Здебільшого молюски є водними тваринами, які мешкають у морських та прісних водоймах, меншість м'якунів наземніДата конвертації12.10.2016
Розмір445 b.Здебільшого молюски є водними тваринами, які мешкають у морських та прісних водоймах, меншість м'якунів наземні. Переважна більшість молюсків є вільноживучими організмами, проте деякі з них пристосувалися до паразитичного способу життя.

 • Здебільшого молюски є водними тваринами, які мешкають у морських та прісних водоймах, меншість м'якунів наземні. Переважна більшість молюсків є вільноживучими організмами, проте деякі з них пристосувалися до паразитичного способу життя.Одна з характерних особливостей молюсків — мінералізована черепашка (мушля), форма та будова якої відрізняються у представників різних класів. У більшості сучасних головоногих мушля відсутня. Характерним для молюсків є також особливий ротовий орган — радула. У двостулкових радула (як і вся голова) повністю редукована. Пересуваються більшість молюсків за допомогою ноги, яка у головоногих перетворилась на щупальця.

 • Одна з характерних особливостей молюсків — мінералізована черепашка (мушля), форма та будова якої відрізняються у представників різних класів. У більшості сучасних головоногих мушля відсутня. Характерним для молюсків є також особливий ротовий орган — радула. У двостулкових радула (як і вся голова) повністю редукована. Пересуваються більшість молюсків за допомогою ноги, яка у головоногих перетворилась на щупальця.Черевоногі (Gastropoda)— найчисленніший та найрізноманітніший клас молюсків. Вони опанували усі середовища існування, окрім повітряного. Серед них є наземні види, що дихають за допомогою легенів.  У деяких легеневих слимаків мушля редукована. Слимаки можуть зариватися у грунт або прогризати порожнини у тканинах рослин, грибів, лишайників.

 • Черевоногі (Gastropoda)— найчисленніший та найрізноманітніший клас молюсків. Вони опанували усі середовища існування, окрім повітряного. Серед них є наземні види, що дихають за допомогою легенів.  У деяких легеневих слимаків мушля редукована. Слимаки можуть зариватися у грунт або прогризати порожнини у тканинах рослин, грибів, лишайників.

Головоногі (Cephalopoda)— здебільшого хижі морські тварини, що вільно плавають у товщі води. Багато головоногих здатні до реактивного. Деякі головоногі ведуть придонний спосіб життя, часто ховаючись в ущелинах між камінням. Серед глибоководних форм іноді зустрічаються представники зі схожими на телескопи  очима, що стирчать

 • Головоногі (Cephalopoda)— здебільшого хижі морські тварини, що вільно плавають у товщі води. Багато головоногих здатні до реактивного. Деякі головоногі ведуть придонний спосіб життя, часто ховаючись в ущелинах між камінням. Серед глибоководних форм іноді зустрічаються представники зі схожими на телескопи  очима, що стирчать

Каракатиці (Sepiida)

 • Каракатиці (Sepiida)Кальмари(Teuthida)

 • Кальмари(Teuthida)Восьминіг (Octōpoda)

 • Восьминіг (Octōpoda)Зазвичай тіло молюсків складається з чотирьох відділів: голови, ноги (4), вісцеральної маси та мантії (6). Нога являє собою м'язистий непарний виріст черевної стінки тіла і слугує переважно для пересування.

 • Зазвичай тіло молюсків складається з чотирьох відділів: голови, ноги (4), вісцеральної маси та мантії (6). Нога являє собою м'язистий непарний виріст черевної стінки тіла і слугує переважно для пересування.Від основи тулуба відходить мантія — складка стінки тіла, вкрита епідермісом, і утворює мантійну порожнину, яка сполучається із зовнішнім середовищем. У мантійній порожнині міститься так званий мантійний комплекс органів: вивідні шляхи статевої, травної та видільної систем, ктенидії, осфрадії та гіпобранхіальна залоза.

 • Від основи тулуба відходить мантія — складка стінки тіла, вкрита епідермісом, і утворює мантійну порожнину, яка сполучається із зовнішнім середовищем. У мантійній порожнині міститься так званий мантійний комплекс органів: вивідні шляхи статевої, травної та видільної систем, ктенидії, осфрадії та гіпобранхіальна залоза.Мінерально-органічна черепашка є характерною ознакою молюсків, яка в типових випадках вкриває все тіло молюска і виконує захисну функцію. Черепашка може бути суцільною чи складатися з кількох частин. У деяких груп черепашка повністю чи частково редукована. Як правило, черепашка молюсків складається з трьох шарів: зовнішній, конхіоліновий (периостракум), який складається з органічної речовини — конхіоліну; середній, призматичний (остракум), до складу якого входить карбонат кальцію ; внутрішній, перламутровий (гіпостракум), що складається із тонких пластинчатих кристалів карбонату кальцію. Черепашка утворюється завдяки секреторній діяльності епітелію краю мантії.

 • Мінерально-органічна черепашка є характерною ознакою молюсків, яка в типових випадках вкриває все тіло молюска і виконує захисну функцію. Черепашка може бути суцільною чи складатися з кількох частин. У деяких груп черепашка повністю чи частково редукована. Як правило, черепашка молюсків складається з трьох шарів: зовнішній, конхіоліновий (периостракум), який складається з органічної речовини — конхіоліну; середній, призматичний (остракум), до складу якого входить карбонат кальцію ; внутрішній, перламутровий (гіпостракум), що складається із тонких пластинчатих кристалів карбонату кальцію. Черепашка утворюється завдяки секреторній діяльності епітелію краю мантії.

Основною порожниною організму молюсків є гемоцель, через який циркулює кров та целомічна рідина, проміжки між органами частково заповнені паренхімою.

 • Основною порожниною організму молюсків є гемоцель, через який циркулює кров та целомічна рідина, проміжки між органами частково заповнені паренхімою.Усі легеневі молюски — гермафродити, більшість зябродишних — роздільностатеві. За гермафродитизму кожна особина виконує роль і самиці і самця, при спаровуванні двох особин відбувається пер

 • Усі легеневі молюски — гермафродити, більшість зябродишних — роздільностатеві. За гермафродитизму кожна особина виконує роль і самиці і самця, при спаровуванні двох особин відбувається пер

 • ехресне запліднення. Молюски являють собою численну й розмаїту групу тварин, спосіб життя яких також дуже різноманітний. Хітони — рухливі, повільно плазуючі тварини; харчуються водоростями, яких зішкрібають радулою з твердих поверхонь. Є хижі види

 • Молюски являють собою численну й розмаїту групу тварин, спосіб життя яких також дуже різноманітний. Хітони — рухливі, повільно плазуючі тварини; харчуються водоростями, яких зішкрібають радулою з твердих поверхонь. Є хижі видиМорські молюски складають значну частину бентосу. Щільність молюсків на морському дні може досягати значення декількох тисяч особин на 1 м². У товщі морської води численні активно плаваючі головоногі, що ведуть хижий спосіб життя.

 • Морські молюски складають значну частину бентосу. Щільність молюсків на морському дні може досягати значення декількох тисяч особин на 1 м². У товщі морської води численні активно плаваючі головоногі, що ведуть хижий спосіб життя.Молюски складають важливу ланку в ланцюгах живлення у водних і наземних екосистемах; спектр їх живлення надзвичайно широкий. Дуже незначна кількість видів пристосувалася до паразитичного способу життя.

 • Молюски складають важливу ланку в ланцюгах живлення у водних і наземних екосистемах; спектр їх живлення надзвичайно широкий. Дуже незначна кількість видів пристосувалася до паразитичного способу життя.

 • Контагіозний молюскОсобливо велика роль двостулкових молюсків як біофільтраторов, що очищають водойми від органічного забруднення. Крім того, вони поглинають та накопичують у своєму тілі важкі метали. Велика роль двостулкових і в утворенні осадових порід.

 • Особливо велика роль двостулкових молюсків як біофільтраторов, що очищають водойми від органічного забруднення. Крім того, вони поглинають та накопичують у своєму тілі важкі метали. Велика роль двостулкових і в утворенні осадових порід.Існують випадки симбіозу між молюсками та іншими безхребетними. Так, наприклад, черевоногий молюск  Colus gracilis  входить у симбіоз з актинією  Hormathia digitata, яка при цьому оселяється на мушлі молюска

 • Існують випадки симбіозу між молюсками та іншими безхребетними. Так, наприклад, черевоногий молюск  Colus gracilis  входить у симбіоз з актинією  Hormathia digitata, яка при цьому оселяється на мушлі молюска • Деякі морські молюски здатні до ,біолюмінесценції. До них належать кілька незвичайних черевоногих, наприклад, м'якуни роду Planaxis та ефектні голозяброві слимаки роду Phylliroe, а також двостулкові, такі як представники роду Pholas. М'якун Hinea brasiliana використовує дифузну біолюмінесценцію аби в очах хижака здаватися більшим у розмірах і таким чином його відлякати

Дуже активний молюск Taningia danae має клешнеподібні гачки на щупальцях замість присосків та великі (до 2 м) органи світіння на кінцях щупалець. Припускається, що він використовує люмінесценцію для внутрішньовидової комунікації, а також засліплення здобичі.

 • Дуже активний молюск Taningia danae має клешнеподібні гачки на щупальцях замість присосків та великі (до 2 м) органи світіння на кінцях щупалець. Припускається, що він використовує люмінесценцію для внутрішньовидової комунікації, а також засліплення здобичі.Безпанцирні (Aplacophora) — клас виключно морських молюсків, які зовсім не мають черепашки. Складається з двох підкласів: Соленогастри (Борозенчасточеревні чи Борозенчасточереві —Solenogastres або Neomeniomorpha) та Ямкохвості (Caudofoveata або Chaetodermomorpha).

 • Безпанцирні (Aplacophora) — клас виключно морських молюсків, які зовсім не мають черепашки. Складається з двох підкласів: Соленогастри (Борозенчасточеревні чи Борозенчасточереві —Solenogastres або Neomeniomorpha) та Ямкохвості (Caudofoveata або Chaetodermomorpha).

 • Соленогастр Epimenia verrucosaПанцирні або Хітони (Polyplacophora або Loricata) — виключно морські молюски, які живуть переважно на літоралі.

 • Панцирні або Хітони (Polyplacophora або Loricata) — виключно морські молюски, які живуть переважно на літоралі.

 • Усього відомо близько 1000 видів, з яких у Чорному морі є три види. Довжина тіла становить 0,4 см — 35 см.

 • Хітони мають ряд особливостей, що яскраво відмежовують їх від інших класів молюсків.Черепашка хітонів складається з восьми метамерно розташованих пластинок. У них відсутня зовнішня складка мантії та черепашкова залоза, яка в інших груп молюсків секретує черепашку. Кожна пластинка черепашки формується шляхом злиття вапнякових луск на поверхні тіла.Cryptochiton stelleri, вигляд знизу. В центрі — нога, навколо видно зябра і мантію. Рот зліва вгорі.

 • Cryptochiton stelleri, вигляд знизу. В центрі — нога, навколо видно зябра і мантію. Рот зліва вгорі.

Лопатоногі (Scaphopoda) — клас, нечисельної групи виключно морських бентосних молюсків, що живуть від літоралі до глибин 7000 м. Усього відомо близько 300 сучасних видів і 700 викопних. У Чорному морі — один вид (Dentalium novemcostatum). Лопатоногі — переважно дрібні молюски, від 3 мм до 15 см.

 • Лопатоногі (Scaphopoda) — клас, нечисельної групи виключно морських бентосних молюсків, що живуть від літоралі до глибин 7000 м. Усього відомо близько 300 сучасних видів і 700 викопних. У Чорному морі — один вид (Dentalium novemcostatum). Лопатоногі — переважно дрібні молюски, від 3 мм до 15 см.Більшість молюсків, які мають мушлі, утворюють перли, проте комерційну цінність мають лише перлини, вкриті шаромперламутру. Їх утворюють лише двостулкові та деякі черевоногі молюски. Серед натуральних перлів найбільшу коштовність мають перлини двостулкових молюсків Pinctada margaritifera та Pinctada mertensi, мешканців тропічної тасубтропічної частин Тихого океану. 

 • Більшість молюсків, які мають мушлі, утворюють перли, проте комерційну цінність мають лише перлини, вкриті шаромперламутру. Їх утворюють лише двостулкові та деякі черевоногі молюски. Серед натуральних перлів найбільшу коштовність мають перлини двостулкових молюсків Pinctada margaritifera та Pinctada mertensi, мешканців тропічної тасубтропічної частин Тихого океану. 
База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка