одна з провідних галузей національного права України, яка регулює певну групу правових відносин за участю фізичних і юридичних осіб та держави в цілому.
це галузь права, що регулює майнові та особисті немайнові відносини, за участю громадян (фізичних осіб, організацій, юридичних осіб) та інших соціальних утворень на засадах юридичної рівності сторін.
Цивільно-правові відносини
це врегульовані нормами цивільного права майнові та особисті немайнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності учасників, які є носіями суб’єктивних цивільних прав та обов’язків, що виникають, змінюються, припиняються на підставі юридичних фактів і забезпечуються можливістю застосування засобів державного примусу.
Майнові відносини
це конкретні вольові економічні відносини, що складаються між суб’єктами з приводу належності, набуття, володіння, користування і розпорядження майном. Майнові відносини, засновані на адміністративному підпорядкуванні однієї сторони іншій, цивільним законодавством не регулюються.
Особисті немайнові відносини
виникають на підставі здійснення особистих немайнових прав, зокрема, право на життя, право на охорону здоров’я, право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, право на повагу до людської гідності, право на свободу літературної, художньої, наукової та технічної творчості.
Учасниками (суб’єктами)
правовідносин є фізичні особи та юридичні особи. Учасниками цивільних відносин є також держава Україна, АР Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб’єкти публічного права.
Об’єктами правовідносин
є матеріальні або нематеріальні блага, з приводу яких склалися правовідносини. На їхню охорону спрямовані взаємні суб’єктивні права і юридичні обов’язки(речі, дії, в тому числі послуги; результати духовної та інтелектуальної творчості; особисті немайнові блага – честь, гідність, ім’я, життя, здоров’я).
фізичні особи
– це суб’єкти цивільних правовідносин, до яких належать: громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства.
це здатність мати цивільні права та обов’язки. Цивільну правоздатність мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність виникає у момент її народження і припиняється зі смертю. Усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні порава та обов’язки.
Цивільну дієздатність
має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створю.вати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання.
Фізична особа, яка не досягла 14 років має часткову цивільну дієздатність. Вона має право:
Самостійно вчиняти дрібні побутові право чини;
Здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняється законом.
Неповну цивільну дієздатність мають особи у віці від 14 до 18 років. Мають право:
Самостійно розапоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами;
Самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняється законом;
Бути учасником( засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом чи установчими документами юридичної особи;
Самостійно укладати договір банківського вкладу(рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесенням нею на своє ім’я(грошовими коштами на рахунку).