Біологічні ресурси Тернопільської області, їх використання, забруднення і охорона на прикладі Заліщицького району
Негативний вплив людей на природу планети має тривалу історію, що почалася з першого запаленого людиною багаття. Але ніколи ще ці зміни і порушення не мали такої якісної структури та не відбувалися з такою швидкістю, як у наш час.
З екологічної точки зору, по відношенню до живої природи значна частина ресурсів надр, що використовуються людиною (вугілля, нафта, свинець, ртуть, уран і т.п.), не може вважатися ресурсами, тому що при їх використанні виявилася зворотна функція біологічної корисності.
Біологічний прогрес — переважання народжуваності в популяціях над смертністю в них (високий потенціал виживання)
Критеріями біологічного прогресу є:
збільшення чисельності особин;
розширення ареалу;
прогресивна диференціація — збільшення числа систематичних груп, що складають даний таксон.
Незважаючи на великі досягнення синтетичної органічної хімії в області лікарських засобів, інтерес до лікарських рослин і одержуваних з них ліків не знижується. Навіть, навпаки, - в останні роки відзначається певний підйом його. Лікарські рослини широко застосовуються як науковою, так і традиційною медициною всіх народів.
Розподіл видів лікарських рослин за величиною запасів сировини:
Класифікація природних ресурсів
За джерелами походження;
По використанню у виробництві;
По мірі виснажуваності.
Жива речовина нашої планети зосереджена в поверхневому шарі суші, у водних басейнах і в нижньому шарі атмосфери - в тропосфері.
Рослинний покрив - важлива складова пункт природного комплексу, лише один з найголовніших елементів ландшафту. Він визначає загальний вигляд місцевості, відіграє величезну роль у житті природи.
Рослинний світ України нараховує близько 30 тисяч видів рослин (у тому числі понад 700 видів лікарських), з яких понад 400 занесено до Червоної книги.
У процесі виробничої діяльності людини рослинний світ України суттєво змінився: протягом XVI-XIX століть у лісостеповій зоні площа лісів скоротилася більше, ніж у п'ять разів, а площа найцінніших дубових і букових лісів тільки у XIX ст. зменшилася на чверть. У XX ст. великої шкоди було завдано лісам у роки після другої світової війни у ході відбудови народного господарства. На сьогодні під лісами зайнято 14% території України.
Часто на сторінках книг про охорону природи можна зустріти термін „вимираючий вид", який ототожнюють із значенням зникаючого, проте це не зовсім так.
Червона книга України - основний державний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних рослин і тварин у країні, на підставі якого розробляються наукові і практичні заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.
На території Заліщицького району Тернопільської області росте немало лікарських рослин. Частина з них занесені в Червону книгу України, іншій частині надано природоохоронного статусу на території області
Аїр тростиновий(Acorus calamus L.)
Баранець звичайний (плаун баранець) — (Huperzіa selago L.)
Проблеми природокористування завжди були важливими для людства, але найбільшої актуальності вони набули в наш час, коли господарська діяльність людини викликала великі зміни природного середовища на всій планеті. Пояснюється це різким збільшенням чисельності населення Землі, надмірним використанням природних ресурсів і наслідками науково-технічної революції. Тому все повніше усвідомлюється необхідність глобального вирішення проблем раціонального природокористування, на науковій основі.
На території Тернопільської області зростає 412 видів дикорослих лікарських рослин, які належать до 93 родин і 287 родів, серед яких вищі спорові – 5 видів (1,21%), голонасінні – 4 види (0,97%), покритонасінні – 403 види (97,82%). Провідна роль належить родині Asteraceae – 51 вид (12,38%), що належать до 34 родів (11,84%). До родини Rosaceae – 35 видів (8,49%), що належать до 20 родів (6,96%). Третє місце займає родина Lamiaceae – 26 видів (6,31%), що належать до 19 родів (6,62%).
За умов реформування системи охорони здоров’я в Україні, зокрема її первинної ланки, та запровадження засад сімейної медицини вбачається доцільним та нагальним опрацювання питання щодо розширення і поглиблення знань сімейного лікаря у сфері траволікування.
У першу чергу, це розширення діапазону поглиблених наукових досліджень лікувальних властивостей лікарських засобів рослинного походження.
По-друге, йдеться про створення сучасного банку даних з постійно поновлюваною інформацією щодо номенклатури лікарських засобів рослинного походження, опису їх властивостей…
Третій крок — це удосконалення механізмів впровадження фітопрепаратів у широку медичну практику.
Важливим фактором, що сприятиме розвитку фітотерапії буде вирішення питання щодо широкого залучення лікарських засобів рослинного походження у стандарти медичних технологій, особливо, з огляду на демографічну тенденцію щодо збільшення питомої ваги населення старших вікових груп.