Мета: пояснити, що є предметом вивчення риторики як науки; окреслити роль і місце риторики в античному світі, внесок, зроблений у розвиток риторики східними слов'янами, з'ясувати причину необхідності поновлення статусу риторики як науки та навчальної дисципліни в сучасній Україні; розвивати мислення, комунікативні вміння, зокрема, необхідні для слухання-сприймання-письма; увагу, пам’ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
Риторика
це теорія ораторського мистецтва, наука і водночас мистецтво переконуючої комунікації, що становить фундамент професіоналізму представників багатьох гуманітарних фахів: політика, вчителя, журналіста, юриста, менеджера.
Що є предметом вивчення риторики?
Предметом вивчення риторики є усний публічний виступ.
Навчальний курс риторики:
Історія риторики(досліджує місце риторики серед інших наук, основні види і жанри ораторського мистецтва, етапи зародження і розвитку риторики в історії людства)
Теоретична риторика (предметом її вивчення є закони риторики: концептуальний, закон моделювання аудиторії, стратегічний, тактичний, мовленнєвий, закон безпосереднього спілкування, системно-аналітичний закон)
Практична риторика(розглядає предмет і зміст усного публічного виступу, текст виступу, образ оратора, композицію і стиль виступу, психологію аудиторії, взаємодію оратора та аудиторії, спілкування з аудиторією як творчий процес, полемічне мистецтво оратора тощо)
Сучасники зазначали, що силу Демосфенового слова можна порівняти хіба що з вихором чи блискавкою. До нас дійшло понад 60 промов і листів Демосфена. Найвідомішими є його політичні промови, виголошені проти македонського царя Філіпа, який намагався позбавити Афіни самостійності.
Цицерон (106-42 рр. до н.е.)
Цицерона вважають батьком риторики. Запорукою успіху ритора вважав освіту та природний дар. У своїх трактатах Цицерон зазначав, що ритор має бути патріотом, громадянином, який живе ідеалами держави й народу. Найпершу промову він проголосив у 25 років, останню – на 63-му році життя (у рік смерті). Усього виголосив понад 100 промов, тексти 57 з них збереглися до нашого часу.
Давньогрецькі філософи
Платон (428 – 348 рр. до н.е.)
Аристотель (384- 322 рр. до н.е.)
Київська Русь ХІ ст.
Кирило Туровський – автор багатьох піднесених величальних промов.
Іларіон. Найвідомішою проповіддю є “Слово про закон і благодать”, де стверджено визначну роль Київської Русі та обстоюється її право на самостійність.
Найперша російська “Риторика” була створена невідомим автором 1620 р. Текст дійшов до нас у 36 списках. Цей твір є перекладом латинської риторики німецького вченого Меланхтона, проте текст було пристосовано до потреб російської освіти. Вона стала підґрунтям для дальшого розвитку східнослов'янського красномовства.
Києво-Могилянська академія
У ХVІІ – ХVІІІ ст. курс риторики викладався у Києво-Могилянській академії, яка орієнтувалася на найпрогресивніші здобутки кращих європейських університетів. До наших днів дійшли описи 183 підручників риторики, 127 з яких було складено в академії. Ім'я академії прославили такі видатні ритори, як Григорій Сковорода, Феофан Прокопович, Михайло Ломоносов.
Риторика як синтезатор багатьох наук
Педагогіки
Психології
Соціолінгвістики
Психолінгвістики
Методики викладання мови
Стилістики
Культури мовлення
Лінгвістики тексту
Підведення підсумків уроку
1. Що є предметом вивчення риторики?
2. У чому полягає мистецтво оратора?
3. На чому має ґрунтуватись його мистецтво?
4. Яка країна є батьківщиною риторики?
5. Яку роль відігравало красномовство в суспільному житті Давньої Греції?
6. Яких найвідоміших ораторів античного світу ви знаєте?
7. Які ритори Київської Русі вам відомі?
8. Що спричинило необхідність відновити національні риторичні традиції?