- Йдеться про побутові хімічні джерела електричного струму електричної ємності до 7 Ампер.годин
- Використано скорочення: ХДС – хімічні джерела струму, це гальванічні елементи одноразового використання і електричні акумулятори багаторазового застосування
Вплив хімічних речовин ХДС на організми
Хімічні джерела електричного струму (ХДС) – екологічно безпечні джерела енергії у процесі їх використання. Більшість з них герметичні й не обмінюються із навколишнім середовищем хімічними речовинами. Відпрацьовані ХДС належать до групи небезпечних відходів; вони містять їдкі речовини (кислоти, луги, солі), токсичні метали і їх хімічні сполуки (ртуть, кадмій, свинець, нікель, манган тощо).
У багатьох країнах налагоджена система прийому від організацій і приватних осіб використаних ХДС. Технології утилізації відпрацьованих ХДС відомі.
Відпрацьовані ХДС – цінна вторинна сировина. За належного використання вона перетворюється у джерело прибутку.
В Україні не створена широка мережа збирання відпрацьованих ХДС. Цим займаються приватні підприємці із порушенням правил поведінки з небезпечними відходами.
Під час експлуатації кислотних акумуляторів необхідно дотримуватися певних правил, щоб запобігти небезпечним явищам, травмам, хімічним опікам.
Користуватися акумулятором необхідно так, щоб розчин сульфатної кислоти не потрапив на шкіру людини, її слизові оболонки. Якщо це сталося, то місця ураження необхідно ретельно промити розчином натрій гідрокарбонату (харчової соди) і великою кількістю води.
Під час заряджання акумулятора приміщення потрібно добре провітрювати. Якщо це не робити, то водень і кисень, які виділяються внаслідок електролізу води, можуть утворити вибухову суміш.
Після того, як акумулятор відпрацює свій ресурс – він перетворюється в екологічно небезпечний предмет. Відпрацьований електроліт на переробку не приймають і він потрапляє в категорію «проблемних» хімічних речовин.
Категорично забороняється виливати відпрацьований електроліт у водойми, адже це призведе до підвищення кислотності води з усіма негативними, інколи трагічними, наслідками для організмів.
Розчин сульфатної кислоти зі свинцевих акумуляторів може призвести до важких уражень шкіри, очей – «хімічних опіків» – які потребують тривалого й складного лікування, сліди опіків можуть залишитися на все життя людини.
Категорично заборонено висипати на поверхню ґрунту порошок із ґраток електродів. Порошок активних мас електродів високодисперсний і буде переноситися вітром, водою, взуттям людей та ногами тварин.
Отруєння свинцем та його сполуками призводить до ураження центральної та периферійної нервових систем, кісткового мозку і крові, судин, порушення синтезу білків і генетичного апарату клітин, супроводжується ембріотоксичною дією.
Електроліти лужних акумуляторів – водні розчини калій гідроксиду чи натрій гідроксиду – їдкі хімічні речовини. Вони небезпечні для людини і об’єктів довкілля.
Потрапивши на шкіру людини вони можуть призвести до „хімічних опіків”, лікування яких тривале.
Щоб уникнути потрапляння лужного електроліту на шкіру чи слизові оболонки людини необхідно працювати у гумових рукавицях, усі ділянки повинні бути захищені одежею із хімічно стійкої тканини, а обличчя закривати спеціальним прозорим захисним екраном.
Якщо лужний електроліт потрапить на шкіру людини, то уражене місце необхідно промити великою кількістю води; бажано розбавленим розчином оцтової або борної кислот.
Екологічно небезпечні хімічні речовини електродних мас лужних акумуляторів. Більшою токсичністю володіє кадмій та його хімічні сполуки.
Описано, що кадмій та його хімічні сполуки приводять до онкологічних захворювань.
На жаль, в інструкціях до кадмієво-нікелевих акумуляторів відсутня інформація про токсичність хімічних речовин і правила поводження з ними.
Вважається, що користувачі не повинні руйнувати акумулятори і попередити потрапляння токсичних речовин у об’єкти довкілля.
Сполуки кадмію та нікелю токсичні. Отруєння людини пилом кадмій оксиду призводить до токсичної пневмонії, набряку легенів; після важких інгаляційних отруєнь можлива смерть. В Японії у людей, які тривалий час вживали їжу, що містила кадмій, розвинулась хвороба «ітай-ітай», яка супроводжується декальцифікацією скелета і його деформацією.
Хронічне отруєння працівників нікелевих виробництв характеризується загальнотоксичною дією, що проявляється болями голови, зниженням апетиту, вегетативними розладами з артеріальною гіпотонією, захворюванням легенів, виникненням злоякісних новоутворень і алергічними ураженнями у вигляді дерматитів й екзем.
У людей, які зайняті виробництвом кадмій-нікелевих акумуляторів, онкологічна захворюваність вища від прогнозованої в промисловості.
Оптимістична інформація щодо застосування кадмієво-нікелевих електричних акумуляторів у майбутньому.
Одна із автомобільних фірм розробляє кадмієво-нікелеві акумулятори для електромобілів. Автомобілі будуть комплектуватися такими акумуляторами; у вільний продаж вони не будуть надходити.
Новий акумулятор можна буде придбати тільки в обмін на відпрацьований.
Хімічні речовини таких акумуляторів можна утилізувати і використати для виготовлення нових.
Ці заходи сприятимуть екологічній безпеці використання кадмій-нікелевих акумуляторів, попередження потрапляння небезпечних хімічних речовин у об’єкти довкілля.
Отруєння людини хімічною сполукою мангану – калій перманганатом призводить до порушення кровообігу, різкого розладу дихання, погіршення функціонування шлунково-кишкового тракту. Після прийняття всередину більше 5 г. калій перманганату може наступити смерть.
Поглинання організмом сполук мангану підвищене у молоді і після вживання алкоголю.
Отруєння сполуками мангану тварин впливає на сперматогенез і ембріогенез, може призвести до їх стерильності.
Використані хімічні джерела струму можна здати на хімічний факультет ЧНУ.
Потім хімічні джерела струму передадуть у
м. Львів для знешкодження і утилізації.
Контактні телефони:
Службовий: 58-48-99.
Моб. 067-49-93-273.
Тевтуль Ярема Юрійович
Для контактів:
Хімічний факультет Чернівецького національного університету