Пам’ятка природи – унікальне природне утворення, що має особливу природоохоронну цінність і охороняється з метою збереження його у природному стані в науковихДата конвертації16.06.2016
Розмір445 b.Пам’ятка природи – унікальне природне утворення, що має особливу природоохоронну цінність і охороняється з метою збереження його у природному стані в наукових, культурно-освітніх та естетичних цілях; належить до територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.

 • Пам’ятка природи – унікальне природне утворення, що має особливу природоохоронну цінність і охороняється з метою збереження його у природному стані в наукових, культурно-освітніх та естетичних цілях; належить до територій та об’єктів природно-заповідного фонду України.

Великомлинівецька верба біла — вікове дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає в селі Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області.

 • Великомлинівецька верба біла — вікове дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає в селі Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області.

 • Площа — 0,02 га.

 • Під охороною — дерево верби білої віком понад 100 років та діаметром 145 см, має цінне науково-пізнавальне й естетичне значення.

Один з найбільших дендропарків України. Площа якого сягає 309 га. Заснований він в 60-х роках XIX століття графом П.А. Кочубеєм. На відміну від багатьох наших українських парків окремі рослини висаджені тут не поодинокими, а великими масивами - то чистими, то змішаними за типом лісових культур. Великі галявини теж незвичних для наших парків розмірів - від 10 до 30 га.

 • Один з найбільших дендропарків України. Площа якого сягає 309 га. Заснований він в 60-х роках XIX століття графом П.А. Кочубеєм. На відміну від багатьох наших українських парків окремі рослини висаджені тут не поодинокими, а великими масивами - то чистими, то змішаними за типом лісових культур. Великі галявини теж незвичних для наших парків розмірів - від 10 до 30 га.Бичківський дуб — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Росте поблизу села Бичківці Чортківського району Тернопільської області.

 • Бичківський дуб — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Росте поблизу села Бичківці Чортківського району Тернопільської області.

 • Під охороною — дуб черещатий віком понад 400 років та діаметром 160 см. Залишок Подільських дібров. Висота — 25 м. Проекція крони пн.-пд. — 15 метрів, на сх.-зх. — 20 метрів. Помітна стара громобійна тріщина

Бук-Одинак — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Вовківці Борщівського району Тернопільської області.

 • Бук-Одинак — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Вовківці Борщівського району Тернопільської області.

 • Площа — 0,02 га.

 • Під охороною — бук лісовий віком 160 років та діаметром 84 см, що має науково-пізнавальну й естетичну цінність.

 • Великомлинівецький берест — вікове дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає у селі Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області.

 • Площа — 0,02 га.

 • Під охороною — дерево береста віком понад 100 років, діаметром 105 смГермаківський скельний дуб — вікове дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Гермаківка Борщівського району Тернопільської області.

 • Гермаківський скельний дуб — вікове дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Гермаківка Борщівського району Тернопільської області.

 • Площа — 0,02 га.

 • Під охороною — дуб скельний віком понад 150 років і діаметром 80 см

Глібівський бук пурпуролистий — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення, декоративна форма бука лісового (звичайного).

 • Глібівський бук пурпуролистий — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення, декоративна форма бука лісового (звичайного).

 • Росте у селі Глібів Гусятинського району Тернопільської області в межах старого парку

 • Площа — 0,01 га.

 • Під охороною — бук віком понад 150 років.Дзвенигородські дуби — вікові дерева, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростають біля школи у селі Дзвенигород Борщівського району Тернопільської області.

 • Дзвенигородські дуби — вікові дерева, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростають біля школи у селі Дзвенигород Борщівського району Тернопільської області.

 • Площа — 0,03 га.

 • Під охороною — 2 дуби віком 220 і 250 років, діаметром 130 і 133 смДуб є патріархом українських лісів і одним із природних чудес України. Його обхват 8 метрів 90 сантиметрів, висота — 24 метри. Стовбур шість раз вражали громовиці.

 • Дуб є патріархом українських лісів і одним із природних чудес України. Його обхват 8 метрів 90 сантиметрів, висота — 24 метри. Стовбур шість раз вражали громовиці.

 • Під його шатром відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Максим Залізняк, Андрій Журба, Семен Неживий, Тарас Шевченко та інші.

 • У 1972 році дуб отримав статус державної пам'ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). Це найбільше дерево в Україні та одне з десяти найбільших дерев у ЄвропіКам'яна Багачка — скеля у Покутсько-Буковинських Карпатах, пам'ятка природи місцевого значення. Розташована на правому схилі долини річки Путили, біля села Усть-Путили Путильського району Чернівецької області.

 • Кам'яна Багачка — скеля у Покутсько-Буковинських Карпатах, пам'ятка природи місцевого значення. Розташована на правому схилі долини річки Путили, біля села Усть-Путили Путильського району Чернівецької області.

 • Відносна висота 22 м. Складається з пісковиків. Біля підніжжя — лучна рослинність. Зі скелею пов'язано багато народних легенд.Печера Трипільська — геологічний пам'ятник природи місцевого значення. Знаходиться в на околиці села Трипілля. Печера знаходиться в правому борту безіменного притока річки Мокра Плотва.

 • Печера Трипільська — геологічний пам'ятник природи місцевого значення. Знаходиться в на околиці села Трипілля. Печера знаходиться в правому борту безіменного притока річки Мокра Плотва.

 • Вхід до печери являє собою вузьку косу щілину. За входом знаходиться Озерний зал. На підлозі озерного залу товстий шар буро-палієвих суглинків. В середині залу є підземне озеро. Середня глибина озера — 0,6 метра. Найбільша глибина озера — 1,8 метра. Площа озера при мінімальному рівні дорівнює 120 м ². У залі є велика кількість бічних відгалужень. Більша частина з них закінчуються тупиками. З Озерного залу можна потрапити в Далекий зал. Далекий зал має кілька бічних відгалужень. Всі бічні відгалуження приводять в тупики і завали.Печера «Докучаєвська» знаходиться на схилі правого берега річки Волноваха, в старій частині Докучаєвського доломітового кар'єра і була розкрита цим кар'єром. Найбільша за довжиною та глибиною печера в Донбасі. Довжина печери — 79 метрів, глибина печери 21 метр.

 • Печера «Докучаєвська» знаходиться на схилі правого берега річки Волноваха, в старій частині Докучаєвського доломітового кар'єра і була розкрита цим кар'єром. Найбільша за довжиною та глибиною печера в Донбасі. Довжина печери — 79 метрів, глибина печери 21 метр.

 • У печери два входи — Верхній і Нижній. Верхній вхід — це колодязь. Лаз в колодязь вузький. Глибина колодязя 5 метрів. Нижній вхід — горизонтальний. Обидва входи виводять до гроту. У цьому гроті підлога обривається і починається новий колодязь глибиною дев'ять метрів.

 • На дні дев'ятиметрового колодязя печера ділиться на дві частини — Низький зал і Високий зал. Низький зал простягнувся в південно-західному напрямку. Вузький хід, що йде від дна дев'ятиметрового колодязя в північному напрямку приводить до Високого залу.

 • У Низького залу є кілька відгалужень. Відгалуження вузькі і завалені брилами . У Високого залу є три відгалуження. Два відгалуження в північно-західному напрямку закінчуються непрохідними щілинами і «органними трубами». Ці відгалуження з'єднані щілиноподібними проходами. Третє відгалуження йде в східному напрямку і призводить до «органної труби». У Високому залі і в його відгалуженнях стіни вкриті кристалами кальциту невеликого розміру.Печера «Докучаєвська-2»: знаходиться в 25 метрах від печери «Докучаєвська» і 30 метрах від печери «Докучаєвська-3». Довжина печери 17 метрів. Глибина печери 5 метрів. Знаходиться біля підніжжя скелі. Лаз в печеру має форму овалу. Вхід обривається півтораметровим уступом в купол вхідного гроту. З вхідного гроту вузький лаз проходить у плоский зал. У печеру під час дощів і танення снігів потрапляє вода, тому на підлозі вхідного гроту і залу товстий шар глини і зсувні відкладення.

 • Печера «Докучаєвська-2»: знаходиться в 25 метрах від печери «Докучаєвська» і 30 метрах від печери «Докучаєвська-3». Довжина печери 17 метрів. Глибина печери 5 метрів. Знаходиться біля підніжжя скелі. Лаз в печеру має форму овалу. Вхід обривається півтораметровим уступом в купол вхідного гроту. З вхідного гроту вузький лаз проходить у плоский зал. У печеру під час дощів і танення снігів потрапляє вода, тому на підлозі вхідного гроту і залу товстий шар глини і зсувні відкладення.

 • Печера «Докучаєвська-3»: довжина печери 18 метрів. Глибина печери 2 метри. Вхід до печери «Докучаєвська-3» знаходиться в нижній частині лівого борту яру, який був вимитий паводковими водами. Вхід йде уздовж тріщини. Щоб потрапити від входу в грот потрібно пройти вузький шкуродерний хід, довжина якого 7 метрів. Цей грот має довжину 7 метрів і ширину від 1,5 до 2 метрів. Дно гроту устеляє глина. Сама печера через подальше утворення яру ховається під наносами глини і з часом зникне.Скельно-печерний комплекс Скелі Довбуша — унікальна пам’ятка історії та природи післяльодовикового періоду. Розташована поблизу села Бубнища в урочищi Бубнище, Івано-Франківська область, на території недавно створеного Поляницького регіонального парку.

 • Скельно-печерний комплекс Скелі Довбуша — унікальна пам’ятка історії та природи післяльодовикового періоду. Розташована поблизу села Бубнища в урочищi Бубнище, Івано-Франківська область, на території недавно створеного Поляницького регіонального парку.

 • Геологічна пам’ятка природи «Скелі Довбуша» — природна фортеця періоду X століття — лежить на висоті 668 м над рівнем моря. Це скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, що утворились більше 70 млн. років тому на дні моря. Кам’яний лабіринт шириною 200 м тягнеться зі сходу на захід майже на 1 км, над ним — буковий та смерековий ліси. У X-XII ст. до н.е тут існувало язичницьке святилище — палеообсерваторія. За переказами, у XVII—XVIII століттях тут таборували опришки, які використовували печери під сховище.

Рукомиський явір — дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає у с. Рукомиш Бучацького району Тернопільської області, неподалік від церкви, біля травертинових скель.

 • Рукомиський явір — дерево, ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає у с. Рукомиш Бучацького району Тернопільської області, неподалік від церкви, біля травертинових скель.

 • Площа — 0,03 га.

 • Під охороною — клен-явір віком 370 років, діаметром 176 смРукомиські скелі — геоморфологічне утворення, геологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташовані біля села Рукомиш Бучацького району Тернопільської області, на правому схилі річки Стрипа.

 • Рукомиські скелі — геоморфологічне утворення, геологічна пам'ятка природи місцевого значення. Розташовані біля села Рукомиш Бучацького району Тернопільської області, на правому схилі річки Стрипа.

 • Площа — 1 га.

 • Під охороною — мальовничі травертинові скелі, в порожнинах яких знайдено кістки багатьох видів дрібних голоценових тварин.Скелеподібне оголення верньої крейди - геологічна пам'ятка природи.

 • Скелеподібне оголення верньої крейди - геологічна пам'ятка природи.

 • Розташована біля с. Білокузьминівки Костянтинівського району Донецької області. Площа - 0,35 га. Створена з метою збереження мальовничого відшарування верхньої крейди.

 • Крейдяна гора зі сходу обривається вертикальними біло-сірими скелями, що нагадують руїни грандіозного замку. Висота скель - більш ніж на 25 метрів над луговою заплавою невеличкої степової річки - притоки Казенного Торця.Спаський камінь — група скель, розташованих на південь від с. Спас (Старосамбірський район, Львівська область) на лісистому пагорбі неподалік від річки Дністер. Скелі мають ще такі назви: Чортів Камінь, Сокольський камінь, Камінь Сокіл.

 • Спаський камінь — група скель, розташованих на південь від с. Спас (Старосамбірський район, Львівська область) на лісистому пагорбі неподалік від річки Дністер. Скелі мають ще такі назви: Чортів Камінь, Сокольський камінь, Камінь Сокіл.Легенда про «Чортів камінь»

 • Легенда про «Чортів камінь»

 • За легендою, колись тут мешкали добрі і мирні люди, що завжди допомагали одне одному. А сприяли цьому монахи з поблизького монастиря. Це, звичайно, не сподобалось чортові, і він вирішив знищити монастир і село з ненависною для чорта назвою — Спас. Для цього нечистий знайшов у далекій країні камінь та поніс до села Спас. Тієї ночі в монастирі одному монахові приснився пророчий сон, і він почав ревно молитись, щоб відвернути біду. Це допомогло: коли чорт був поблизу села, настав світанок і заспівали півні. Чорт, втративши силу, кинув камінь і втік далеко у Карпати. Відтоді камінь залишився стояти на околиці села Спас.Товстолузький дуб — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Товстолуг Тернопільського р-ну Тернопільської області, серед поля на кургані.

 • Товстолузький дуб — ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Зростає поблизу села Товстолуг Тернопільського р-ну Тернопільської області, серед поля на кургані.

 • Площа — 0,02 га.

 • Під охороною — дуб черещатий віком понад 100 років.На площі 36 гектарів у цьому лісгоспі височіють дерева віком понад півтора століття. Подібних насаджень модрини європейської в Україні більше не існує.

 • На площі 36 гектарів у цьому лісгоспі височіють дерева віком понад півтора століття. Подібних насаджень модрини європейської в Україні більше не існує.Урочище Кам'яне Село — пам'ятник природи, геологічний заказник державного значення України. Знаходиться поблизу села Рудня-Замисловицька Олевського району Житомирської області на території Замисловецького лісництва. Являє собою скупчення великих валунів на кількох гектарах лісу.

 • Урочище Кам'яне Село — пам'ятник природи, геологічний заказник державного значення України. Знаходиться поблизу села Рудня-Замисловицька Олевського району Житомирської області на території Замисловецького лісництва. Являє собою скупчення великих валунів на кількох гектарах лісу.

 • Існують дві гіпотези виникнення урочища. Згідно з однією, валуни були принесені льодовиком, за іншою - вони являють собою залишки підніжжя древніх повністю зниклих гір, оголені льодовиком від ґрунтових нашарувань.З урочищем пов'язані численні легенди та повір'я місцевих жителів.

 • З урочищем пов'язані численні легенди та повір'я місцевих жителів.

 • Назва «Кам'яне Село» виникла з однієї такої легенди, що розповідає про те, як колись у лісі було багате село. Одного разу через нього проходив старий в убогому одязі і попросив хліба у господаря багатого двору. Той махнув на нього рукою: «Іди собі, чоловіче, ніколи мені». Старий, яким виявився сам Господь, що спустився на землю, вийшов з села, озирнувся і село враз скам'яніло. На одному з каменів, де він відпочивав, залишився величезний слід босої ноги.

 • Інша легенда розповідає про битву, що відбувалася на цьому місці між Богом (у варіанті - Ісус) і темними силами. Після довгої битви Сатана був переможений, на камінні залишилися глибокі подряпини від його пазурів. Бог же, повертаючись на небо, ступив кілька кроків по каменю і залишив відбитки.

 • Багато каменів дійсно обрисами нагадують сільські будинки, тут є свій «майдан» зі «школою», і навіть «церква». Найчастіше туристи відвідують камінь зі «слідами Бога». За повір'ям, «слід» цей дає паломникам здоров'я і здійснення бажань.


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка