Пропонована презентація допоможе вчителеві ознайомити учнів 7-го класу з особливою частиною мови — вигуком



Дата конвертації03.06.2016
Розмір445 b.



Пропонована презентація допоможе вчителеві ознайомити учнів 7-го класу з особливою частиною мови — вигуком.

  • Пропонована презентація допоможе вчителеві ознайомити учнів 7-го класу з особливою частиною мови — вигуком.

  • Презентація включає основні характеристики даної частини мови, чим допоможе учням скласти загальне уявлення про вигук.

  • Даний матеріал зручно використовувати:

  • — при вивченні “вигуку” залежно від теми;

  • — під час узагальнення вивченого матеріалу;

  • — перед тематичною атестацією.



  • Тема уроку: Вигук як особлива частина мови

  • Мета уроку: — Дати учням теоретичні знання з даної теми.

  • — Сформувати в учнів практичні вміння та навички.

  • Обладнання: Монітор, процесор, носій інформації, дидактичний

  • матеріал, програмне забезпечення.

  • Хід уроку:

  • Організаційна частина: підготовка обладнання.

  • Вступна частина: оголошення теми та завдання уроку.

  • Теоретична частина : вивчення теми з використанням ІТ технологій.

  • Практична частина : формування в учнів практичних вмінь

  • і навичок з даної теми .

  • Узагальнююча частина: підсумковий контроль отриманих знань.





1. Визначення вигуку.

  • 1. Визначення вигуку.

  • 2. Роль вигуків.

  • 3. Ознаки вигуків.

  • 4. Класифікація вигуків (розряди, групи).

  • 5. Правопис вигуків.

  • 6. Розбір вигуку, як частини мови.



Вигук — це



Пхе!

  • Пхе!

  • Гей!

  • Ну!

  • Ага!

  • Гай-гай!



Вигуки служать

  • Вигуки служать

  • для вираження

  • різноманітних

  • почуттів, не

  • називаючи їх



О!

  • О!

  • Ох!

  • Ух!

  • Ах!

  • Ай!



Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.

  • Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.

  • Вигуки не називають предметів, ознак чи дій.

  • Вигуки не членуються на морфеми.

  • Вигуки не виступають у своїй основній функції членами речення, (якщо не переходять у повнозначні слова).

  • Вигуки не є засобами граматичного зв’язку між словами.

  • Вигуки не пов’язуються граматично зі словами в реченні.



Вигуки можуть переходити в повнозначні слова, і тоді вони виступають повноправними членами речення

  • Вигуки можуть переходити в повнозначні слова, і тоді вони виступають повноправними членами речення



Гучне “Ура!” вітало трагічну загибель кожного чергового кашкета.

  • Гучне “Ура!” вітало трагічну загибель кожного чергового кашкета.

  • (Ю. Смолич)











Звуконаслідувальні слова:

  • Звуконаслідувальні слова:

  • — не виражають почуттів;

  • — виражають акустичні уявлення про навколишнє середовище, про звуки і шуми різних явищ природи;

  • — відтворюють звуки живої і неживої природи.

  • Няв-няв! Гав-гав!

  • Хлюп-хлюп! Дзень-дзень!

  • Ку-ку-ку! Ка-ка-ка!

  • Дрр-дрр-дрр! Тік-так!





Вигуки та звуконаслідуваль-ні слова, що повторюються чи вимовляються протяжно, пишуться через дефіс.

  • Вигуки та звуконаслідуваль-ні слова, що повторюються чи вимовляються протяжно, пишуться через дефіс.



  • Гу-гу-гу! — застогнав пугач серед лісу.

  • (Панас Мирний)

  • “Васильку, го-ов! А йди сюди!” —

  • гукнув з подвір’я батько.

  • ( М. Коцюбинський)



1. Вигуки виділяються комами, якщо вони вимовляються без особливої сили.

  • 1. Вигуки виділяються комами, якщо вони вимовляються без особливої сили.

  • Ах! Скільки струн в душі дзвенить!

  • 2. Кома не ставиться:

  • — Після однозвучних із вигуками часток (ну, ох, ой).

  • Ох і зрадів же він!

