Природне вигодовування немовлят Проф. О.Є. ФедорцівДата конвертації08.06.2016
Розмір445 b.


Природне вигодовування немовлят

 • Проф. О.Є.Федорців


Актуальність

 • Немовлята особливо чутливі до неправильного харчування, так як вони дуже швидко ростуть.

 • В перші роки життя дитини поряд з інтелектуальними, емоційними, фізичними індивідуальними рисами, формуються харчові уподобання, що впливають на здоров’я, поведінку у відношенні до харчування, характер. • „Якби усіх дітей з народження вигодовували тільки грудьми, то це дозволило б щорічно рятувати від смерті близько 1,5 мільйона малюків. І не просто рятувати від смерті, але й зміцнити їх здоров’я, оскільки грудне молоко - незамінне харчування для дитини” (Тиждень підтримки грудного вигодовування в Україні, 2001).ВООЗ - ЮНІСЕФ визнали як глобальну стратегію щодо вигодовування дітей грудного віку виключно грудне вигодовування дитини до 6 місяців з наступним введенням прикормів відповідно до віку дитини.

 • ВООЗ - ЮНІСЕФ визнали як глобальну стратегію щодо вигодовування дітей грудного віку виключно грудне вигодовування дитини до 6 місяців з наступним введенням прикормів відповідно до віку дитини.

 • Метою глобальної стратегії є поліпшення шляхом оптимального вигодовування стану здоров’я, росту і розвитку дітей грудного та раннього віку. • . Консультативна нарада експертів ВООЗ (Женева, 28-30 березня 2001 року) відмітила, що годування грудьми є набутою формою поведінки.

 • Практично всі жінки здатні годувати своїх малюків грудьми при відповідній підготовці і наданні інформації щодо переваг грудного вигодовування, сучасних методів ведення лактації та грудного вигодовування.

 • Величезне значення у цьому відіграє підтримка з боку медичних працівників, сім’ї, суспільства, держави. • З позицій доказової медицини доведено, що грудне вигодовування немовлят є безперечно самим природнім, доступним, адекватним можливостям дитячого організму, збалансованим видом харчування та найбільш ефективним методом профілактики захворювань травної системи та інфекційних захворювань.ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ТА ЗДОРОВ'Я ДИТИНИ

 • Конвенцією ООН "Про права дитини", ратифікованою Верховною радою України в 1991 році, регламентовано необхідність "забезпечення інформацією всіх прошарків суспільства, зокрема батьків і дітей, щодо здоров'я і харчування дітей та переваг грудного вигодовування".

 • Наказами МОЗ України передбачено спільне перебування матері і дитини в пологових та дитячих стаціонарах, висвітлені нові підходи до грудного вигодовування дітей в Україні.Формування здоров'я дітей раннього віку, їхній подальший психоемоційний та інтелектуальний розвиток і стан здоров'я людини в наступні роки життя значною мірою залежать від вигодовування в неонатальному періоді та протягом першого-другого років.

 • Формування здоров'я дітей раннього віку, їхній подальший психоемоційний та інтелектуальний розвиток і стан здоров'я людини в наступні роки життя значною мірою залежать від вигодовування в неонатальному періоді та протягом першого-другого років.

 • Найкращим способом вигодовування для новонароджених і дітей першого-другого року життя є грудне вигодовування. Тільки грудне вигодовування сприяє формуванню фізіологічного, імуно-біологічного, фізичного та психоемоційного розвитку дитини.Грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини, яку не може замінити жодна найдорожча суміш чи інший продукт штучного дитячого харчування, що б не було написано на його упаковці. Упродовж перших 6 місяців життя здорове немовля не потребує ніякої іншої їжі, крім молока матері, ніяких води, чаю, соків чи прикорму.

 • Грудне молоко є найкращою природною їжею для дитини, яку не може замінити жодна найдорожча суміш чи інший продукт штучного дитячого харчування, що б не було написано на його упаковці. Упродовж перших 6 місяців життя здорове немовля не потребує ніякої іншої їжі, крім молока матері, ніяких води, чаю, соків чи прикорму. • Грудне вигодовування сприяє попередженню захворювань:  -алергічних (діатези, обструктивний бронхіт, бронхіальна астма);  -шлунково-кишкового тракту (ентероколіт новонароджених, діарея, ентеровірусні інфекції, виразкова хвороба шлунку, панкреатит, холецистит, тощо);  -дихальних шляхів (гострі респіраторні інфекції, бронхіт, пневмонія);  -ендокринних (цукровий діабет), а такж сприяє:   -формуванню імунітету;   -формуванню фізіологічного мікробіоценозу немовлят. • Грудне вигодовування є основою формування почуття любові, прихильності, взаєморозуміння матері і дитини. Таким чином , грудне вигодовування дитини є золотим стандартом фізіологічного росту і психоемоційного розвитку немовлят, формування психоемоційної єдності з матір'ю, фізіологічного продовження пренатального харчування і постнатального розвитку дитини.У Конвенції про права дитини зазначено, що кожна дитина має право на забезпечення її раціональним харчуванням, яке надасть можливості для фізичного розвитку і формування здоров'я. Грудне вигодовування є одним з найкращих способів забезпечення росту і розвитку немовляти. Саме на формування здоров'я дітей раннього віку шляхом забезпечення підтримки грудного вигодовування на всіх етапах надання медичної допомоги дітям і матерям спрямована Ініціатива ВООЗ-ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини".

 • У Конвенції про права дитини зазначено, що кожна дитина має право на забезпечення її раціональним харчуванням, яке надасть можливості для фізичного розвитку і формування здоров'я. Грудне вигодовування є одним з найкращих способів забезпечення росту і розвитку немовляти. Саме на формування здоров'я дітей раннього віку шляхом забезпечення підтримки грудного вигодовування на всіх етапах надання медичної допомоги дітям і матерям спрямована Ініціатива ВООЗ-ЮНІСЕФ "Лікарня, доброзичлива до дитини". • Основним принципом здорового харчування дітей раннього віку

 • є максимально тривале забезпечення дітей грудним молоком, яке є найбільш адекватною їжею і містить не тільки всі необхідні харчові речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але і цілий комплекс захисних факторів та біологічно активних сполук.Принципи збереження грудного вигодовування

 • У 1991 році з метою забезпечення виконання та впровадження в практику охорони здоров’я підтримки грудного вигодовування ВООЗ і ЮНІСЕФ на Нараді Міжнародної педіатричної асоціації прийняли програму „Лікарня, доброзичлива до дитини”, в основу якої покладено 10 принципів грудного вигодовування.Принцип 1.

 • Мати зафіксовану у письмовому вигляді політику щодо практики грудного вигодовування і регулярно доводити її до відома всього медичного персоналу.

 • Суть даного принципу полягає у тому, що кожен родопомічний заклад та лікувально-профілактична установа охорони здоров’я матері та дитини повинні мати зафіксовану в письмовому вигляді політику щодо грудного вигодовування, яка охоплює 10 принципів успішного грудного вигодовування.

 • Ця політика повинна забезпечувати захист грудного вигодовування, категорично забороняти рекламу та груповий інструктаж щодо використання замінників грудного молока та будь-яких імітаторів материнських грудей.Принцип 2.

 • Навчати весь медико-санітарний персонал необхідних навичок для здійснення цієї політики.

 • Це означає, що весь медичний персонал, який здійснює догляд за матерями та їхніми дітьми, зобов’язаний пройти навчання з впровадження політики грудного вигодовування і вміти описати, як проводиться таке навчання.Принцип 3

 • Інформувати всіх вагітних жінок про переваги і методи грудного вигодовування.

 • Зміст цього принципу полягає у тому, що якщо у складі лікарні є жіноча консультація або допологове відділення, то переважна кількість вагітних повинна бути проконсультованою щодо переваг грудного вигодовування.Принцип 4

 • Допомагати матерям розпочати грудне вигодовування протягом перших 30 хвилин після народження.

 • Суть цього принципу полягає у тому, що після закінчення другого періоду нормальних вагінальних пологів новонароджені діти повинні передаватися в руки своїх матерів і прикладатися до грудей протягом перших 30 хвилин, медичний персонал повинен запропонувати допомогу і забезпечити контакт „шкіра до шкіри”.

Принцип 5

 • Показувати матерям, як годувати грудьми та підтримувати лактацію, навіть якщо вони тимчасово перебувають окремо від своїх дітей.

 • Даний принцип передбачає здійснення сестринським персоналом додаткової допомоги щодо грудного вигодовування всім породіллям ( після кесарського розтину, патологічних пологах) протягом 6 годин після пологів, навчити годуючих матерів правильно тримати дитину біля грудей для правильного годування, показати як зціджувати молоко, інформувати, де можна отримати допомогу в разі потреби.

Принцип 6

 • Не давати новонародженим ніякої іншої їжі чи пиття, крім грудного молока, за винятком випадків, зумовлених медичними показаннями.

 • Суть даного принципу полягає у тому, що медичний персонал повинен мати чітке уявлення про причини, які вимагають призначення пиття або харчування, яке не є грудним молоком. Не дозволяти розповсюджувати безкоштовні або дешеві поставки замінників грудного молока та елементи будь-якої реклами замінників грудного молока або розчинів для немовлят, крім грудного молока.Принцип 7

 • Практикувати цілодобове спільне перебування матері і новонародженого- дозволяти їм бути в одній палаті.

 • Це означає, що спільне перебування матері і дитини починається протягом першої години після нормальних пологів або протягом першої години після того, як породілля, розроджена шляхом кесарського розтину, може реагувати на дитину. Породіллі залишаються зі своїми немовлятами цілодобово, за винятком періодів для проведення медичних процедур (тривалістю до однієї години) або якщо роздільне перебування є медичним показанням.Принцип 8

 • Заохочувати грудне вигодовування на вимогу.

 • Зміст цього принципу полягає у тому, що медичний персонал повинен усвідомлювати і розуміти важливість грудного вигодовування на вимогу і рекомендувати породіллям годувати своїх немовлят грудьми будь-коли, якщо вони відчувають голод, або ж стільки разів, скільки дитина вимагає.Принцип 9

 • Не давати новонародженим, які перебувають на грудному вигодовуванні, жодних штучних середників (що імітують груди або заспокоюють).

 • Даний принцип покликаний перешкодити підгодовувати немовлят, які почали вигодовуватись грудьми, за допомогою пляшечки; повідомляти годуючих матерів про те, що вони не повинні застосовувати при годуванні своїх немовлят будь-яких штучних сумішей або штучних заспокійливих середників.

 • Родопоміжний медичний заклад та його медичний персонал повинен демонструвати небажання застосовувати безкоштовне або дешеве харчування, пляшечки або заспокійливі середники і взагалі намагатися уникати цьогоПринцип 10

 • Заохочувати створення груп підтримки грудного вигодовування і направляти матерів до цих груп після виписки з пологового будинку.

 • Це означає, що основні члени родини повинні отримати певну підготовку або інструктаж для того, щоб вони змогли підтримувати породіллю. Матерів, які годують грудьми, слід направляти до груп підтримки грудного вигодовування, якщо такі є. Рододопоміжна лікарня повинна сприяти створенню груп материнської взаємодопомоги та підтримувати їх працівниками охорони здоров’я.Принципи підтримки грудного вигодовування

 • 1. Підготовка жінок до вагітності, планування сім'ї, усвідомлене материнство. 2. Підготовка вагітних з питань сучасного ведення лактації та грудного вигодовування, переваг грудного вигодовування для здоров'я  жінки та немовляти, партнерських (сімейних) пологів. 3. Спільне цілодобове перебування матерів і новонароджених та немовлят на всіх етапах надання медичної допомоги. 4. Раннє прикладання новонароджених до грудей - протягом перших 30 хвилин після народження.5. Контакт "шкіра до шкіри" протягом  двох годин після народження.

 • 5. Контакт "шкіра до шкіри" протягом  двох годин після народження.

 • 6. Допомога з боку медичного персоналу щодо правильного і своєчасного прикладання дитини до грудей матері.

 • 7. Годування новонароджених на вимогу, нічні годування.

 • 8. Виключно грудне вигодовування на етапі пологового будинку та протягом перщих 6 місяців життя.

 • 9. Заборона реклами молочних сумішей та інших замінників грудного молока.— незамінний дар природи для годування немовляти. Сьогодні в побуті поширена думка, що грудне кормління прискорює старіння жінки, змінює форму молочних залоз.

 • — незамінний дар природи для годування немовляти. Сьогодні в побуті поширена думка, що грудне кормління прискорює старіння жінки, змінює форму молочних залоз.

 • Таке твердження антинаукове, безпідставне. Практика незаперечно підтверджує, що грудне кормління прискорює зворотні зміни, які виникли в організмі жінки в процесі розвитку вагітності. Лактація є фізіологічним станом жіночого організму, вона облагороджує материнські почуття. • Материнське молоко є незамінною їжею для немовлят, воно містить в собі всі потрібні організму дитини, що розвивається, поживні та біологічно активні речовини, яких мало або зовсім немає в замінниках материнського молока — різних молочних сумішах.

 • Неякісного грудного молока не буває!Переваги грудного вигодовування для дитини

 • З позицій доказової медицини доведено, що грудне вигодовування немовлят є безперечно:

 • самим природнім;

 • доступним;

 • адекватним можливостям дитячого організму;

 • збалансованим видом харчування;

 • найбільш ефективним методом профілактики захворювань травної системи та інфекційних захворювань.Грудне вигодовування забезпечує, в першу чергу, розвиток нервової та імунної систем, так як новонароджене немовля має незрілу нервову систему та позбавлене механізмів імунного захисту.

 • Грудне вигодовування забезпечує, в першу чергу, розвиток нервової та імунної систем, так як новонароджене немовля має незрілу нервову систему та позбавлене механізмів імунного захисту.

 • Вигодовування грудним молоком забезпечує оптимальний розвиток мозку не тільки завдяки поживним речовинам, які містяться в ньому, а й сприяє унікальній психологічній взаємодії матері і дитини.

 • Годування материнським молоком є потужним емоційним стимулом в процесі формування психоемоційних функцій дитини.Грудне вигодовування попереджає розвиток алергічних, інфекційних, ендокринних захворювань, гострих і хронічних розладів живлення, гіповітамінозів;

 • Грудне вигодовування попереджає розвиток алергічних, інфекційних, ендокринних захворювань, гострих і хронічних розладів живлення, гіповітамінозів;

 • є неперевершеним засобом забезпечення ідеального харчування для здорового розвитку немовляти;

 • воно складає унікальну біологічну та емоційну основу для здоров’я матері і дитини.

 • Протиінфекційні властивості грудного молока допомагають захистити немовлят від хвороби” (Женева, 1981).Переваги грудного вигодовування для матері

 • Грудне вигодовування запобігає розвитку маститу, мастопатій, онкологічних захворювань матері (пухлин молочної залози, матки, яєчників), гнійно-септичних захворювань;

 • зменшує ризик післяпологових кровотеч, анемії.

 • Існує важливий взаємозв’язок між грудним годуванням і перервами між вагітностями. Грудне вигодовування запобігає незапланованій вагітності.Переваги грудного вигодовування для сім’ї

 • Грудне вигодовування економічно вигідне для сім’ї так як не потребує додаткових витрат з сімейного бюджету.

 • Воно забезпечує психоемоційну єдність всіх членів сім’ї.

 • Зберігає репродуктивне здоров’я.

 • Діти, які вигодовувались материнським молоком, більш комунікабельні, мають вищий індекс інтелектуального розвитку, що сприяє життєвому успіху (дані Американської академії педіатрії).Переваги грудного молока над іншими видами їжі

 • Грудне молоко є ідеальною їжею, яка цілком відповідає фізіологічним потребам дитини, містить всі необхідні компоненти для здорового росту та психоемоційного розвитку.

 • Протягом перших 6 місяців материнське молоко повністю забезпечує дитину харчовими і біологічно активними речовинами.Грудне молоко - унікальний безцінний дар природи

 • Білки грудного молока за своїм хімічним складом та кількісними показниками ідентичні тканинам дитини

 • Переважаюча більшість білків жіночого молока всмоктується з травного каналу без попереднього травлення

 • Амінокислотний склад білків грудного молока зумовлює посилення синтезу білків в організмі немовляти

 • Материнське молоко називають „білою кров’ю

 • Воно без особливих затрат енергії засвоюється дитячим організмом, з максимальним ефектом використовується для збільшення маси тіла, росту і розвитку немовляти

 • Жодна, навіть найбільш адаптована суміш, не може бути повноціннимзамінником материнського молока, яке за своїми компонентами відповідає організму новонародженої дитини. • Жіноче молоко забезпечує високу опірність до шкідливих чинників зовнішнього середовища і є найкращим способом запобігання алергічних реакцій. Це обумовлене абсолютною „неалергенністю” білків, високим вмістом поліненасичених жирних кислот, низькою осмолярністю грудного молока і мінімальним навантаженням на видільну систему, значним вмістом вітамінів (α-токоферолу, пірідоксину, фолієвої кислоти), а також наявністю захисних біологічно активних факторів (лізоциму, біфідогенного фактора, секреторного імуноглобуліну А, нуклеотидів).При фізіологічному перебігу вагітності треба готуватись до годування своєї дитини грудьми. Під час вагітності бюстгальтер повинен бути із простої щільної тканини і не стискати грудей, що забезпечить збереження форми груді та сприятиме кращій лактації. Вранці та ввечері слід проводити контрастні обмивання водою всього тіла, масаж грудей і сосків душем по 5 хвилин, повітряні ванни для грудей. Після купання розтирати соски махровим рушником, чим забезпечується ущільнення шкіри сосків і попереджується виникнення тріщин сосків при смоктанні дитиною груді.

 • При фізіологічному перебігу вагітності треба готуватись до годування своєї дитини грудьми. Під час вагітності бюстгальтер повинен бути із простої щільної тканини і не стискати грудей, що забезпечить збереження форми груді та сприятиме кращій лактації. Вранці та ввечері слід проводити контрастні обмивання водою всього тіла, масаж грудей і сосків душем по 5 хвилин, повітряні ванни для грудей. Після купання розтирати соски махровим рушником, чим забезпечується ущільнення шкіри сосків і попереджується виникнення тріщин сосків при смоктанні дитиною груді.За 2-3 тижні до очікуваного строку родів спеціальними вправами готуються соски:

 • За 2-3 тижні до очікуваного строку родів спеціальними вправами готуються соски:

 • — шкіру навколососкового кружка розтягують в напрямі від соска; — через марлеву серветку трьома пальцями витягують соски і легко їх прокручують (2-3 рази на день по 6-8 витягувань).Після народження дитини перше прикладання до груді здійснюється в пологовій залі. Подразнення соска губами новонародженого викликає позитивні емоції у матері і щастя материнства гальмує стресову реакцію, обумовлену родами.

 • Після народження дитини перше прикладання до груді здійснюється в пологовій залі. Подразнення соска губами новонародженого викликає позитивні емоції у матері і щастя материнства гальмує стресову реакцію, обумовлену родами.

 • раннє прикладання до груді стимулює виділення лактотропного гормону гіпофізом, що є ефективним засобом профілактики гіпогалактії.

 • ранній контакт маляти з матір'ю забезпечує обсіменіння новонародженого тією флорою, яка присутня у матері, а не чужої медичного персоналу.Види молока

 • Зразу ж після пологів виділяється молозиво;

 • з 4-5-го дня з’являється перехідне молоко;

 • з 2-3-го тижня секретується зріле молоко. Молозиво, перехідне і зріле молоко за своїм складом значно відрізняються. Молозиво і молозивне (перехідне) молоко мають більшу густину, ніж зріле, солонуватий смак, більшу енергетичну цінність, легко зсідаються під час нагрівання до 100 градусів С.

 • На 3-4 добу після родів прибуває молоко, грудні залози напружені (т.зв. згрубіння), болючі.

 • Часте годування груддю допомагає усунути згрубіння молочних залоз.Переваги грудного молока

 • 1. Материнське молоко має оптимальний склад, теплоту, не вимагає додаткової обробки при годуванні ним немовляти.

 • 2. Материнське молоко має активні чинники, які оберігають новонародженого від інфекції.

 • 3. Молоко матері не має таких білкових речовин, які сприяли б алергічним реакціям.

 • 4. Грудне вигодовування поглиблює біологічну залежність дитини від матері і, в свою чергу, у матері підвищується зацікавленість у здоров'ї і розвитку дитини.5. Мова йде про найбільш досконалу форму дитячої їжі. 6. Також підтверджено, що злоякісні новоутворення молочної залози зустрічаються значно рідше у тих жінок, які довше годували груддю. 7. Діти, які вигодовуються материнським молоком, рідко хворіють, а якщо хворіють, то швидше одужують. Ризик шлунково-кишкових та алергічних захворювань значно менший, ніж при штучному вигодовуванні.

 • 5. Мова йде про найбільш досконалу форму дитячої їжі. 6. Також підтверджено, що злоякісні новоутворення молочної залози зустрічаються значно рідше у тих жінок, які довше годували груддю. 7. Діти, які вигодовуються материнським молоком, рідко хворіють, а якщо хворіють, то швидше одужують. Ризик шлунково-кишкових та алергічних захворювань значно менший, ніж при штучному вигодовуванні. • Процес годування груддю вимагає певного терпіння і ласкавої поведінки матері. Мати-годувальниця повинна дотримуватись таких основних порад: 1. Перед годуванням груддю обов'язково мити руки з милом. Перші краплини молока рекомендується зціджувати до появи сильної струмини, а тільки потім давати дитині смоктати.

 • 2. Правильно прикласти дитину до грудей. У перші 3-4 дні годувати слід лежачи у ліжку на тому боці, до якої груді прикладається маля. Рукою, яка опирається на ліжко, мати тримає дитя, а чотирма пальцями другої руки підтримуються груди. Трохи полоскотати соском нижню губку немовляти, щоби його ротик широко відкрився. Тоді швидко підняти дитя, щоби ротиком воно захопило весь сосок.

 • 3. Під час годування сосок повинен бути глибоко в ротику. Дитя повинно захоплювати ротиком не тільки сосок, а й навколососковий кружечок. Це має значення для кращого надходження молока з груді у порожнину ротика дитини та попередження заковтування під час акту смоктання повітря.

4. Годувати дитя кожного разу обома грудьми. Дати можливість смоктати спочатку одну грудь і намагатись спорожнити молочну залозу від молока.

 • 4. Годувати дитя кожного разу обома грудьми. Дати можливість смоктати спочатку одну грудь і намагатись спорожнити молочну залозу від молока.

 • Якщо дитя заснуло, то після ворушіння і пробудження прикладати до другої груді. Наступне годування починати з тієї груді, якою раніше завершили.5. Часте активне смоктання сприяє повному вивільненню молочної залози та збільшенню вироблення молока. Тому на сьогодні наука твердить, що годувати немовля перші тижні треба не за розкладом, а на вимогу дитини — «голодний» крик, тобто 8-10-12 разів на добу. Далі частота годувань скорочується до 6-7 разів на добу.

 • 5. Часте активне смоктання сприяє повному вивільненню молочної залози та збільшенню вироблення молока. Тому на сьогодні наука твердить, що годувати немовля перші тижні треба не за розкладом, а на вимогу дитини — «голодний» крик, тобто 8-10-12 разів на добу. Далі частота годувань скорочується до 6-7 разів на добу. • 6. Після годування дати соскам висохнути на повітрі і тільки потім одягнути бюстгальтер з прокладкою. 7. Перед кожним годуванням мити соски милом нема потреби, бо вони висушуються. Разом з цим видаляється природне антисептичне змащення сосків. Пересушена шкіра спричиняє появу тріщин сосків. Поява нових запахів є причиною відмови дитини від годування. • 8. Дотримуватись гігієни тіла, щоденно міняти білизну, слідкувати за чистотою рук. 9. Не уникати нічного годування, бо якраз в нічний час в материнському організмі інтенсивно виділяється гормон пролактин, який стимулює лактацію.


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка