Загальна характеристика типу ГолкошкірихДата конвертації27.05.2016
Розмір445 b.Загальна характеристика типу Голкошкірих

 • Голкошкі́рі (Echinodermata) другий за кількістю (після хордових) тип вторинноротих тварин,

 • що містить близько

 • 6 300 сучасних видів. Усі вони — виключно морські придонні тварини, що дуже чутливо реагують на опріснення. Складні циломічні тварини. Їх найдавніші форми мали двобічну симетрію. Пізніше вони перейшли до малорухливого способу життя. Деякі з них прикріплені до субстрату. Симетрія тіла ─ радіальна, хоча на стадії личинки ─ двобічносиметричні.

Тема: тип Голкошкірі. Клас Морські лілії, Морські зірки,клас Змієхвістки. Особливості будови та процесів життєдіяльності , різноманітність

 • Тема: тип Голкошкірі. Клас Морські лілії, Морські зірки,клас Змієхвістки. Особливості будови та процесів життєдіяльності , різноманітність

 • Основні поняття та терміни:Морські лілії, змієхвістки, пілоричні вирости, спінульози, астеріди, астроспекти, архастери, тернові вінці, астеронікси, горгоноцифали, ряд Справжні Змієхвістки, колючі змієхвістки, офіаканіди, амфіуріди.

Розмноження та розвиток – тварини роздільностатеві. Статеві клітини розвиваються в чашечці. Запліднення зовнішнє. Розвиток у воді. Яйце – бочкоподібна планктонна личинка( діолярія )- прикріплена видовжена форма( цистодея ) – доросла особина.

Морська зірка

 • Морська зіркаАстеріди − можуть розмножуватися поділом променів (рідкісні) Архастери − тільки в них є процес спаровування, коли дві зірки зліплюються.Тернові вінці - живляться коралами. Дуже отруйні. Мають отруйні голочки, які обламуються в тілі того, хто доторкається до зірки.

Змієхвістки − жителі солоних водойм. Як і всі голкошірі, офіури мають п’ятипроменеву симетрію. Тіло зіркоподібної форми, на відміну від морських зірок має чітко відокремлені від диску тонкі рухливі промені. Промені зазвичай прості, але у деяких видів розгалужені.Офіури живляться детритом, або плактонними організмами, яких захоплюють променями з оточуючого середовища. Є паразитичні види, які живляться м’якими тканинами інших тварин.Тип: Голкошкірі Клас: Змієхвістки Ряд:Гіллясті Змієхвістки Види: Астеронікси Горгони Горгоноцефали - (живуть у симбіозі з червами, які . . . очищають іх кишечник) Ряд: Справжні Змієхвімтки Види: Офіаканіди(дрібні) Колючі Змієхвістки Амфіуріди( світяться, в разі доторкання до них . . загораються червоним, а потім- зеленим)Урок №3

Морські їжаки — клас безхребетних типу голкошкірих. Зараз нараховують близько 800 видів. Клас поділяється на 2 підкласи Правильні та Неправильні морські їжаки в залежності від симетрії тіла (правильні мають радіальну симетрію, неправильні — білатеральну).Тіло розміром від 2 до 30 см, мають зазвичай близьку до шароподібної форму. Тіло вкрите рядами твердих пластинок, що утворюють панцир. Таким чином майже вся поверхня тіла морського їжака має суцільну тверду оболонку, залишаються м’якими лише невеликі ділянки біля ротового отвору (перистом) та анального отвору (перипрокт). Панцир сучасних представників класу має подібну будову. Він складається з 20 рядів пластинок, що розташовані на меридіанах, що проходять від ротового до анального отвору.Рух та захоплення їжі забезпечується амбулакральною (водносудинною) системою. Вона складається з радіальних амбулакральних каналів, які проходять меридіанами від оральної до аборальної сторони, вони з'єднуються біля рота кільцевим каналом. З зовнішнім середовищем система з’єднується за допомогою отворів мадрепорової пластинки на аборальній стороні тіла.Від радіальних каналів відходять бічні гілки до амбулакральних ніжок на зовнішній поверхні тіла. Ніжки являють собою циліндричні трубочки з ампулою, що розтягується, на одному кінці та підошвою або присоском на іншому. Ніжки рухаються за допомогою зміни тиску води у каналах та ампулах.Це найбільш багатонога тварина на світі.Нервова система складається з орального кільця, від якого відходять 5 радіальних нервів.Очі морських їжаків здатні сприймати різкі зміни освітленості, та, вірогідно, близько розташовані предмети.Морські їжаки роздільностатеві. Тварини мають по 5 гонад навкруги задньої кишки (5 яєчників у самиць або 5 сім'яників у самців), які відкриваються протоками біля анального отвору. Самиця може відрізнятися зовнішнім виглядом від самця (у видів, для яких характерна турбота про потомство) та відрізняється великою плодючістю (на протязі нерестового періоду може від відкласти кілька мільйонів ікринок).Широко розповсюджені у морях та океанах з нормальною солоністю на глибинах до 7 км. Бентосні організми, живуть на різноманітних ґрунтах, але морські їжаки підкласу правильних надають перевагу скелям, каменям, кораловим рифам та іншим твердим ґрунтам, їжаки підкласу неправильних зустрічаються здебільшого на м'яких ґрунтах, в які можуть закопуватись.Частина Морських їжаків отруйні.Види Морських їжаків

 • Ехінотурди ( глибоководні форми з красивим забарвленням)

 • Араеросоми (колір яскраво червоний,варто витягнути йогона поверхню,як він відразу перетворюється на млинець через утрату тілом рідини.На кінчиках голок є особливі залози , укол такої голки може викликати параліч і смерть)

 • Астеносома (пекучий шкірястий їжак)

 • Списоносець (під час живлення їжак притримує здобич голками ротового боку і відкушує шматочки зубами)

Голотурії, морські огірки (Holothurioidea) — клас безхребетних тварин типу голкошкірих, разом з морськими їжаками входять до підтипу ехінозої. Відомі з кембрію. Нараховують біля 1100 видів. Назву морські огірки дав Пліній, описуючи один з середземноморських видів голотурій.Тварина за найменшого дотику стискається і набуває форми бочечки , має яскраве забарвлення. Розповсюджені майже у всіх морях та океанах. В Україні зустрічаються у Чорному морі. • В зв’язку з малорухливим способом життя вражаються паразитами.

 • Особливість Голотурій наявність Кюв’єрових органів – залозистих трубоподібних клейких утворів , які впадають у клоаку.У разі подразнення тварини вони викидають назовні слиз , який огортає джерело подразнення.

 • Особливіть – наявність водних легень ,які являють собою два розгалужених стовбури. Вони розташовані в порожнині тіла і з’єднані з клоакою. Водні легені створюють гідроскелет, який переходить в амбулакральну систему, а також є місцем виділення непотрібних організму речовин,які через клоаку виходять назовні.Тіло видовжене, іноді шароподібне, розміри від кількох міліметрів до 2 м. На відміну від інших голкошкірих радіальна симетрія голотурій зберігається тільки у деяких видів у будові стінки тіла та амбулакральної системи. Живуть тільки у солоній воді, але краще від інших голкошкірих можуть отримувати опріснення. Так деякі представники підкласу безногих голотурій можуть жити у опрісненій воді мангрових боліт. Здебільшого бентичні форми, деякі глибоководні форми вільно плавають (пелагічно).Здебільшого роздільностатеві тварини, деяким видам властивий гермафродитизм. Запліднення зовнішнє. Розвиток з перетворенням. Цикл розвитку: Яйце- аурікулярія(вільноплаваюча личинка) – діолярія (бочкоподібна личинка) – пентакула п’ятищупальцева личинка) – доросла особина.Систематика: Тип: Голкошкірі Клас:Голотурії Види:Морські огірки Морські бочки Трепанги( мають . промислове значення та . господарське значення)Урок №4

 • Тема:Загальна характеристика типу Погонофори.

 • Основні терміни та поняття:Погонофори, редукція, целомодукт.

Погонофори − тварини незвичайні, мають незвичайну будову, цікаві тим, що за зовнішнім виглядом нагадують трубку зі щупальцями. Вони ведуть малорухливий спосіб життя. Малорухливість погонофор призводить до спрощення деяких органів, ураження паразитами. Явище спрощення органів унаслідок еволюційного процесу називається редукцією.

 • Погонофори − тварини незвичайні, мають незвичайну будову, цікаві тим, що за зовнішнім виглядом нагадують трубку зі щупальцями. Вони ведуть малорухливий спосіб життя. Малорухливість погонофор призводить до спрощення деяких органів, ураження паразитами. Явище спрощення органів унаслідок еволюційного процесу називається редукцією.Унаслідок еволюції у Погонофор відбулась редукція кишечника.

 • Унаслідок еволюції у Погонофор відбулась редукція кишечника.

 • Тіло зверху вкрите захисною трубкою. Ця трубка наскрізна, тварина з неї може вилазити.. У Погонофор тіло розділене на відділи, проте вони відрізняються тільки товщиною, тому й немають певних назв:

 • . У Погонофор тіло розділене на відділи, проте вони відрізняються тільки товщиною, тому й немають певних назв:

 • 1-й відділ – з головною лопаттю й щупальцями.

 • 2-й відділ – довший.

 • 3-й відділ – дуже довгий.

 • 4-й відділ − довгий.Нервова система – ланцюгово – вузлова. Проте вузли розвинені мало, внаслідок чого спостерігається відсутність органів чуттів. Є лише органи хімічної дії – окремі клітини, які розкидані по всьому тілу.

 • Нервова система – ланцюгово – вузлова. Проте вузли розвинені мало, внаслідок чого спостерігається відсутність органів чуттів. Є лише органи хімічної дії – окремі клітини, які розкидані по всьому тілу.Опорно – рухова система шкірно – м’язовий мішок, утворений кільцевими й поздовжніми м’язами. Ними тварина рухається у трубці.

 • Опорно – рухова система шкірно – м’язовий мішок, утворений кільцевими й поздовжніми м’язами. Ними тварина рухається у трубці.. Кровоносна система – замкнута. Кров у Погонофор рухається по черевній і спинній судинах. Спинна судина розширюється і утворює ″серце ″, звідки кров рухається в щупальця і далі – у черевну судину.

 • . Кровоносна система – замкнута. Кров у Погонофор рухається по черевній і спинній судинах. Спинна судина розширюється і утворює ″серце ″, звідки кров рухається в щупальця і далі – у черевну судину.Дихання відбувається через поверхню щупалець.

 • Дихання відбувається через поверхню щупалець.

 • Виділення – через целом, який переходить у целомодукт. Система травлення відсутня. Щупальці тварини утворюють чашку. Учені висунули гіпотезу, що в цю чашу виділяються травні соки.. Розмноження статеве. Запліднення - у трубках. Стадії розвитку: яйце – доросла особина, яка поступово видовжується.

 • . Розмноження статеве. Запліднення - у трубках. Стадії розвитку: яйце – доросла особина, яка поступово видовжується.Коли в xx столітті було відкрито цих гігантських сидячих хробаків, то багато вчених висловили припущення, що ці тварини можуть бути ″маркерами″ підводних нафтових родовищ. Нині ця гопотеза підтвердилася під час проекту ″Перепис морського життя″, що проходив з 2000 по 2010 рік.

 • Коли в xx столітті було відкрито цих гігантських сидячих хробаків, то багато вчених висловили припущення, що ці тварини можуть бути ″маркерами″ підводних нафтових родовищ. Нині ця гопотеза підтвердилася під час проекту ″Перепис морського життя″, що проходив з 2000 по 2010 рік.

 • У Мексиканській затоці було виявлено глибинне поселення Погонофорів; учені за допомогою роботизованої руки батискафа відірвали декілька з них, після чого їхньому подиву не було меж – із присоска тварини й отвору в ґрунті полилася нафта. Виходить, що ці дивні істоти дійсно селяться прямо над нафтовими родовищами.«Радість бачити й розуміти  найкращий дар природи»Контроль знань з теми “Голкошкірі – вториннороті тварини. Погонофори. ”

 • І варіант

 • 1. Середовище життя Голкошкірих:

 • а) наземно – повітряне;

 • б) водне;

 • в) грунтове.

 • 2. Кровоносна система Голкошкірих:

 • а) замкнена;

 • б) незамкнена.

 • 3. Опорно – рухова система Голкошкірих представлена

 • а) війками;

 • б) джгутиками;

 • в) амбулакральною системою.4. Тип симетрії Голкошкірих:

 • 4. Тип симетрії Голкошкірих:

 • а) двобічна;

 • б) радіальна.

 • 5. Органами дихання Морських лілій є:

 • а) легені;

 • б) зябра;

 • в) трахеї;

 • г) амбулакральна система.

 • 6. Яка з перелічених тварин належить до класу Морські лілії?

 • а) Амфіуріда;

 • б) Трепанг;

 • в) Коматуліда;

 • г) Астеносома.

 • 7. За способом розмноження Голкошкірі:

 • а) гермафродити;

 • б) роздільностатеві;

 • в) розмножуються вегетативно;

 • г) розмножуються поділом.

 • 8. Чи притаманна регенерація Голкошкірим?

 • а) ні;

 • б) так.9. Яких Голкошкірих людина використовує в їжу?

 • 9. Яких Голкошкірих людина використовує в їжу?

 • а) Морських зірок;

 • б) Морських їжаків;

 • в) Змієхвісток;

 • г) Голотурій.

 • 10. Які Голкошкірі вступають в симбіоз з паразитичними червами?

 • а) Голотурії;

 • б) Змієхвістки;

 • в) Морські зірки.

 • 11. Опорно – рухова система Голкошкірих – це:

 • а) амбулакральна система;

 • б) шкірно – м’язовий мішок.

 • 12. Нервова система Голкошкірих:

 • а) дифузного типу;

 • б) радіально – вузлового типу;

 • в) трубчастого типу.Варіант І

 • Варіант І

 • 1. б)

 • 2. б)

 • 3. в)

 • 4. б)

 • 5. г)

 • 6. в)

 • 7. б)

 • 8. б)

 • 9. г)

 • 10. б)

 • 11. б)

 • 12. б)Каталог: public -> oipopp -> repository -> dcr
dcr -> Прийменник як службова частина мови Кифорук Оксана Вікторівна
dcr -> Знаходити прислівники в текстах і пояснювати правильність думки; знаходити прислівники в текстах і пояснювати правильність думки
dcr -> Завдання : розкрити роль прислівників у художніх, науково-популярних і ділових текстах
dcr -> Читання “Дощиком”
dcr -> «Квітни мово, наша рідна. Дмитро Білоус. Віра поета в неминуче відродження рідного слова у поезіях \"Вічно жива\" та \"Хліб і слово\"»
dcr -> Основні групи фразеологізмів, багатозначність, синонімія та антонімія фразеологізмів Мета
dcr -> Ходи більше …бігай. Ходи більше …бігай


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©pres.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка