Казкаря, байкаря, поета і Довбуша нащадка, борця за людські долі і серцяДата конвертації30.05.2016
Розмір445 b.... Казкаря, байкаря, поета і Довбуша нащадка, борця за людські долі і серця.

 • ... Казкаря, байкаря, поета і Довбуша нащадка, борця за людські долі і серця.

 • За Україну він віддав своє життя і долю, за вільний і щасливий край.

 • Він мріяв про людське братерство нове. 

 •  

 • Письменник, поет, вчений, публіцист,

 • перекладач, громадський і політичний діяч Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 р. в селищі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Східній Галичині, поблизу м. Борислав, в родині селянина-коваля Якова Франка і Марії Кульчицької.Так склалася доля, що маленькому Іванку доводилося майже щодня сидіти у кузні свого батька і слухати розповіді селян про свою долю, долю своїх предків, про життя у світі.

 • Так склалася доля, що маленькому Іванку доводилося майже щодня сидіти у кузні свого батька і слухати розповіді селян про свою долю, долю своїх предків, про життя у світі.Тож саме спілкуючись із батьком, малий Івась ввібрав любов до рідного народу. Згодом він напише «Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові.» 

 • Тож саме спілкуючись із батьком, малий Івась ввібрав любов до рідного народу. Згодом він напише «Як син селянина, вигодуваний твердим мужицьким хлібом, я почуваю себе до обов'язку віддати працю свого життя тому простому народові.» 

Про те, як проводив час із батьком і селянами у кузні поет – Франко пізніше напише:

 • Про те, як проводив час із батьком і селянами у кузні поет – Франко пізніше напише:

 • "На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь...  Це вогонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною  в свою душу на далеку мандрівку життя»Мати Франка дуже любила співати. Від неї він записав безліч народних пісень і цілий весільний обряд.

 • Мати Франка дуже любила співати. Від неї він записав безліч народних пісень і цілий весільний обряд.Батько рано помер(у 1865 році), проте, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна(1862-1864), звідки була родом мати поета, де викладали польську й німецьку мови, початкову арифметику.

 • Батько рано помер(у 1865 році), проте, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна(1862-1864), звідки була родом мати поета, де викладали польську й німецьку мови, початкову арифметику.Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, яка походила із "загонової шляхти", розповідала малому про польське повстання 1863 р.

 • Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, яка походила із "загонової шляхти", розповідала малому про польське повстання 1863 р.Згодом,після смерті батька, в 1872 році померла і мати. “Ми дістали мачуху і вітчима замість родитилів” – пише Франко в автобіографії. Зі своїм вітчимом Гринем Гавриликом Іван Франко підтримував дружні стосунки протягом всього життя.

 • Згодом,після смерті батька, в 1872 році померла і мати. “Ми дістали мачуху і вітчима замість родитилів” – пише Франко в автобіографії. Зі своїм вітчимом Гринем Гавриликом Іван Франко підтримував дружні стосунки протягом всього життя.У 1864 році після закінчення початкової школи , навчання продовжував у міській школі Дрогобича. 

 • У 1864 році після закінчення початкової школи , навчання продовжував у міській школі Дрогобича. Будинок головної міської школи в Дрогобичі, де вчився Іван Франко у 1864-1867 рр. Тепер тут педагогічний інститут

 • Будинок головної міської школи в Дрогобичі, де вчився Іван Франко у 1864-1867 рр. Тепер тут педагогічний інститут

 • ім. І. Франка. Після закінчення міської школи Іван Якович, завдяки старанням вітчима, Гриня Гаврилика, 1867 р. вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання з класичних мов, історії, математики тощо. Там він багато читав і почав писати вірші.

 • Після закінчення міської школи Іван Якович, завдяки старанням вітчима, Гриня Гаврилика, 1867 р. вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання з класичних мов, історії, математики тощо. Там він багато читав і почав писати вірші.Уже наприкінці першого року, склавши іспити, він одержав "першу локацію", тобто відзнаку.

 • Уже наприкінці першого року, склавши іспити, він одержав "першу локацію", тобто відзнаку.

 • Свідоцтво про закінчення першого півріччя класу Дрогобицької вищої гімназії. Франко учень

 • 3 кл. Дрогобицької гімназії у 1870 році. Перший вірш Франка мав назву "На Великдень 1871 року" й був присвячений батькові. Ще в гімназії хлопець брався перекладати твори Гомера, Софокла, Горація, «Слово о полку Ігоревім».

 • Перший вірш Франка мав назву "На Великдень 1871 року" й був присвячений батькові. Ще в гімназії хлопець брався перекладати твори Гомера, Софокла, Горація, «Слово о полку Ігоревім».1874 р. у львівському студентському журналі "Друг" під псевдонімом "Джеджалик" уперше з'являються вірші вісімнадцятирічного Івана — "Моя пісня" і "Народна пісня".

 • 1874 р. у львівському студентському журналі "Друг" під псевдонімом "Джеджалик" уперше з'являються вірші вісімнадцятирічного Івана — "Моя пісня" і "Народна пісня".Враження шкільного дитинства згодом виллються в оповідання "Грицева шкільна наука", "Отець-гуморист", "Олівець" та ін.

 • Враження шкільного дитинства згодом виллються в оповідання "Грицева шкільна наука", "Отець-гуморист", "Олівець" та ін.У 1875 р. він вступає на філософський факультет Львівського університету, обирається членом “Академического кружка” і редакції журналу “Друг”. 

 • У 1875 р. він вступає на філософський факультет Львівського університету, обирається членом “Академического кружка” і редакції журналу “Друг”. 11 червня 1877 року за розповсюдження соціалістичних ідей заарештовано І. Франка. Після його засудження на дев’ять місяців тюрми настав переполох між українською молоддю. Та ще гірше лихо спіткало Франка після виходу з в’язниці. 

 • 11 червня 1877 року за розповсюдження соціалістичних ідей заарештовано І. Франка. Після його засудження на дев’ять місяців тюрми настав переполох між українською молоддю. Та ще гірше лихо спіткало Франка після виходу з в’язниці. Велетенська громадська, журналістська, письменницька діяльність І.Франка періоду 1878–1979 рр. Утвердила авторитет серед галицької прогресивної молоді. Незважаючи на те, що, умови праці і громадської діяльності письменника залишались досить важкими. 

 • Велетенська громадська, журналістська, письменницька діяльність І.Франка періоду 1878–1979 рр. Утвердила авторитет серед галицької прогресивної молоді. Незважаючи на те, що, умови праці і громадської діяльності письменника залишались досить важкими. Авторитет І.Франка серед молоді зростав з кожним днем. Проте умови складалися настільки нестерпні, що залишатися у Львові письменникові не було ніякої можливості. Саме в цей час приятель учитель з Березова-Нижнього Коломийського повіту Кирило Геник запропонував І. Франкові приїхати до нього. 

 • Авторитет І.Франка серед молоді зростав з кожним днем. Проте умови складалися настільки нестерпні, що залишатися у Львові письменникові не було ніякої можливості. Саме в цей час приятель учитель з Березова-Нижнього Коломийського повіту Кирило Геник запропонував І. Франкові приїхати до нього. 1 березня 1880 р. І.Франко виїхав зі Львова до Коломиї. По дорозі І.Франко та К.Геник зупинились на відпочинок у містечку Яблунові, де 4 березня 1880 р. І.Франка було затримано поліцією і заарештовано. Так 5 березня 1880 року І.Франко був ув’язненим у Коломийській в’язниці і поміщений у камері № 6. 

 • 1 березня 1880 р. І.Франко виїхав зі Львова до Коломиї. По дорозі І.Франко та К.Геник зупинились на відпочинок у містечку Яблунові, де 4 березня 1880 р. І.Франка було затримано поліцією і заарештовано. Так 5 березня 1880 року І.Франко був ув’язненим у Коломийській в’язниці і поміщений у камері № 6. У коломийській тюрмі І.Франко створив такі шедеври політичної лірики, як “Вічний революціонер”, поезії, що пізніше у збірці “З вершин і низин” увійшли до циклів “Веснянки”, “Скорбні пісні”, “Нічні думи” та ін.

 • У коломийській тюрмі І.Франко створив такі шедеври політичної лірики, як “Вічний революціонер”, поезії, що пізніше у збірці “З вершин і низин” увійшли до циклів “Веснянки”, “Скорбні пісні”, “Нічні думи” та ін.Великі надії на здійснення політичних і літературних намірів покладав Франко на Київ, куди він прибув наприкінці лютого 1885 р. . 

 • Великі надії на здійснення політичних і літературних намірів покладав Франко на Київ, куди він прибув наприкінці лютого 1885 р. . Приїхавши в Київ наступного року, Франко одружується з Ольгою Хорунжинською. 

 • Приїхавши в Київ наступного року, Франко одружується з Ольгою Хорунжинською. Франко з дружиною Ольгою Федорівною, дочкою Ганною, синами Андрієм, Тарасом, Петром. 

 • Франко з дружиною Ольгою Федорівною, дочкою Ганною, синами Андрієм, Тарасом, Петром. Початок Першої світової війни застав родину Франка в трагічному становищі. Хвора дружина перебувала в лікарні, сини – в армії.

 • Початок Першої світової війни застав родину Франка в трагічному становищі. Хвора дружина перебувала в лікарні, сини – в армії.У 1915 році, коли було звільнено Львів від московської окупації, Франко перейшов під опіку Українських Січових Стрільців і жив у їхньому захисті.

 • У 1915 році, коли було звільнено Львів від московської окупації, Франко перейшов під опіку Українських Січових Стрільців і жив у їхньому захисті.Навесні 1916 він затужив за своїм домом і помер 28 травня 1916-го року, поховано його 31 травня на Личаківському кладовищі у Львові. 

 • Навесні 1916 він затужив за своїм домом і помер 28 травня 1916-го року, поховано його 31 травня на Личаківському кладовищі у Львові. 

Перу письменника, поета належать не лише твори для дорослих та учнів старших класів. Іван Якович писав і для дітей молодшого шкільного віку.

 • Перу письменника, поета належать не лише твори для дорослих та учнів старших класів. Іван Якович писав і для дітей молодшого шкільного віку.  Ім’я письменника шановане по всій Україні.

 •   Ім’я письменника шановане по всій Україні.

 • Особливо вшановують поета на його рідній Галичині.

 • Зараз ми здійснимо коротеньку заочну екскурсію місцями пам'яті Каменяра.

Дивува̒лась

 • Дивува̒лась

 • проклю̀нутись

 • скре̒сли

 • посмі̒ли

 • дуну̒ла мета̒ти замкли̒сьдивувалась зима

 • дивувалась зима

 • шуря – буря пройшла

 • скресли льоди

 • посміли над сніг

 • з уст ледяних

 • пластом метати

Даний вірш є віршем – спогадом про дитинство. Про ті часи, коли малий Івась полюбляв бігати до батьківської кузні, де збиралися селяни , щоб почути слово правди від розумного коваля.

 • Даний вірш є віршем – спогадом про дитинство. Про ті часи, коли малий Івась полюбляв бігати до батьківської кузні, де збиралися селяни , щоб почути слово правди від розумного коваля.село лежи̒ть

 • село лежи̒ть

 • туман дрижи̒ть

 • кузня стої̒ть

 • коваль кле̒пле

 • серце те̒пле

 • всіх іззива̒

 • затьми̒ти шляхДух Франковий із нами щодня, повсякчас

 • Дух Франковий із нами щодня, повсякчас

 • Мудре слово його і замріяна казка.

 • Ним засвічений вогник в серцях не погас

 • І палає, мов світоч, мов мамина ласка.Каталог: attachments -> article
article -> Поглибити і узагальнити знання учнів про додаток; формувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення, визначати способи вираження додатку
article -> Поглибити знання учнів про другорядні члени речення; формувати навички розпізнавання їх у реченні, дати поняття про поширені і непоширені речення
article -> Рід невідмінюваних іменників визначається так
article -> 1. Роль козацтва в захисті південних кордонів українських земель
article -> Стій, друже, зупинись, Стій, друже, зупинись


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка