Панас Саксаганський був рідним братом Івана Карпенка-Карого і Миколи Садовського. Панас Саксаганський був рідним братом Івана Карпенка-Карого і Миколи СадовськогоДата конвертації25.12.2016
Розмір445 b.Панас Саксаганський був рідним братом Івана Карпенка-Карого і Миколи Садовського.

 • Панас Саксаганський був рідним братом Івана Карпенка-Карого і Миколи Садовського.

 • Народився він 15 травня 1859 року і жив у тому ж оточенні, що й старші брати. Через те, що Панас, як і Микола, захопились виставами, часто пропускали уроки, шкільне начальство забороняло їм відвідувати театр, і хлопцям доводилося потай пробиратися на гальорку: “ Не раз нас з Миколою виводили з театру, але це не прохолоджувало нашого бажання відвідувати вистави і ми вдавались до нових хитрощів ”. Уже в старших класах брати виступали в аматорських виставах в епізодичних ролях.Шлях професійного актора Панас Саксаганський розпочав на сцені Першого українського театру під керівництвом М.Старицького

 • Шлях професійного актора Панас Саксаганський розпочав на сцені Першого українського театру під керівництвом М.Старицького

 • та М.Кропивницького.Актор швидко засвоїв золоте правило, що талант потребує ще й тяжкої праці: “Я все більше переконувався, що діло залежить від праці, у ній і тільки в ній криється талант ”.

 • Актор швидко засвоїв золоте правило, що талант потребує ще й тяжкої праці: “Я все більше переконувався, що діло залежить від праці, у ній і тільки в ній криється талант ”.В епізодичних ролях актор показував себе з такою силою, що для глядачів грані ним дійові особи здавалися мало не головними. Так, наприклад, у водевілі “ По ревізії ” був зіграний Герасим, про якого В. Чаговець писав: “ Скуйовджена голова, яка ніби щойно вилізла з соломи, збиті вихром вуса і борода, рештки якоїсь одежі, що ледве вкриває многогрішне тіло. Обличчя спухло, та не тільки обличчя, але й губи, очі, повіки, мозок – усе наповнене парами горілки. У сонному мозкові блудять уривки якихось слів, уламки якихось думок ”.

 • В епізодичних ролях актор показував себе з такою силою, що для глядачів грані ним дійові особи здавалися мало не головними. Так, наприклад, у водевілі “ По ревізії ” був зіграний Герасим, про якого В. Чаговець писав: “ Скуйовджена голова, яка ніби щойно вилізла з соломи, збиті вихром вуса і борода, рештки якоїсь одежі, що ледве вкриває многогрішне тіло. Обличчя спухло, та не тільки обличчя, але й губи, очі, повіки, мозок – усе наповнене парами горілки. У сонному мозкові блудять уривки якихось слів, уламки якихось думок ”.Прекрасно грав Панас Саксаганський роль Шпоньки у водевілі М.Старицького “ Якби ковбаса та чарка…”, зіграв неповторну роль Пеньонки у виставі Івана Карпенка-Карого “ Мартин Боруля ”.

 • Прекрасно грав Панас Саксаганський роль Шпоньки у водевілі М.Старицького “ Якби ковбаса та чарка…”, зіграв неповторну роль Пеньонки у виставі Івана Карпенка-Карого “ Мартин Боруля ”.Софія Тобілевич загадувала:

 • Софія Тобілевич загадувала:

 • “У чому полягав успіх Саксаганського?

 • Чому публіка так весело сміялась, слухаючи його?

 • Головна причина успіху Саксаганського у тій ролі полягала, я думаю, у тому, що він зумів наділити образ Пеньонки цікавими рисами, запозиченими в самому житті ”.Коронною роллю корифея була роль Івана Барильченка в “ Суєті ” Івана Карпенка - Карого. Порівняно рідше, але теж високо професійно виступав П.Саксаганський у трагічних ролях, зокрема у ролях Івана Богуна та Гната Голого. М.Рильський твердить: “Я обстоював і обстоюю думку, що Саксаганський - трагік був не менший, ніж Саксаганський – комік ”.

 • Коронною роллю корифея була роль Івана Барильченка в “ Суєті ” Івана Карпенка - Карого. Порівняно рідше, але теж високо професійно виступав П.Саксаганський у трагічних ролях, зокрема у ролях Івана Богуна та Гната Голого. М.Рильський твердить: “Я обстоював і обстоюю думку, що Саксаганський - трагік був не менший, ніж Саксаганський – комік ”.У своєму житті артист зіграв більше сотні головних ролей, дав прекрасні поради про створення сценічного образу у статті “ Моя робота над роллю ”. Театральній молоді адресував працю “ До молодих режисерів ”. Як і брат Іван, пробував себе в написанні комедії, створивши всього дві драми такого жанру – “ Лицеміри ” і “ Шантрапа ”.

 • У своєму житті артист зіграв більше сотні головних ролей, дав прекрасні поради про створення сценічного образу у статті “ Моя робота над роллю ”. Театральній молоді адресував працю “ До молодих режисерів ”. Як і брат Іван, пробував себе в написанні комедії, створивши всього дві драми такого жанру – “ Лицеміри ” і “ Шантрапа ”.Помер 17 вересня 1940року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

 • Помер 17 вересня 1940року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

 • Відомий театральний діяч В. Немирович - Данченко називав Панаса Саксаганського “ шліфованим алмазом ”, “ чистої води діамантом ”, “ актором великої правди ”.

 • У Білій Церкві музично-драматичний театр носить його ім'я.

 • Пам’ять про нього живе й понині.Авраменко О.М., Дмитренко Г.К. Українська література: Підручник для 8 класу. – К.: Грамота, 2008. – с.196-208.

 • Авраменко О.М., Дмитренко Г.К. Українська література: Підручник для 8 класу. – К.: Грамота, 2008. – с.196-208.

 • Михайлишин І. Коли новаторство стає традицією// Вітчизна. – 1987. - №8. – с. 172-176.

 • Слоньовська О.В. Конспекти уроків з української літератури. 10 клас. – Кам'янець-Подільський: Абетка, 2002. – с.63-64.

 • Цимбалюк В.І. Українська література: Підручник для 8 класу. – К.: Освіта, 2008. – с.178-204.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка