Зорова система служить для сприйняття та аналізу світлових подразнень. Периферичний відділ цієї системи представлений складним органом оком. ОкоСторінка1/7
Дата конвертації08.06.2016
Розмір445 b.
  1   2   3   4   5   6   7Зорова система служить для сприйняття та аналізу світлових подразнень. Периферичний відділ цієї системи представлений складним органом - оком. Око - cреди всіх органів почуттів очей займає особливе місце. Якщо прийняти за 100% інформацію, яку сприймають всі органи почуттів, разом узяті, то на частку зору доведеться до 80% інформації, отримуваної організмом ззовні.

  • Зорова система служить для сприйняття та аналізу світлових подразнень. Периферичний відділ цієї системи представлений складним органом - оком. Око - cреди всіх органів почуттів очей займає особливе місце. Якщо прийняти за 100% інформацію, яку сприймають всі органи почуттів, разом узяті, то на частку зору доведеться до 80% інформації, отримуваної організмом ззовні.

  • Це особливо важливо в процесі навчання. Недарма кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Це дійсно так: людина за допомогою зору розпізнає об'єкти, сприймає їх розміри, форму, розташування в просторі, рух. Око реагує на світлові подразнення, що представляють собою електромагнітні коливання у видимому діапазоні спектра.Зір – це сприйняття нашим організмом об’єктів навколишнього світу. Очне яблуко представляє собою кулясту камеру, яка містить світлопровідні середовища - рогівку, вологу передньої камери, кришталик і студнеоподібну рідину - склоподібне тіло, призначення якиго заломлювати світлові промені і фокусувати їх в області розташування рецепторів на сітківці. Стінками цієї кулястої камери служать 3 оболонки. Зовнішня непрозора оболонка - склера - переходить спереду в прозору рогівку. Середня або судинна оболонка в передній частині ока утворює ресничне тіло і райдужну оболонку, яка обумовлює колір очей. В середині райдужної оболонки є отвір - зіниця, що регулює кількість пропускаючих в око світлових променів. Внутрішня оболонка - сітківка - містить фоторецептори ока (палички та колбочки) і служить для перетворення світлової енергії в нервове збудження.

  • Зір – це сприйняття нашим організмом об’єктів навколишнього світу. Очне яблуко представляє собою кулясту камеру, яка містить світлопровідні середовища - рогівку, вологу передньої камери, кришталик і студнеоподібну рідину - склоподібне тіло, призначення якиго заломлювати світлові промені і фокусувати їх в області розташування рецепторів на сітківці. Стінками цієї кулястої камери служать 3 оболонки. Зовнішня непрозора оболонка - склера - переходить спереду в прозору рогівку. Середня або судинна оболонка в передній частині ока утворює ресничне тіло і райдужну оболонку, яка обумовлює колір очей. В середині райдужної оболонки є отвір - зіниця, що регулює кількість пропускаючих в око світлових променів. Внутрішня оболонка - сітківка - містить фоторецептори ока (палички та колбочки) і служить для перетворення світлової енергії в нервове збудження.

Фоторецептори. Процес фоторецепції відбувається в сітківці ока. Основними елементами сітківки є фоторецептори - палички і колбочки, а також сполучені з ними біполярні (перші нейрони зорової системи) і гангліозні клітини (другі нейрони), що дають волокна зорового нерва. Фотохімічні реакції в рецепторі призводять до порушення біполярних, а потім гангліозних клітин, від яких нервові імпульси спрямовуються в головний мозок. Фоторецептори - це високоспеціалізовані клітини, що перетворюють світлові подразнення в нервове збудження. Фоторецепція починається в зовнішніх сегментах, де на дисках розташовані молекули зорового пігменту (в паличках - родопсин, в колбочках - іодопсін). Під дією світла відбувається ряд дуже швидких перетворень і знебарвлення зорового пігменту. Палички і колбочки різняться за своїми функціями. Палички мають більш високу чутливість, ніж колбочки, і є органами сутінкового зору. Вони сприймають чорно-біле (безбарвне) зображення. Колбочки є органи денного зору. Вони забезпечують кольоровий зір. Існують 3 види колбочок у людини: сприймають переважно червоний, зелений і синьо-фіолетовий колір. Різна їх колірна чутливість визначається відмінностями в зоровому пігменті. Комбінації збуджень цих приймачів різних кольорів дають відчуття всієї гами колірних відтінків. Рівномірне збудження всіх 3 видів колб викликає відчуття білого кольору.

  • Фоторецептори. Процес фоторецепції відбувається в сітківці ока. Основними елементами сітківки є фоторецептори - палички і колбочки, а також сполучені з ними біполярні (перші нейрони зорової системи) і гангліозні клітини (другі нейрони), що дають волокна зорового нерва. Фотохімічні реакції в рецепторі призводять до порушення біполярних, а потім гангліозних клітин, від яких нервові імпульси спрямовуються в головний мозок. Фоторецептори - це високоспеціалізовані клітини, що перетворюють світлові подразнення в нервове збудження. Фоторецепція починається в зовнішніх сегментах, де на дисках розташовані молекули зорового пігменту (в паличках - родопсин, в колбочках - іодопсін). Під дією світла відбувається ряд дуже швидких перетворень і знебарвлення зорового пігменту. Палички і колбочки різняться за своїми функціями. Палички мають більш високу чутливість, ніж колбочки, і є органами сутінкового зору. Вони сприймають чорно-біле (безбарвне) зображення. Колбочки є органи денного зору. Вони забезпечують кольоровий зір. Існують 3 види колбочок у людини: сприймають переважно червоний, зелений і синьо-фіолетовий колір. Різна їх колірна чутливість визначається відмінностями в зоровому пігменті. Комбінації збуджень цих приймачів різних кольорів дають відчуття всієї гами колірних відтінків. Рівномірне збудження всіх 3 видів колб викликає відчуття білого кольору.Слізна рідина. Зовнішня поверхня рогівки постійно покрита тонким шаром слізної рідини, що поліпшує оптичні властивості поверхні ока. Ця рідина виробляється слізними залозами, і завдяки регулярним рухам повіка вона рівномірно розподіляється по рогівці. Слізна рідина охороняє рогівку і кон'юнктиву від висихання. Її склад близький до ультрафільтрату плазми крові. Слізна рідина містить речовини, що володіють бактерицидною дією, і тим самим захищає око від інфекцій.

  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка