Тема: Байка як жанр літератури та її особливості. Езоп (VI ст. до н. е.). Байка “Вовк і Ягня” Здається, байка просто бреше. А справді – мудру правду чеше. Л.Глібов
Завдання уроку: Ознайомитись з історією виникнення жанру байки у світовій літературі; Розкрити особливості побудови і поетики байок; Допомогти засвоїти значення термінів “байка”, “мораль”, “алегорія”; Ознайомитись з творчістю давньогрецького байкаря Езопа.
Легендарне життя Езопа Біографія Езопа (або Есопа) носить легендарний характер. Видатний байкар, засновник жанру байки, він нібито був рабом із Фрігії (Мала Азія), невеликим на зріст, некрасивим та ще й горбатим. Зате боги щедро нагородили його даром слова, гострим розумом і мистецтвом створювати байки. Його перший господар вирішив продати ні на що не придатного балакучого раба, якого купив простуватий філософ Ксанф з Самосу. Езоп вразив його дотепними відповідями. Коли Ксанф спитав Езопа, чи той хоче, щоб він його купив, Езоп нібито відповів: "А хіба тобі не все одно, чого я хочу? Купи мене в радники, тоді й запитуй". А на запитання, чи він завжди такий балакучий, Ксанф отримав відповідь, що за балакучих птахів завжди платять дорожче. Після того, як на репліку Ксанфа: "Але ти ж не птах, а виродок", Езоп відповів, що бочки в підвалах те ж потворні, але вино в них добре, філософ і взяв його до себе. Жодного разу Ксанф не пожалкував, що купив Езопа. Завдяки дотепному й винахідливому рабу Ксанф залишився в пам'яті поколінь, бо саме з ним легенда пов'язує багато езопових жартів і мудрих рішень. Широко відома й теорія про те, як Ксанф наказав Езопові купити на базарі для бенкету всього найкращого, що є у світі. Езоп приніс одні лише язики різного приготування і пояснив здивованому господарю, що найкраще у світі - це язик, бо саме ним домовляються, встановлюють закони, висловлюють високі й мудрі думки. На прохання купити наступного дня найгіршого, що є у світі, Езоп знову приніс язики - і довів Ксанфу, що в світі немає нічого гіршого за язик: ним люди обманюють один одного, починають сварки та війни. Господар був дуже роздратований, але не міг не визнати правоти Езопа.
Байка – це невеликий прозовий або віршований твір алегоричнрго змісту і повчального характеру. Байка – це невеликий прозовий або віршований твір алегоричнрго змісту і повчального характеру. Мораль – це частина байки, в якій міститься повчання. Персоніфікація (або уособлення) – художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослин, предмети. Алегорія (з грец. “інакомовлення”) – це відображення одного предмета через інший. Езопова мова (за ім’ям давньогрецького байкаря Езопа) – замаскований спосіб думок із натяками, недомовками задля уникнення будь-яких заборон.
Люди Люди Тварини Птахи Рослини
Тести:
Використана література: Зарубіжна література: Підруч. Для 6 кл. загальноосв. навч. закл.\Надія Півнюк.-К.:Освіта,2006.-256 с. Вивчення зарубіжної літератури. Л.А.Чередник. Авторський урок. Інтернет
Поділіться з Вашими друзьями: |