Предмет і задачі мікробіології. Систематика, номенклатура та класифікація мікроорганізмів. Морфологія та фізіологія мікроорганізмівДата конвертації01.06.2016
Розмір445 b.


Предмет і задачі мікробіології. Систематика, номенклатура та класифікація мікроорганізмів. Морфологія та фізіологія мікроорганізмів.


План лекції

  • Історія мікробіології.
  • Вклад українських учених в розвиток мікробіології
  • Класифікація мікроорганізмів.
  • Будова бактеріальної клітини
Едуард Дженнер

 • Однак, мікробіологія як самостійна наука розвивалася ще досить повільно. Навіть велике відкрття англійського сільського лікаря Едуарда Дженнера (1749-1823) не дало помітного впливу на розвиток мікробіології. Він підсумував 25-річний досвід своїх спостережень над тим, що люди, які перехворіли коровячою віспою, ніколи потім не хворіють натуральною людською віспою. У 1796 році Дженнер прищепив коровячу віспу восьмирічному хлопчикові Джеймсу Фіпсу, взявши для цього вміст пухирців з руки доярки, хворої на коровячу віспу. Через 6 тижнів Дженнер прищепив Фіпсу натуральну людську віспу, але він не захворів. Через 4 місяці Дженнер повторно заразив його людською віспою і знову безрезультатно.Луї Пастер (1822-1895)

 • Луї Пастер створив медичну мікробіологію не будучи лікарем. Він почав глибоко вивчати фізіологію і біохомію мікроорганізмів, поклавши тим самим початок другому, фізіологічному періоду в історії мікробіології.

 • Пастер першим запропонував вирощувати мікробів на штучних живильних середовищах. Він також встановив, що заразні хвороби викликають мікроорганізми і що кожне захворювання має свого специфічного збудника. У процесі вивчення етіології інфекційних хвороб він зробив ще одне важливе відкриття - розробив принципи і методи ослаблення хвороботворних властивостей мікроорганізмів. При введені таких ослаблених культур в організм, вони не викликають захворювання, а тідьки легку реакцію в результаті якої виробляється імунітет. Використавши цей метод при курячій холері, сибірці і сказі, Пастер отримав неймовірно позитивні результати.

 • Світового значення набуло відкриття Кохом збудника туберкульозу (1882), за яке він отримав Нобелівську премію (1885). Він же запропонував препарат для лікування цього захворювання - туберкулін. На жаль він виявився не ефективним. В наш час туберкулін вживають для постановки алергічної проби Манту при діагностиці туберкульозу.

 • У 1883 р був надрукований ще один класичний твір Коха - про збудника холери. Цей видатний успіх випав на його долю під час спеціальних наукових експедицій для вивчення епідемій холери в Єгипті та Індії.

 • Одна з величезних заслуг Коха полягає у тому, що він створив світову школу бактеріологів, які відкрили багатьох збудників інфекційних хвороб. К.Еберт і Г.Гаффкі виділили збудника черевного тифу (1880-1884), Е.Клебс і Ф.Леффлер - паличку дифтерії (1883-1884), А.Ніколаєр - бацилу правця (1884), Т.Ешеріх - кишкову паличку, А.Вексельбаум - збудника менінгіту (1887). Серед учнів Р.Коха були такі славетні учені як Е.Берінг, Р.Пфейффер, С.Кітазато, А.Васерман та ін.

 • У фундаментальних наукових розробках вказаних проблем виключно велике значення мали дослідження нашого геніального співвідчизника Іллі Ілліча Мечникова (1845-1916). Він народився в с.Іванівка Купянського повіту Харківської губернії. З 1886 р очолював першу пастерівську станцію в Одесі, де разом з М.Ф.Гамалієм організував щеплення проти сказу, інших інфекційних хвороб, вивчав біологічні методи боротьби з шкідниками сільського господарства.

 • В наступні роки І.І. Мечников опублікував свої класичні роботи “Порівняльна патологія запалення” і “Несприятливість до інфекційних хвороб”, в яких виклав дослідження про захисні властивості організму і фагоцитарну теорію імунітету. Вся подальша його діяльність була направлена на вдосконалення і захист фагоцитарної теорії імунітету, яку він гаряче відстоював на протязі 25 років у боротьбі з панівною в той час гуморальною теорією П.Ерліха. В кінці кінців сам Мечников висунув концепцію, згідно з якою гуморальна і фагоцитарна теорії не виключають, а, навпаки, доповнюють одна одну. Визнанням заслуг обох творців вчення про імунітет було присудження їм у 1908 р Нобелівської премії. З усіх мікробів-антагоністів Мечников віддав перевагу молочнокислим бактеріям. На їх основі він запропонував три лікувальних препарати - простоквашу, йогурт і лактобацилін. Тепер такі бактерійні препарати називаються пробіотиками.Клітинна стінка.

СпораОсновні типи живлення мікроорганізмівПолегшена дифузіяФЕРМЕНТИ МІКРООРГАНІЗМІВ

Поділ бактерій за типами диханняПоділ мікроорганізмів за температурним оптимумомКласифікація поживних середовищРізноманіття форм і поверхні колонійРізні види поверхні бактеріальних колонійЕтапи видiлення чистих культур аеробних мiкроорганiзмiв:Етапи виділення чистої культури бактерійМетоди одержання ізольованих колонійБіохімічні властивості бактерій
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка