анімізм - віра в душу, якою володіє кожен живий і неживий предмет.
Трипільська культура (4000-2350 рр. до н.е.)
Біля села Трипілля, Київської області Вікентій Хвойко в 1897році виявив і дослідив пам'ятки найрозвинутішої землеробської культури доби енеоліту - Трипільську культуру.
Поширення Трипільської археологічної культури
Різновиди повсякденного жіночого та чоловічого вбрання
З'явилися майстерні з виготовлення знарядь праці. Зросла кількість виробів з міді.
Археологічні знахідки часів трипільської культури
Кераміка трипільців
З глини виробляли культові схематизовані статуетки, фігурки тварин, моделі жител
Кіммерійці (Х- VII ст. до н.е.).
“споживачами кобилячого молока” - називали греки 1) кіммерійці були першими на Україні скотарями, що перейшли до кочового способу життя; 2) вони опанували мистецтво їзди на конях і їхнє військо складалося з вершників; 3) завдяки контактам із майстерними оброблювачами металів на Кавказі вони започаткували на Україні добу заліза; 4) зростання ролі кінних воїнів зумовило занепад великих родів і виникнення військової знаті.
Керносівський ідол. Дніпропетровський історичний музей. Дніпропетровські дослідники припускають, що саме ямники сформували перший історичний етнос на території Україні - кіммерійців.
Культура скіфів (VII ст. до н. е.-III ст. н. е.)
Скіфська культура — це культура величезного світу кочових, напівкочових і землеробських племен, що жили на широкому просторі Євразії. Збереглася велика кількість скіфських могильників і городищ.
Міфологія скіфів
Найбільш шанованою з усіх божеств була Табіті — богиня царського вогнища (тотожна Гестії), після неї — Папай («батько») (відповідав Зевсові), дружиною якого була Апі («земля») (ідентична з грец. Геєю). Скіфи шанували також бога-героя на ім'я Таргітай (тотожний Гераклу).
Скіфи ховали мертвих у ямах або катакомбах, під курганними насипами.
Скіфський курган
Золота пектораль
Скіфський звіриний стиль Прикраси із курганів ІV ст. до н.е
Сармати (II ст. до н.е. - IV ст. н.е.)
У II ст. до н.е. скіфи були витіснені сарматами в Крим. Сарматське суспільство було воєнізованим.
Багате сарматське поховання досліджене під курганом «Соколова Могила» біля с. Ковалівки Миколаївської обл. Сармати в мистецтві розвинули звіриний стиль.
З кургану Соколова Могила поблизу с. Ковалівка, Миколаївська область.
Тіра -на місці сучасного Білгорода-Дністровського, Херсонес - на околиці сучасного Севастополя, Пантікапей - сучасна Керч, Кафа - сучасна Феодосія в Криму, Фанагорія - на Таманському півострові, Танаїс - на Дону,
Керкінітіда - сучасна Євпаторія.
Античні міста Північного Причорномор'я
Найбільшим з цих рабовласницьких держав було Боспорське царствоз центром у Пантікапеї, що виникло в V ст. до н.е. на Керченському й Таманському півостровах.
Рештки м. Пантікапей, столиці Боспорської держави, VI ст. до н.е. - V ст. н.е.
Найяскравіше особливості давніх слов'ян на території України виявились в зарубинецькій
(II ст.до н.е. – II ст. н.е.)
черняхівській
(II–V ст. н.е.)
культурах.
Кераміку зарубинецької культури виробляли вручну з чорної глини, а черняхівської — із cipoї глини за допомогою гончарного круга.
Збруцький ідол
Збруцький ідол
слов'янський кам'яний ідол (статуя), знайдений біля села Личківці коло Гусятина в річці Збруч в 1848 році.
Висновок
У складних історичних умовах слов'янські народи створили самобутню культуру, що стала основою їх консолідації, виникнення державності, збереження i примноження духовних традицій. Ця культура характеризується цілісністю і самобутністю. На її основі виникла культура Київської Русі.