Глобальні проблеми – нагальні проблеми, які зачіпають життєві інтереси народів всіх країн світу, важливі з точки зору збереження людської цивілізації і можуть бути вирішені лише спільними зусиллями
Глобальні проблеми – нагальні проблеми, які зачіпають життєві інтереси народів всіх країн світу, важливі з точки зору збереження людської цивілізації і можуть бути вирішені лише спільними зусиллями
Ліквідація глобальної екологічної кризи є на сьогодні найважливішим завданням людства.
Нині, лише в результаті спалювання паливних ресурсів, в атмосферу планети щорічно потрапляє понад 22 млрд. тон двоокису вуглецю. Щорічно світова промисловість скидає в річки понад 160 км3 шкідливих стоків, щорічно в ґрунти людством вноситься 500 млн. тон мінеральних добрив і близько 4 млн. тон пестицидів, більша частина яких осідає в ґрунтах або виноситься поверхневими водами в річки та моря. За останні 45 років використання мінеральних добрив зросло в 43 рази, а отрутохімікатів - у десять разів.
Атмосфера
Спостереження метеорологів, які працюють у Антарктиді, свідчать, що озоновий шар над цим материком почав зменшуватись. В ньому виникла пульсуюча діра, вміст озону в якій менший від звичайного на 40-50%. Нині її площа перевищує площу материка Антарктиди.
Тривожні повідомлення надходять з Північної півкулі: тут також виявлено озонову діру (над архіпелагом Шпіцберген), щоправда, менших розмірів.
Зниження вмісту озону в атмосфері загрожує зменшенням врожаїв, захворюваннями тварин і людей, збільшенням шкідливих мутацій тощо; а якщо озон зникне зовсім, буде знищено все живе на нашій планеті.
У 1985 році у Відні урядами більшості країн світу було підписано конвенцію, а в тому ж році в Монреалі – протокол про охорону атмосферного озону.
Спеціалісти вважають, що близько 80-86 забруднювачів повітря сконцентровано над сильно розвиненими промисловими районами, 10-15 - над містами, 1-2 - над сільською місцевістю. Якщо у великому місті за добу осідає 1,5 тон пилу на кожен квадратний кілометр, то вже в 100 км від нього - приблизно 100 разів менше.
Вода
Проблема забезпечення населення якісною питною водою висувається на перше місце.
За даними Світової організації з охорони здоров’я, виникнення близько 80% різноманітних захворювань пов’язане зі споживанням неякісної питної води.
Маса прісної води на планеті – 35х106 км3 (усього 2% її загальної кількості). Вода забруднюється різними хімічними домішками (кислоти, луги, миючі засоби, нафта й нафтопродукти). Більшість з них є токсичними для мешканців водойм. Найбільше забруднюють водойми підприємства целюлозно-паперової промисловості й нафтопереробні заводи.
Ряд регіональних договорів спрямовані на захист міжнародних прісноводних басейнів:
- Договір про економічне співробітництво між державами басейну річки Нігер (1963 рік);
- Конвенція про захист річки Рейн від забруднення хімічними речовинами (1976 рік)
- Договір про співробітництво у басейні річки Амазонки (1978 рік);
- Угода про економічно-раціональне використання Загальної системи річки Замбезі (1987 рік) та інші.
Ось, що робиться з річкою коли в неї розливається нафта
Ще однією - не менш важливою ніж попередні проблеми, є проблема відходів. Збитки від неї - це не лише величезні площі землі, зайняті звалищами, (наприклад, на площі, де розташовані звалища навколо Києва, можна було б побудувати місто з населенням 300 тисяч чоловік), а й забруднення атмосфери. Здавалося б, дрібниця - биті люмінісцентні лампи на звалищах. Але кожна така лампа містить 150 мг ртуті, що здатна отруїти близько 500 м3 повітря.
Забруднення земної поверхні
Злочинно халатне відношення людей до природи спостерігається і у втраті величезних масивів землі. За останні 100 років людство втратило 200 млн. кв. км землі, а на сьогодні щорічно втрачає близько 6-7 млн. га родючих земель.
Ґрунт, який не є продуктом праці людини й створювався природою протягом тисячолітть, нині в результаті хижацького користування, нерозумної аграрної політики та розбазарювання під різні види будівництва та полігони. Ґрунти почали орати дедалі глибше і частіше, завозити на поля величезні кількості мінеральних добрив та пестицидів для боротьби з шкідниками. Структура ґрунтів деградувала, вони перенасичені шкідливими хімічними речовинами. Повсюдно врожайність ґрунтів катастрофічно зменшується.
Нині охорона й раціональне використання земельних ресурсів – одна з найактуальніших проблем.
За останню тисячу років з лиця Землі зникло понад 100 видів тварин, 140 видів птахів.
Великої шкоди тваринам завдає бурхлива активність браконьєрів, які вбивають від 65 до 75 тисяч слонів (за останні роки ціна на слонові бивні зросла в десять разів, на ріг носорога - в 21 раз). У 1988 році через забруднення нафтопродуктами в Північному морі загинуло близько 3 тисяч тюленів.
Серед найважливіших заходів щодо охорони тварин слід назвати такі:
інспекторського контролю в лісах, степах, на водоймах;
допомога звірям (охорона від епідемій, забруднень, контроль
за кількістю хижаків тощо).
Крім того необхідні ретельне дослідження рідкісних і зникаючих видів тварин і причин їх вимирання.
Основними шляхами вирішення екологічної проблеми є:
Дякую за перегляд
Література
Основні екологічні проблеми людства, їх глобальний характер та суть. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.osvita.ua/vnz/reports/bjd/23700
Природні чинники розвитку людського суспільства. Природоресурсні та екологічні проблеми людства . – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.textreferat.com/referat-3907.html
Екологічні проблеми. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrmap.su/uk-g10/169.html
Екологічна проблема як глобальна проблема сучасності. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://refs.co.ua/81726-Ekologicheskaya_problema_kak_global_naya_problema_sovremennosti.html
Глобальні екологічні проблеми. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ua.textreferat.com/referat-5338.html