« Подібно до того, як буває хвороба тіла, буває також хвороба життя»
Демокріт
Глобальні проблеми людства (“глобальний” від франц. “global” – “загальний, “всесвітній”) – це загальні, всесвітні проблеми, які стосуються не лише однієї окремо взятої держави, а й усіх країн світу.
Глобальні проблеми людства (“глобальний” від франц. “global” – “загальний, “всесвітній”) – це загальні, всесвітні проблеми, які стосуються не лише однієї окремо взятої держави, а й усіх країн світу.
Політичні, економічні і соціальні проблеми, які стосуються інтересів усіх країн і народів, усього людства, називають глобальними.
Проблема збереження миру й відвернення загрози війни
За минулі 5500 років відбулося 15000 воєн, у яких загинуло понад 4 млрд. людей.
Перша світова війна обійшлася людству у 50 млрд. доларів, Друга світова – в 10 разів більше.
Щороку на військові цілі витрачається понад 1 трлн. доларів.
Особливу небезпеку становить ядерна зброя, яку мають 6 держав: США, Росія, Китай, Велика Британія, Франція, Індія.
За даними ЮНЕСКО, в галузях військово-промислового комплексу працюють 50 млн. осіб, до військових розробок залучено 1/5 науковців світу.
Систематично в світі виникають десятки “гарячих точок” (Палестина, Пакистан, Судан, Афганістан)
Екологічна проблема
Екологічна проблема
Це проблема взаємодії суспільства і природи, що пов’язана з господарською діяльністю людини, і супроводжується швидким руйнуванням природного довкілля та перетворенням дедалі більшої частини Землі на непридатні для життя території. Основна причина виникнення глобальних екологічних проблем – нераціональне природокористування.
Основні прояви екологічної проблеми:
глобальне потепління;
руйнування озонового шару;
скорочення площі лісів;
опустелювання (збільшення площ пустельних земель);
Ця проблема зумовлена, з одного боку, “демографічним вибухом” в країнах Азії, Африки, Латинської Америки, що розвиваються, з іншого – депопуляцією (порушенням відтворення населення та скороченням його кількості) у розвинутих країнах світу. За прогнозами експертів ООН,
у 2025 р. чисельність населення
Землі становитиме 8,2 млрд. осіб.
У середині ХХІ ст. кількість насе-
лення сягне 10 млрд. осіб, а до
кінця сторіччя – 12-14 млрд.
Із зростанням кількості населення виникає низка проблем: забезпечення людей продуктами харчування, безробіття, задоволення соціальних
Із зростанням кількості населення виникає низка проблем: забезпечення людей продуктами харчування, безробіття, задоволення соціальних
Потреб: медичних, освітніх тощо.
Демографічні проблеми кожна
країна розв’язує, проводячи власну
демографічну політику.
В розвинутих країнах вона спрямо-
вана на збільшення природного
приросту населення. У країнах, що
розвиваються, демографічна політи-
ка передбачає зниження природно-
го приросту населення, покращення
якості життя, подолання бідності, розвиток охорони здоров’я.
Багато сучасних хвороб (серцево-судинні, легеневі, ракові) є наслідком погіршення екологічної ситуації, малорухомого способу життя, частих психологічних стресів. Замість вже подоланих, виникають нові епідемії – СНІДу, “пташиного грипу”, “свинячого грипу”. Шляхи вирішення проблем
охорони здоров’я: забезпечення повно-
цінного харчування, покращення еко-
логічних умов проживання, перехід
до здорового способу життя і, звичай-
но, подальший розвиток медицини.
Міжнародна злочинність
Міжнародна злочинність
Явище злочинності стало особливо небезпечним після того, як вона набрала організованих форм, сформувала і постійно розширює світовий ринок наркотиків. Сіцілійська “мафія”, американська “коза-ностра”, колумбійські наркокарателі тісно співпрацюють між собою і заробляють сотні мільйонів доларів. На боротьбу зі злочинністю витрачаються величезні кошти, матеріальні та людські ресурси.
Південної та Центральної Америки, західне та східне
узбережжя Африки, райони Південно-Східної Азії.
Висновок
Висновок
Глобальність проблем потребує таких же глобальних, загальних дій. Жодна проблема не може бути розв’язана індивідуально, бо всі проблеми взаємопов’язані між собою: енергетична й сировинна з екологічною, демографічна з продовольчою та проблемою подолання економічної відсталості та ін. Зменшення витрат на гонку озброєнь дасть змогу розв’язати соціальні, екологічні та інші проблеми. Зменшення матеріало- та енергомісткості продукції сприятиме вирішенню не лише економічних, а й екологічних проблем.