Об’єднання українських земель у Речі Посполитій сприяло як полонізації і окатоличенню частини української шляхти, так і культурному зближенню різних регіонів України.
Утрата православною церквою свого привілейованого становища. Розкол православної церкви і створення греко-католицької (уніатської) церкви.
Активізація впливу на українську культуру західноєвропейської. Поширення ідей гуманізму, Відродження, Реформації і Контрреформації.
Розвиток української мови
У ХVІ ст. руська (українська) мова мала статус офіційної, що було зафіксовано у Литовському статуті . Було здійснено ряд перекладів “із язика болгарського на мову руську”. Літературною пам’яткою написаною “простою мовою” стало Пересопницьке Євангеліє (1556-1561). Зразки
Тривалий час навчальними закладами були початкові парафіальні (приходські) школи при православних монастирях і церквах. У 1569 р. з’явилися єзуїтські колегіуми на протиставу їм у 1576 р. князь Василь-Костянтин Острозький у своєму маєтку відкрив православний колегіум. Велику роль у розвитку шкільної освіти відіграли братства, а особливо Львівське Успенське братство. Першим вищим гуманітарним навчальним закладом в Україні стала Острозька школа, або як називали її сучасники академія.
Поширенню книгодрукування в Україні сприяв Іван Федоров. У 1573р. Відкрив у Львові друкарню, де було видано “Апостол” і “Буквар”. Згодом очолив друкарню в Острозі, де у 1581р. надруковано Острозьку Біблію церковнослов’янською мовою.
Були притаманні риси пізнього ренесансу та новітнього бароко. Відомими італійськими майстрами були: Джакомо Мадлено, Себастьяно Брачо, Октавіано Манчіні, Петро Сперендіо.
В містах відновлюють фортифікації, ворота, будують вежі, міські арсенали, приватні замки та фортеці. Фасади будинків прикрашають ордерами, декоративно -орнаментальним ліпленням.
Покровська церква-фортеця в с. Сутківці
Архітектура
Хотинська фортеця
Образотворче мистецтво
Розвивалося книжкове малярство. Перший напрям розвитку відображають мініатюри Євангелія.
Мініатюри Пересопницького Євангелія
Висновок
Складовою історичних процесів у ХVІ ст. була українська культура, яка протягом цього історичного періоду здійснила прорив у розвитку української літературної мови, що набувала яскраво виражених рис мови народу, шкільництва (заснування вищої школи – Острозької академії), сприяла поширенню книгодрукування.