Суперечність між суспільними потребами та економічними ресурсами – головна проблема суспільства.
Ефективність економіки та головне завдання макроекономіки.
2. Суперечність між суспільними потребами та економічними ресурсами – головна проблема суспільства.
2. Суперечність між суспільними потребами та економічними ресурсами – головна проблема суспільства.
В основі макроекономіки, як і будь-якої іншої економічної науки, лежить фундаментальна суперечність людського суспільства: суперечність між матеріальними потребами людей і тими економічними ресурсами, якими, володіють люди для їх задоволення. Суть цієї суперечності полягає у тому, що матеріальні потреби людей безмежні, а економічні ресурси для їх задоволення — обмежені. Особливістю макроекономіки є те, що ця суперечність розглядається з позиції не окремих суб'єктів (окремих фізичних або юридичних осіб), а всієї сукупності економічних суб'єктів, тобто національної економіки в цілому.
Матеріальні потреби — це бажання людей володіти товарами та послугами, здатними приносити їм користь у вигляді як предметів споживання, так і засобів виробництва. Предмети споживання , використовуються для задоволення особистих потреб людей. Водночас матеріальні потреби мають і окремі підприємства та державні органи.
Матеріальні потреби безпосередньо пов'язані з економічними ресурсами, під якими розуміють всі природні, людські та вироблені людиною засоби, що використовуються для виробництва товарів та послуг.Економічні ресурси можна поділити на такі види: 1) матеріальні ресурси — земля як засіб праці, сировинні матеріали, розвідані родовища корисних копалин, капітал; 2) людські ресурси — праця та підприємницька діяльність. До такого ресурсу, як земля, належать усі природні ресурси, тобто продукти самої природи, її дари людині. Капітал — це засоби виробництва, тобто машини, устаткування, інструменти, споруди, транспортні засоби тощо, що використовуються у виробництві й транспортуванні товарів.
Розрізняють реальний і грошовий капітал. Реальний капітал — це виробничі ресурси, тобто ресурси, які використовуються у процесі, виробництва. Грошовий капітал - це потенційний капітал, тобто гроші, що направляються на придбання інвестиційних ресурсів (позичковий капітал, акціонерний капітал). Термін «праця» означає всі фізичні та розумові здібності людей, які вони застосовують у процесі виробництва товарів та послуг. Підприємницька діяльність — це особливий вид людських ресурсів, який виявляється в їх здібності найефективніше використовувати всі інші економічні ресурси.
Лекція 2. Економічна система як об’єкт макроекономіки
Програмна анотація
Об’єкт і предмет макроекономіки.
Основні типи економічних систем.
Макроекономіка та економічна політика.
Тема 2. Макроекономічні показники в системі національних рахунків
Лекція 2. Макроекономічні показники в системі національних рахунків