  • — Після вигуків, що стоять перед особовим займенником, за яким іде звертання.

  • Гей ти, поле колоскове, молодість моя!

  • 3. Після вигуку ставить знак оклику, якщо він вимовляється з підсиленням.

  • Ух! Який же ти спритний!





Виберіть вигук з речення.

  • Виберіть вигук з речення.

  • Запишіть слово.

  • Визначте розряд (вигук чи звуконаслідування).

  • Визначте групу (за значенням, за походженням).

  • Розберіться у правописі слова (вірно оформіть речення пунктуаційно).

  • Поясніть особливості вимови.



Ох, коли б хоч швидше виїхати з цього лісу.

  • Ох, коли б хоч швидше виїхати з цього лісу.

  • Речення з вигуком.

  • За розрядом: «Ох» — вигук.

  • Група за значенням: емоційний (виражає почуття занепокоєння та тривоги).

  • Пунктуаційне оформлення: виділяється в реченні комою.

  • Особливості вимови : вимовляється з інтонацією сподівання.









Ну, а як вам живеться, Лесю!

  • Ну, а як вам живеться, Лесю!

  • Еге ж, снідати вам принесла.

  • Тпру!Отепер тут тобі, голубонько, бути.

  • Хе! Як же це так?

  • Ого, на ціле літо?

  • Цить! Він, мабуть, спить!

  • Те-те-те! Як це давно було!

  • (З творів М. Івченко)



Ну!

  • Ну!

  • Еге ж!

  • Тпру!

  • Хе!

  • Ого!

  • Цить!

  • Те-те-те!









Ау! Агов! ( вигук, бо означає оклик )

  • Ау! Агов! ( вигук, бо означає оклик )

  • Му-му-му! (звуконаслідувальне слово, бо

  • відтворює звуки тварин )

  • Ху-ху-ху! (звуконаслідувальне слово, бо

  • не виражає ні емоцій, ні почуттів,

  • ні волевиявлення)

  • Увага! (вигук, бо спонукає до дії)







Придумати 6 речень:

  • Придумати 6 речень:

  • — 3 речення із вигуками;

  • — та 3 речення із звуконаслідувальними словами.

  • 2. Пояснити значення вжитих вигуків та звуконаслідувальних слів.

  • 3. Пояснити розділові знаки.





ВСТАВИТИ ВИГУКИ О! Ой! Ох! Ах! Ага! В РЕЧЕННЯ , РОЗСТАВИТИ ВІРНО РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВИГУКАХ

  • ВСТАВИТИ ВИГУКИ О! Ой! Ох! Ах! Ага! В РЕЧЕННЯ , РОЗСТАВИТИ ВІРНО РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ ПРИ ВИГУКАХ

  • ….то ти? Ось дов’яжи снопів, а я піду (Л.Українка)

  • ….лишенько… Іще не починала! (Л.Українка)

  • ….і зрадів же він! (М. Старицький)

  • ….як я люблю рідний край і в щастя мить, і у

  • негоду! (В. Сосюра)

  • ….скільки струн в душі дзвенить! (О. Олесь)



Ага, то ти? Ось дов’яжи снопів, а я піду (Л.Українка)

  • Ага, то ти? Ось дов’яжи снопів, а я піду (Л.Українка)

  • Ой лишенько! Іще не починала! (Л.Українка)

  • Ох і зрадів же він! (М. Старицький)

  • О, як я люблю рідний край і в щастя мить, і у негоду! (В. Сосюра)

  • Ах, скільки струн в душі дзвенить! (О. Олесь)







Будь-яке звуконаслідувальне слово увести в речення.

  • Будь-яке звуконаслідувальне слово увести в речення.

  • Наприклад:” Чух,пах!Ту-ту-ту!”-їде поїзд по мосту(А.Камінчук).

  • Пригадати й записати народне прислів’я з вигуком. Вигук підкреслити.

  • Наприклад: Нуте, браття, або перемоги здобути, або дома не бути.

  • (Нар. творч.).





  • 1. О, ой, алло, вибачте, майже.

  • 2. Фе, до побачення, вйо, вйокати, ух.

  • 3. Хі-хі, гайда, нумо, давай, фу.

  • 4. Ех, ох, гов, здрастуйте, вибачте.

  • 5. Агов, ку-ку, марш, геть, вибачення.



1. О, ой, алло, вибачте, майже.

  • 1. О, ой, алло, вибачте, майже.

  • 2. Фе, до побачення, вйо, вйокати, ух.

  • 3. Хі-хі, гайда, нумо, давай, фу.

  • 4. Ех, ох, гов, здрастуйте, вибачте.

  • 5. Агов, ку-ку, марш, геть, вибачення.



Звуконаслідувальні слова відносять: а) до іменників; б) до прислівників; в) до вигуків.

  • Звуконаслідувальні слова відносять: а) до іменників; б) до прислівників; в) до вигуків.

  • На письмі вигуки виділяються : а) тире; б) комами або знаком оклику; в) комами й тире одночасно.



Звуконаслідувальні слова відносять: а) до іменників; б) до прислівників; в) до вигуків.

  • Звуконаслідувальні слова відносять: а) до іменників; б) до прислівників; в) до вигуків.

  • На письмі вигуки виділяються: а) тире; б) комами або знаком оклику; в) комами й тире одночасно.









Вигуки

  • Вигуки

  • А-а-а-а-а!

  • Ай!

  • Ой!

  • Оце так!

  • Рятуйте!

  • Караул!

  • Спасайте!

  • Звукослідувальні слова

  • Хай тобі грець!

  • Матінко рідна!



Вигуки

  • Вигуки

  • А! О! Ай!

  • Ах! Ух! Ой!

  • Ну! Пхе! Ура!

  • Оце так! Рятуйте!

  • Звукослідувальні слова

  • Дзень! Ціп-ціп! Бух!

  • Тік-так! Гай-гай! Гав-гав!

  • Му-у! Бах! Няв-няв!

  • Др-др! Ку-ку





1. Що таке вигук?

  • 1. Що таке вигук?

  • Незмінювана особлива частина мови, яка виражає почуття, волевиявлення мовця, не називаючи їх.

  • 2. Яку роль виконують вигуки?

  • Вигуки служать для вираження різноманітних почуттів, не називаючи їх.

  • 3. Які ви знаєте ознаки вигуків?

  • Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.

  • Вигуки не називають предметів, ознак чи дій.

  • Вигуки не членуються на морфеми.

  • Вигуки не виступають у своїй основній функції членами речення (якщо не переходять у повнозначні слова).

  • Вигуки не є засобами граматичного зв’язку між словами.

  • Вигуки не пов’язуються граматично зі словами в реченні.

  • 4. Які виділяють групи (розряди) вигуків?

  • за значенням;

  • за походженням;

  • особлива група вигуків (звуконаслідувальні);

  • 5. Які основні розділові знаки застосовуються у правописах вигуків:

  • знак оклику (при вигуках);

  • кома (при вигуках);;

  • дефіс (у вигуках).



1. Довідник з української мови. Шевельова А., Дудка О., УЦОЯО, “ТІМО”., 2010.

  • 1. Довідник з української мови. Шевельова А., Дудка О., УЦОЯО, “ТІМО”., 2010.

  • 3. Методичний портал Сороки Г. П . Код доступу: http://metodportal.net/node/219

  • 4. Довілник з української мови. Код доступу: http://javot.net/mova/morf2.htm

  • 5. http://znatok.ua/ua/mezhdometiye

  • 6. Українська граматика. Інтернет-ресурс. Код доступу: http://ukrainska.kiev.ua/gramatika/viguk.html

  • 7. Українська вікіпедія. Код доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/

  • 8. Черкаський освітянський портал. Код доступу: http://oipopp.ed-sp.net/

  • 9.Енциклопедія інтелектуальних ігор на уроках української мови.

  • В.Л.Федоренко. Харків. «Основа» , ПП «Тріада+»,2007.





Цимбалюк Надія Олексіївна-

  • Цимбалюк Надія Олексіївна-

  • учитель-методист української мови та

  • літератури

  • Новогребельської ЗОШ І-ІІІ ступенів

  • Жашківського району

  • Черкаської області




База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка