Музей книги та друкарства України(до липня 2000 р. —Державний музей книги і друкарства України) Заснування закладу Заснований Постановою Ради Міністрів УРСР № 137 від 17 березня1972 р. (1972 рік за рішенням ЮНЕСКО відзначався як Міжнародний рік книги). Відкриття експозиції відбулося 23 квітня 1975 р. У травні 2000 р.експозиція була оновлена та доповнена. Головні приміщення закладу розташовані у будинку друкарні Києво-Печерської Лаври, яка заснована у 1615 році. Фундатор друкарні —архімандрит Єлисей Плетенецький. У внутрішньому дворику друкарні збережена майстерня-словолитня, теж музейне приміщення. Первісна друкарня була дерев'яною та одноповерховою. Її вигляд збережений на гравюрі від 1638 р. У 1701 р. дерев'яну будівлю замінили на кам'яну. Пожежа 1718 року пошкодила її. Друкарню відремонтували, а згодом надбудували другий поверх. Ухил земельної ділянки на схід та загроза руйнації спонукали зміцнити будівлю аркоподібними контрфорсами — аркбутанами, відомими пособорам доби готики. Будинок музею (корпус № 9) — пам'ятка архітектури 18 ст. — в досить стриманих формах провінційного бароко У травні 2000 р. завершили ремонтно-реставраційні роботи вперше після 1975 року. Загальна експозиційна площа музею тепер — 930 м². А двох виставкових сягає 300 м².
Музей розташований у давній архітектурній пам’ятці Києво-Печерської лаври — будинку монастирської друкарні, що діяла безперервно з початку ХVІІ століття до початку XX століття (понад 300 років) Музей книги і друкарства України
Експозиція У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу (близько 56 тис. одиниць зберігання). Експозиція висвітлює історію вітчизняної книги і книжкової справи від часів Київської Русі і до наших днів.
Рукописна книга і стародруки (X – перша половина XVIII ст.) Мовою експонатів розповідається про виникнення писемності у східних слов’ян, створення просвітителями Кирилом і Мефодієм в ІХ ст. азбук — кирилиці та глаголиці.
Під час екскурсії відвідувачі дізнаються про приклади вживання елементів української мови в рукописних пам’ятках XI—ХIV ст., знайомляться з письмом рукописних книг — уставом. Під час екскурсії відвідувачі дізнаються про приклади вживання елементів української мови в рукописних пам’ятках XI—ХIV ст., знайомляться з письмом рукописних книг — уставом.
Відвідувачі знайомляться з першими виданнями з історії України, фольклору, етнографії, з науковими працями Є. Болховітінова, М. Максимовича, О. Бодянського та ін., з першим виданням «Енеїди» І. Котляревського (1798), з першою граматикою української мови О. Павловського (1818), з першим українським букварем «Граматкою» (1857) Відвідувачі знайомляться з першими виданнями з історії України, фольклору, етнографії, з науковими працями Є. Болховітінова, М. Максимовича, О. Бодянського та ін., з першим виданням «Енеїди» І. Котляревського (1798), з першою граматикою української мови О. Павловського (1818), з першим українським букварем «Граматкою» (1857)
Книга і друкарство XX – початку XXI ст. . В експозиції «Книга і друкарство XX – початку XXI ст.» відображена історія книгодрукування в Україні та закордонних центрах української еміграції і діаспори
Розділ «Книга – предмет матеріальної культури» дає наочне уявлення про еволюцію історичних форм книги (пергаментний сувій, кодекс і новітня, що має електронний вигляд).
Перша українська книга - Львівський Апостол 1574 р., або "Діяння та послання апостольські" традиційно вважається найдавнішою точно датованою книжкою, надрукованою в українських землях.
Видав Апостол визначний російський та український першодрукар Іван Федоров (Федорович) (бл.1525-1583) у власній, організованій бл. 1572 р., друкарні. Друкувався Апостол на кошти самого І.Федорова та на зібрані ним серед львівських міщан. Робота над виданням тривала впродовж цілого року - з 25 лютого 1573 р. до 15 лютого 1574 р.
“Апостол” Івана Федорова
Поділіться з Вашими друзьями: |