В 1914 році в Лондоні з’явився двоколесний автомобіль конструкції П. П. Шиловського, який на падав не те що під час руху, а й навіть під час зупинок, коли з нього виходили пасажири. Стійкість автомобіля забезпечував гіроскоп
Дзига, що швидко обертається не падає. З-за тертя кутова швидкість власного обертання зменшується. Коли швидкість обертання стає недостатньо великою, вісь дзиги спіралеподібно віддаляється від вертикалі і дзига падає.
Повільна регулярна процесія дзиги (конічна поверхня руху дзиги під нахилом) відбувається в той же бік, в який вона обертається. При цьому час обертання вісі дзиги навколо вертикалі не залежить від кута тета.
Коливальні рухи вісі дзиги (вверх-вниз) між граничними колами мають назву нутацій. Загальний термін повторюваних рухів дзиги (вверх-вниз) має назву періоду нутації.
З-за тертя в опорі, а також дії на дзигу навколишнього повітря нутації завмирають, псевдорегулярна процесія переходить в регулярну.
Принцип дзиги використано у конструкції складних приладів, зокрема у гіроскопі (рис), а також у карданній передачі. В наведеному прикладі (рис) за допомогою гвинта можна зупинити обертання гіроскопу навколо вертикальної вісі. При обертанні зовнішнього кільця виникає момент, що прагне повернути внутрішнє кільце відносно зовнішнього.
Дзига у кардановому підвісі - основа багатьох точних приладів, заснованих на принципі гравітації
Один з гіроскопічних приладів літака – гірогоризонт, головним елементом якого є гіроскоп в карданному підвісі
В 1914 році в Лондоні з’явився двоколесний автомобіль конструкції П.П.Шиловського, який на падав не те що під час руху, а й навіть під час зупинок, коли з нього виходили пасажири. Стійкість автомобіля забезпечував гіроскоп.
Гірон – сучасний двоколесний автомобіль (модель 1961 року)
Два великих фізики Вольфганг Паулі та Нільс Бор спостерігають за поводженням дзиги Томпсона, яка щораз готує нові сюрпризи
Петергоф
Механика суцільного середовища
Згідно з законом Бернуллі кораблі не ходять у морі поруч. Відносна швидкість потока води, стиснутого між корпусами швидкохідних кораблів при їхньому зближенні дуже зростає. Тиск води між корпусами кораблів різко впаде і потужним напором більш високого зовнішнього тиску кораблі будуть притиснуті один до олного.
Що відбувається у швидкому потоці води?
Явище турбулентності ретельно вивчається при організації польотів літаків
Гидроаеродинаміка навколо нас
Акустика
Людський слух
Тисячі років тому будували театри, враховуючи вимоги архітектурної акустики. Афіни. Залишки цирку в Акрополі. Коли джерело припиняє випромінювати звук, то звукові хвилі ще продовжують якийсь час блукати по приміщенню, поступово загасаючи. Це загасання називається реверберацією. Час реверберації визначає якість акустики приміщення.
Рух звукових джерел
Резонатори
Ультразвук
Запис рельєфу дна за допомогою ультразвукового ехолоту