Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетикиДата конвертації09.06.2016
Розмір445 b.


Види взаємодії лікарських засобів. Основи фармакогенетики


У клінічній практиці часто використовують комбіновану дію лікарських речовин, призначають на прийом декількох препаратів. При цьому лікарські речовини можуть взаємодіяти одна з одною, змінюючи вираження і характер основного ефекту.

 • У клінічній практиці часто використовують комбіновану дію лікарських речовин, призначають на прийом декількох препаратів. При цьому лікарські речовини можуть взаємодіяти одна з одною, змінюючи вираження і характер основного ефекту.Взаємодією лікарських засобів називається явище, коли одночасне застосування двох чи більше препаратів дає ефект, який відрізняється від ефекту кожного з них, взятих окремо.

 • Взаємодією лікарських засобів називається явище, коли одночасне застосування двох чи більше препаратів дає ефект, який відрізняється від ефекту кожного з них, взятих окремо.

 • Види взаємодії лікарських речовин - фізико-хімічна, фармацевтична і фармакологічна.Фармацевтична взаємодія. В окремих випадках можливі фармацевтична несумісність ліків, за якої в процесі виготовлення препаратів та їх зберігання, а також при змішуванні в одному шприці відбувається взаємодія компонентів суміші і настають такі зміни, в результаті яких препарат стає непридатним для лікування. При цьому лікувальна активність препаратів зменшується або повністю зникає. Фармацевтична несумісність лікарських препаратів може бути пов'язана з хімічними, фізичними та фізико-хімічними властивостями речовин

 • Фармацевтична взаємодія. В окремих випадках можливі фармацевтична несумісність ліків, за якої в процесі виготовлення препаратів та їх зберігання, а також при змішуванні в одному шприці відбувається взаємодія компонентів суміші і настають такі зміни, в результаті яких препарат стає непридатним для лікування. При цьому лікувальна активність препаратів зменшується або повністю зникає. Фармацевтична несумісність лікарських препаратів може бути пов'язана з хімічними, фізичними та фізико-хімічними властивостями речовинФармацевтична взаємодія:

 • Вона властива наступним комбінаціям препаратів:

 • аміноглікозиди+пеніциліни;

 • гепарин+антибіотики, симпатоміметики,глюкокортикоїди;

 • новокаїн+ампіцилін, цефалоспорини ІІІ;

 • глюкоза+амінофілін (еуфілін).Наслідки фармацевтичної взаємодії (вони, як правило, негативні): - недостатня розчинність речовини у розчиннику; - розплавлення гігроскопічних речовин; - адсорбція і втрата активності діючих компонентів; - утворення осаду.

 • Наслідки фармацевтичної взаємодії (вони, як правило, негативні): - недостатня розчинність речовини у розчиннику; - розплавлення гігроскопічних речовин; - адсорбція і втрата активності діючих компонентів; - утворення осаду.Фармакологічна взаємодія

 • Фармакологічна взаємодія

 • лікарських речовин.

 • Розрізняють фармакокінетичний і

 • фармакодинамічний тип взаємодії.Фармакокінетичний тип взаємодії ліків

 • Фармакокінетичний тип взаємодії ліків

 • Фармакокінетичний тип взаємодії ліків може проявлятися на етапі їх всмоктування, транспорту, розподілу, депонування, біотрансформації і виведенняВсмоктування антибактеріальних засобів з групи тетрациклінів і фторхінолонів може різко зменшуватись при їх одночасному призначенні з антацидними засобами, сукральфатом, солями вісмуту, кальцію, препаратами заліза (за рахунок утворення хелатних комплексів). Ентеросорбенти можуть зв’язувати у просвіті кишечника і зменшувати всмоктування багатьох інших препаратів, які призначаються одночасно з ними.

 • Всмоктування антибактеріальних засобів з групи тетрациклінів і фторхінолонів може різко зменшуватись при їх одночасному призначенні з антацидними засобами, сукральфатом, солями вісмуту, кальцію, препаратами заліза (за рахунок утворення хелатних комплексів). Ентеросорбенти можуть зв’язувати у просвіті кишечника і зменшувати всмоктування багатьох інших препаратів, які призначаються одночасно з ними. • При взаємодії ліків на шляху їх транспорту можлива конкуренція між ними за зв’язування з білками крові. При поєднаному застосуванні бутадіону з похідними сульфанілсечовини (бутамідом та ін.) він витісняє їх із зв’язку з білками крові. В результаті зростає вільна фракція протидіабетичних засобів, що може призвести до розвитку гіпоглікемічної коми. Сульфаніламідні препарати, індометацин, бутадіон зменшують зв’язування з білками плазми крові антикоагулянтів непрямої дії, що може призвести до розвитку кровотечі. • Взаємодія на етапі розподілу – серцеві глікозиди, гіпотензивні, пресорні, антиаритмічні препарати, діуретики можуть впливати на інтенсивність кровотоку та на взаємодію.Взаємодія в процесі зв'язування з білками плазми крові (клофібрат, саліцилати, фенілбутазон, індометацин витісняють із комплексу з білком варфарин і фенітоїн).

 • Взаємодія в процесі зв'язування з білками плазми крові (клофібрат, саліцилати, фенілбутазон, індометацин витісняють із комплексу з білком варфарин і фенітоїн).

 • Взаємодія на етапі біотрансформації (фенобарбітал, рифампіцин, фенітоїн стимулюють активність мікросоммальних ферментів, що впливає на метаболізм ряду лікарських засобів.).

 • Взаємодія на етапі виведення –(шляхом введення ЛЗ, що викликають олужнення сечі можна підвищити виведення бікарбонатів, саліцилатів тощо).Фармакодинамічний тип взаємодії.

 • Це зміна фармакологічних ефектів внаслідок впливу різних лікарських засобів на специфічні рецептори, клітини, органи або фізіологічні системи.Види фармакодинамічної взаємодії:

 • конкуренція за рецептори;

 • зміна кінетики лікарських засобів в місці дії;

 • вплив на інші етапи синаптичної передачіХімічна і фізико-хімічна взаємодія лікарських речовин у середовищах організму найчастіше всього використовується при передозуванні або гострому отруєнні. Властивості адсорбуючих засобів сповільнювати всмоктування лікарських речовин із кишечника і зменшують токсичні ефекти. При передозуванні гепарином призначають його антагоніст - протаміну сульфат, який інактивує гепарин за рахунок електростатичної взаємодії з ним.

 • Хімічна і фізико-хімічна взаємодія лікарських речовин у середовищах організму найчастіше всього використовується при передозуванні або гострому отруєнні. Властивості адсорбуючих засобів сповільнювати всмоктування лікарських речовин із кишечника і зменшують токсичні ефекти. При передозуванні гепарином призначають його антагоніст - протаміну сульфат, який інактивує гепарин за рахунок електростатичної взаємодії з ним.Комбінована дія лікарських речовин

 • Під комбінованою дією лікарських речовин розуміють одночасне введення декількох препаратів.Ефекти взаємодії:

 • Ефекти взаємодії:

 • зменшення чи повне припинення дії одного з препаратів – антагонізм;

 • посилення ефекту комбінації ліків при односпрямованиій дії – синергізм.Синергізм - збільшення ефекту при одночасній взаємодії лікарських речовин.

 • Синергізм - збільшення ефекту при одночасній взаємодії лікарських речовин.

 • Види синергічної дії:

 • сумація (комбінація двох ЛЗ дає ефект, що дорівнює сумі ефектів кожного з них : АБ=А+Б).

 • - потенціювання (більш виражений ефект комбінації ЛЗ, ніж проста сума ефектів кожного з них: АБ>А+Б).

 • - адитивна дія (ефект комбінації менший, ніж сума, але більший кожного з них А<АБ>Б).За локалізацією дії є такі варіанти синергізму:

 • а) прямий (адитивний) - обидві речовини мають спільну мішень, наприклад, активний центр рецептора (адреналін і мезатон; ефір і хлороформ); б) алостеричне потенціювання - одна лікарська речовина взаємодіє з алостеричним центром, внаслідок чого полегшується взаємодія іншої речовини з активним центром цього рецептора; в) непрямий - дві речовини мають різні мішені (різні рецептори -адреналін+атропін - розширення зіниці ока; рецептори і ферменти).За величиною ефекту синергізму - сумація і потенціювання. При сумації величина ефекту при одночасній дії двох і більше речовин дорівнює сумі ефектів, які викликає кожна речовина при введенні окремо у тій же дозі. При потенціюванні величина ефекту при одночасному введенні препаратів більша за суму ефектів кожної лікарської речовини окремо взятої (ефір+хлороформ, аміназин+ефір)

 • За величиною ефекту синергізму - сумація і потенціювання. При сумації величина ефекту при одночасній дії двох і більше речовин дорівнює сумі ефектів, які викликає кожна речовина при введенні окремо у тій же дозі. При потенціюванні величина ефекту при одночасному введенні препаратів більша за суму ефектів кожної лікарської речовини окремо взятої (ефір+хлороформ, аміназин+ефір)За спектром дії синергізм може бути повним (коли речовина відтворює всі ефекти іншої) або частковим (коли лікарська речовина викликає тільки частину ефектів, які мають місце при введенні іншої речовини).

 • За спектром дії синергізм може бути повним (коли речовина відтворює всі ефекти іншої) або частковим (коли лікарська речовина викликає тільки частину ефектів, які мають місце при введенні іншої речовини).Антагонізм - зменшення ефекту при одночасній дії двох або більше речовин. За локалізацією дії є такі варіанти антагонізму: а) конкурентний (прямий) - обидві речовини мають спільну мішень, зокрема одну і ту ж ділянку одного рецептора - М-холіноміметики (М-ХМ) і М-холіноноблокатори (М-ХБ). б) неконкурентний - речовини мають різні мішені у межах одного рецепторного комплексу. в) непрямий - коли дві речовини мають різні мішені - різні рецептори (М-холіноміметики й адреноміметики - дія на серце).

 • Антагонізм - зменшення ефекту при одночасній дії двох або більше речовин. За локалізацією дії є такі варіанти антагонізму: а) конкурентний (прямий) - обидві речовини мають спільну мішень, зокрема одну і ту ж ділянку одного рецептора - М-холіноміметики (М-ХМ) і М-холіноноблокатори (М-ХБ). б) неконкурентний - речовини мають різні мішені у межах одного рецепторного комплексу. в) непрямий - коли дві речовини мають різні мішені - різні рецептори (М-холіноміметики й адреноміметики - дія на серце).За спектром дії: а) повний - речовина зменшує всі ефекти іншої (магнію сульфат і кальцію хлорид); б) частковий - у присутності лікарської речовини зменшуються деякі ефекти іншої речовини, а величина деяких з них не змінюється (морфін і атропін - на дихальний центр прямо протилежний ефект, і водночас за дією на гладкі м'язи вони є синергістами).

 • За спектром дії: а) повний - речовина зменшує всі ефекти іншої (магнію сульфат і кальцію хлорид); б) частковий - у присутності лікарської речовини зменшуються деякі ефекти іншої речовини, а величина деяких з них не змінюється (морфін і атропін - на дихальний центр прямо протилежний ефект, і водночас за дією на гладкі м'язи вони є синергістами).Антагонізм може бути рівноважний - при взаємодії двох речовин, що мають спільну мішень і однакову спорідненість до неї. У цьому випадку переважає дія тієї речовини, концентрація котрої більша. Змінюючи співвідношення концентрацій, можна досягти переваги дії однієї або іншої лікарської речовини. Нерівноважний антагонізм - коли дія однієї речовини переважає дію іншої. Збільшення концентрації лікарської речовини не приводить до повного відновлення її дії.

 • Антагонізм може бути рівноважний - при взаємодії двох речовин, що мають спільну мішень і однакову спорідненість до неї. У цьому випадку переважає дія тієї речовини, концентрація котрої більша. Змінюючи співвідношення концентрацій, можна досягти переваги дії однієї або іншої лікарської речовини. Нерівноважний антагонізм - коли дія однієї речовини переважає дію іншої. Збільшення концентрації лікарської речовини не приводить до повного відновлення її дії.Фармакогенетика вивчає генетичну детермінованість реакції хворих людей на лікарські речовини. Основним завданням фармакогенетики є визначення ролі спадкових факторів у формуванні реакції організму на лікарські речовини.

 • Фармакогенетика вивчає генетичну детермінованість реакції хворих людей на лікарські речовини. Основним завданням фармакогенетики є визначення ролі спадкових факторів у формуванні реакції організму на лікарські речовини.Класифікація фармакогенетичних ефектів лікарських засобів і генетичних порушень:

 • - генетичні порушення, при яких дія лікарських засобів різко послаблюється або не проявляється;

 • - генетичні порушення, при яких різко зростає фармакологічна дія лікарських засобів;

 • - генетичні порушення, при яких різко зростає токсичність лікарських препаратів;

 • - спадкові захворювання, при яких проявляється провокуюча дія лікарських засобів.


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка