Ці птахи потребують уваги і охорони!Дата конвертації01.06.2016
Розмір498 b.Сиворакші корисні і дуже красиві декоративні птахи, що є прикрасою природних ландшафтів. До 1970-х років цей вид гніздився по всій території України. Зараз став дуже рідкісним або зник у більшості районів Полісся та Лісостепу. В околицях Києва останній раз гніздування сиворакші знаходили у 1979 р. У степовій смузі більш чисельний: близько 4-5 тис. пар, однак і тут зберігається загальна тенденція до зниження чисельності виду.

 • Сиворакші корисні і дуже красиві декоративні птахи, що є прикрасою природних ландшафтів. До 1970-х років цей вид гніздився по всій території України. Зараз став дуже рідкісним або зник у більшості районів Полісся та Лісостепу. В околицях Києва останній раз гніздування сиворакші знаходили у 1979 р. У степовій смузі більш чисельний: близько 4-5 тис. пар, однак і тут зберігається загальна тенденція до зниження чисельності виду.

 • Зараз сиворакша, як зникаючий вид, занесена в Червоні книги практично всіх країн Центральної Європи, в тому числі і до Червоної книги України.

 • Ці птахи потребують уваги і охорони!Вивчити біологічні особливості та спосіб життя рідкісного птаха сиворакші. Організувати і провести літню експедицію по вивченню орнітофауни прибережної смуги м. Очаків Миколаївської області. Дослідити гніздову територію та виявити місця гніздування сиворакші, зібрати спостереження та фотоматеріали за результатами проведеної експедиції, оформити фотозвіти.

 • Вивчити біологічні особливості та спосіб життя рідкісного птаха сиворакші. Організувати і провести літню експедицію по вивченню орнітофауни прибережної смуги м. Очаків Миколаївської області. Дослідити гніздову територію та виявити місця гніздування сиворакші, зібрати спостереження та фотоматеріали за результатами проведеної експедиції, оформити фотозвіти.Червень 2012 року, м. Очаків Миколаївської області. Дослідили територію в районі м. Очаків площею близько 20 га. Природна екосистема м. Очаків вирізняється великою кількістю видів рослин і тварин. Рівнинний ландшафт поєднується з скалистим обривчастим берегом і межує з Дніпрово-Бугським лиманом. Лиман переходить в Чорне море. Така природна система стала місцем проживання багатьох видів диких птахів, яких налічується тут біля 200 видів. В тому числі тут трапляються птахи, занесені до Червоної книги України. Тут ми вперше побачили сиворакшу.

 • Червень 2012 року, м. Очаків Миколаївської області. Дослідили територію в районі м. Очаків площею близько 20 га. Природна екосистема м. Очаків вирізняється великою кількістю видів рослин і тварин. Рівнинний ландшафт поєднується з скалистим обривчастим берегом і межує з Дніпрово-Бугським лиманом. Лиман переходить в Чорне море. Така природна система стала місцем проживання багатьох видів диких птахів, яких налічується тут біля 200 видів. В тому числі тут трапляються птахи, занесені до Червоної книги України. Тут ми вперше побачили сиворакшу.

Сиворакша – птах розміром з голуба. Статевого диморфізму немає. Загальне забарвлення дорослого птаха у шлюбний період зеленувато-синє. Передня частина крил фіолетово-синя, спина і плечі руді. Махові пера чорні. Верхня частина хвоста темно-синя, кінцева – блакитна. Дзьоб міцний, темно-сірий, ноги бурі. Позашлюбне вбрання блідіше, на голові бурий відтінок. Молодий птах схожий на дорослого у позашлюбному оперенні, але має бурий відтінок ще й на горлі, шиї, волі і грудях.

 • Сиворакша – птах розміром з голуба. Статевого диморфізму немає. Загальне забарвлення дорослого птаха у шлюбний період зеленувато-синє. Передня частина крил фіолетово-синя, спина і плечі руді. Махові пера чорні. Верхня частина хвоста темно-синя, кінцева – блакитна. Дзьоб міцний, темно-сірий, ноги бурі. Позашлюбне вбрання блідіше, на голові бурий відтінок. Молодий птах схожий на дорослого у позашлюбному оперенні, але має бурий відтінок ще й на горлі, шиї, волі і грудях.Сиворакші поширені в степовій, лісостеповій та півдні лісової смуги Євразії від Піренейського півострова на сході до долини Верхньої Обі, Західного Алтаю, Пакистану, а також північого заходу Африки. Зимують в Східній Африці. Поширені як на рівнинних місцевостях, так і в передгір`ях.

 • Сиворакші поширені в степовій, лісостеповій та півдні лісової смуги Євразії від Піренейського півострова на сході до долини Верхньої Обі, Західного Алтаю, Пакистану, а також північого заходу Африки. Зимують в Східній Африці. Поширені як на рівнинних місцевостях, так і в передгір`ях.У позагніздовий період (під час міграції) сиворакші надають перевагу самотності, іноді тримаються парами або перелітають невеликими групками. Політ швидкий, з повільними помахами крил. По землі пересуваються досить погано. В їх раціоні переважають крупні наземні комахи: жуки, коники, цвіркуни та сарана. Також поїдають дощових червів, невеликих ящірок, гризунів і жаб. Ми спостерігали, як сиворакша намагалась вкрасти пташеня у дрібної пташки.

 • У позагніздовий період (під час міграції) сиворакші надають перевагу самотності, іноді тримаються парами або перелітають невеликими групками. Політ швидкий, з повільними помахами крил. По землі пересуваються досить погано. В їх раціоні переважають крупні наземні комахи: жуки, коники, цвіркуни та сарана. Також поїдають дощових червів, невеликих ящірок, гризунів і жаб. Ми спостерігали, як сиворакша намагалась вкрасти пташеня у дрібної пташки.Сиворакша з року в рік повертається на звичне місце гніздування. Найчастіше вона облаштовує собі гніздо в покинутому дуплі дятла, а в гірській місцевості селиться в затишних скельних ущелинах. У південних районах птахи надають перевагу норам, виритим в урвистих берегах, а в готових штучних гніздівлях селяться вкрай рідко. Нори, які риють самі птахи, мають довжину близько 60 см з гніздовою камерою на кінці, яка часто зовсім позбавлена м'якої підстилки. У шлюбний сезон самець займає певну ділянку і, запримітивши самку, намагається привернути її увагу акробатичним танцем у повітрі, наповнюючи атмосферу гучними хриплуватими криками.

 • Сиворакша з року в рік повертається на звичне місце гніздування. Найчастіше вона облаштовує собі гніздо в покинутому дуплі дятла, а в гірській місцевості селиться в затишних скельних ущелинах. У південних районах птахи надають перевагу норам, виритим в урвистих берегах, а в готових штучних гніздівлях селяться вкрай рідко. Нори, які риють самі птахи, мають довжину близько 60 см з гніздовою камерою на кінці, яка часто зовсім позбавлена м'якої підстилки. У шлюбний сезон самець займає певну ділянку і, запримітивши самку, намагається привернути її увагу акробатичним танцем у повітрі, наповнюючи атмосферу гучними хриплуватими криками.В кінці травня - початку червня самка відкладає 4-6 білих блискучих яєць округлої форми, і обидва батьки по черзі насиджують кладку протягом 18-20 днів. Оскільки насиджування починається з першого відкладеного яйця, пташенята вилуплюються в різний час. Пташенята з'являються на світ сліпими і голими, і протягом 4 тижнів батьки дбайливо обігрівають і годують своє потомство. Після вильоту з гнізда, пташенята деякий час тримаються поблизу гнізда, стрибаючи по сусідніх гілках або камінні, й харчуючись батьківськими приношеннями, В кінці літа підросла молодь відлітає на зимівлю. Від дорослих птахів молоді сиворакші відрізняються світлішим, позбавленим блиску і не настільки контрастним оперенням.

 • В кінці травня - початку червня самка відкладає 4-6 білих блискучих яєць округлої форми, і обидва батьки по черзі насиджують кладку протягом 18-20 днів. Оскільки насиджування починається з першого відкладеного яйця, пташенята вилуплюються в різний час. Пташенята з'являються на світ сліпими і голими, і протягом 4 тижнів батьки дбайливо обігрівають і годують своє потомство. Після вильоту з гнізда, пташенята деякий час тримаються поблизу гнізда, стрибаючи по сусідніх гілках або камінні, й харчуючись батьківськими приношеннями, В кінці літа підросла молодь відлітає на зимівлю. Від дорослих птахів молоді сиворакші відрізняються світлішим, позбавленим блиску і не настільки контрастним оперенням.Вид перебуває під захистом Бернської (додаток 2) та Боннської (додаток 2) конвенцій, занесений до переліку видів під опікою Європейського товариства охорони навколишнього середовища (SPEC 2). Охороняється Директивою Європейського союзу по охороні диких птахів (CEE 1). В Україні охороняється на об'єктах ПЗФ переважно степової смуги: Чорноморський біосферний заповідник, Луганський природний заповідник, НПП «Святі гори», Регіональний ландшафтний парк «Меотида» тощо.

 • Вид перебуває під захистом Бернської (додаток 2) та Боннської (додаток 2) конвенцій, занесений до переліку видів під опікою Європейського товариства охорони навколишнього середовища (SPEC 2). Охороняється Директивою Європейського союзу по охороні диких птахів (CEE 1). В Україні охороняється на об'єктах ПЗФ переважно степової смуги: Чорноморський біосферний заповідник, Луганський природний заповідник, НПП «Святі гори», Регіональний ландшафтний парк «Меотида» тощо.

 • охороняється Червоною книгою України (статус - зникаючий).Сиворакшу легко впізнати завдяки блискучому зеленкувато-синьому оперенню й швидкому, сильному й спритному польоту. Найчастіше її можна побачити, коли вона сидить на високому місці - на товстій гілці дерева чи на дроті, або ж на береговому крутосхилі.

 • Сиворакшу легко впізнати завдяки блискучому зеленкувато-синьому оперенню й швидкому, сильному й спритному польоту. Найчастіше її можна побачити, коли вона сидить на високому місці - на товстій гілці дерева чи на дроті, або ж на береговому крутосхилі.Для сиворакші обривчаста місцевість Очакова – чудова гніздова територія, де можна і гніздо влаштувати, і достатньо корму знайти. Гніздиться в розщелинах скелястих берегів.

 • Для сиворакші обривчаста місцевість Очакова – чудова гніздова територія, де можна і гніздо влаштувати, і достатньо корму знайти. Гніздиться в розщелинах скелястих берегів.Сиворакша вилітає з гнізда

 • Сиворакша вилітає з гніздаНайчастіше на гніздовій території сиворакші нам зустрічались такі птахи: чорнолобий сорокопуд, кільчаста горлиця, одуд.

 • Найчастіше на гніздовій території сиворакші нам зустрічались такі птахи: чорнолобий сорокопуд, кільчаста горлиця, одуд.

Часто можна побачити сича хатнього та велику кількість дрібних птахів

 • Часто можна побачити сича хатнього та велику кількість дрібних птахівВнаслідок систематичних рубок лісів зі старими дуплистими деревами омолоджується деревостан і птахи залишаються без звичних для них місць гніздування, а інтенсивне ведення сільського господарства з масовим використанням інсектицидів прирікає птахів на голодне існування. Через це з відкладених чотирьох-шести яєць сиворакші в змозі вигодувати лише двох пташенят, що відтак призводить до різкого скорочення чисельності виду.

 • Внаслідок систематичних рубок лісів зі старими дуплистими деревами омолоджується деревостан і птахи залишаються без звичних для них місць гніздування, а інтенсивне ведення сільського господарства з масовим використанням інсектицидів прирікає птахів на голодне існування. Через це з відкладених чотирьох-шести яєць сиворакші в змозі вигодувати лише двох пташенят, що відтак призводить до різкого скорочення чисельності виду.Зберегти місця гніздування птахів, для цього заборонити систематичні рубки старих дуплястих дерев в місцях гніздувань птахів-дуплогніздників.

 • Зберегти місця гніздування птахів, для цього заборонити систематичні рубки старих дуплястих дерев в місцях гніздувань птахів-дуплогніздників.

 • Зберігати і охороняти природні ландшафти прибережних зон, де виявлено рідкісних птахів, в тому числі й сиворакшу.

 • Ввести систематичний контроль за інтенсивним веденням сільського господарства, що супроводжується масовим використанням інсектицидів, адже це прирікає птахів на голодне існування і різке скорочення виду.

 • Систематично проводити роз'яснювальну роботу серед людей про необхідність збереження орнітофауни.

 • Проводити дослідницьку роботу з метою моніторингу зміни чисельності виду сиворакші та інших рідкісних птахів.

 • Створювати природоохоронні території та заказники в місцях, де виявлено гніздування сиворакші та інших рідкісних птахів. • Використані джерела:

 • В роботі використано власні фотоматеріали,

 • отримані під час проведеної експедиції,

 • а також матеріали з сайтів (на слайдах 3,6,8,10 та 18):

 • http://pernatidruzi.org.ua/

 • http://www.naturephoto-cz.com/

 • http://uk.wikipedia.org/wiki/Птахи,_занесені_до_Червоної_книги_

 • України

 • http://redbook-ua.org /category/lucanidae/

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка