Психолого – педагогічний семінар
«Дума про вчителя» Ї. Драч Нема жахливішої роботи, ніж учительська Де нерви паляться, мов хмиз сухий. Де серце рветься... Але нема щасливішої долі, Коли людина з твоїх рук, учителю, Іде у світ — на краплю світ людніє.
Проблемні ситуації
Такт — необхідна умова успішного спілкування між людьми. Саме слово „такт" (від латинського tactus) — це форма людських взаємовідносин. Такт — це також уміння стримувати свої почуття, якщо вони стоять на перешкоді загальній справі, не показувати неприязні. Тактовна людина намагається вести себе в колективі так, щоб ні своїм зовнішнім виглядом, ні необережним словом не зіпсувати настрій навколишнім.
Найпоширенішими формами нетактовності є: завдавання душевних ран людям шляхом підриву їхнього авторитету, створення атмосфери непорозуміння, відчуження і неприязні в межах формальної правильності; застосування будь-яких засобів впливу на учня як наслідок безсилля вчителя, його невміння використати доцільніші, моральні методи; формальний підхід до учня, нерозуміння мотивів його дій, необґрунтована оцінка вчинків; будь-які дії, що пов'язані з виявом неприязні до учня, наслідком чого є неправильні вчинки дітей. Н. К. Крупська, говорячи про нетактовність учителя щодо учнів, писала, що немає більшого злочину, як підшивати діям дітей погані мотиви; однобічність оцінки вчинку, небажання осмислити дії.
ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ПЕДАГОГІЧНОЇ ЕТИКИ
Учень має право вільно висловлювати свої думки та мати власну позицію у процесі обговорення навчального матеріалу. Негуманне ставлення до учня, приниження людської гідності, використання в особистих інтересах праці учня неприпустимі. Педагог поважає право кожного учня вільно вибирати для себе педагога. Він зобов'язаний допомогти учневі здійснити це право.
ПРАВИЛА КУЛЬТУРИ ПЕДАГОГІЧНОГО СПІЛКУВАННЯ 1. Спілкуйтеся з дитиною доброзичливо, з повагою. Для того щоб впливати на дитину, ви повинні навчитися стримувати свій критицизм і бачити позитивний бік спілкування з дитиною. Тон, з яким ви звертаєтеся до дитини, повинен виражати до неї повагу. 2. Будьте одночасно суворими і добрими. Ви не повинні сумніватися. Будьте дружелюбними й не виступайте в ролі судді. 3. Не прагніть усе контролювати. Надмірний контроль над дітьми зазвичай потребує особливої уваги дорослих і рідко сприяє успіху. 4. Підтримуйте дитину. Дорослий може допомогти дитині, визнаючи цінність її зусиль і досягнень, а також демонструючи, що розуміє її переживання, коли справи ідуть не дуже добре. На відміну від винагороди підтримка потрібна навіть тоді, коли дитина не досягає успіху.
Як зберегти емоційну рівновагу в конфліктних ситуаціях? Поради психолога: 1. Дихайте! Замість імпульсивної реакції в конфліктній ситуації зробіть глибокий вдих та видих. Це зменшить емоційну напругу і дозволить «виграти» кілька секунд для прийняття виваженого рішення. 2. Настанова: «Спокій!». Намір залишатися спокійним, раціонально реагувати в будь-якій ситуації, значно зменшує кількість прикрих помилок. 3. «Перемога потребує підготовки!» - свідчить латинське прислів’я. Свідома, цілеспрямована турбота про своє здоров’я – фундамент емоційної рівноваги!
Поділіться з Вашими друзьями: |