дмитрий Румата (простой человек, увлеченный волшебством Черного моря)

 • Тайны Чёрного моря

 • Море сказок и загадок

 • Море Чёрное хранит!

 • Аромат легенд так сладок,

 • Волшебство легенд – магнит!

 • Море истин, откровений,

 • Море выдумок и тайн,

 • Море тысяч поколений,

 • Море сотен тысяч стран!

 • Были турки, персы, греки,

 • И татарская орда

 • Совершала здесь набеги

 • На посты и города.

 • По Кавказским перевалам,

 • Руслом Ассы* на закат,

 • Шли, гружённые товаром,

 • Тегеран и Самарканд.

 • О Ясоне песню вспомним,

 • Был поход его неблизкий,

 • Но Арго пригнали волны

 • В море – Понт ещё Аксинский**!

 • Земли сказочной Колхиды,

 • Амазонок берег дальний,

 • Здесь мы всё найти могли бы,

 • Что от нас скрывали тайны!


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка